Pokalbį su R. Kerpausku pradedame nuo aktualijos: Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė įsakymo projektą, kuriuo siūloma nuo kitų metų vasario Lietuvoje aiškiai įteisinti savanorišką sterilizaciją kaip kontracepcijos formą.
– SAM teigimu, iki šiol savanoriška sterilizacija Lietuvoje buvo prieinama kaip gydomoji, medicininė procedūra. Dabar ministerija siūlo tai aiškiai įteisinti kaip kontracepcijos formą asmenims nuo 18 metų. Kaip tai vertinate?
– Nesu gerai susipažinęs su šiuo ministerijos rengiamu dokumentu, tačiau manau, kad galbūt, jį priėmus, kiltų mažiau kolizijų su ligonių kasomis. Nes dabar atliekant tokias operacijas reikia įrašyti ligos kodą, kokia liga žmogus serga. Iš tiesų toks žmogus neserga – operacija atliekama ne dėl ligos.
Tačiau aš galiu kalbėti tik apie vyrų sterilizaciją – vazektomiją. Tai operacijos, kurias pats atlieku. Tiesa, tikrai ne kiekvienam vyrui, kuris dėl to kreipiasi. Jauniems vyrams, kurie neturi vaikų ir teigia jų nenorintys dėl to, kad pasaulis yra tapęs nesaugia vieta, kad gresia karas ir panašiai, tokių operacijų neatlieku. Jauno žmogaus nuomonė vėliau gali pasikeisti, o ši operacija vaisingumą panaikina visam laikui. Dėl to nemanau, kad būtų teisinga tokias operacijas padaryti lengvai prieinamas asmenims nuo 18 metų.
Visai kita situacija, jei kreipiasi keturiasdešimtmetis ar vyresnis vyras, turintis mažiausiai du vaikus. Tačiau tikrai ne kiekvienam tokiam vyrui atliekame vazektomiją. Mes ne kartą jį išbandome, klausdami ir perklausdami, ar jis tikrai neabejoja dėl savo sprendimo, pabrėžiame operacijos padarinių negrįžtamumą (atlikus vazektomiją vaisingumo atkurti neįmanoma). Vyras gali pakeisti nuomonę ir prieš pat operaciją, kai tiek gydytojas, tiek anesteziologas jo perklausia. Jei matome, kad žmogus yra aiškiai ir galutinai apsisprendęs, jį palaiko jo partnerė, tokią procedūrą atliekame.
Pasitaiko atvejų, kai vyrai dėl vazektomijos į mus kreipiasi spaudžiami moterų. Pavyzdžiui, toks atvejis: pora augina tris vaikus, moteris neplanuotai pastojo ketvirtą kartą – pasidarė abortą, dėl to labai išgyveno. Baimindamasi, kad jai netektų dar kartą išgyventi to paties, moteris spaudžia vyrą atlikti sterilizaciją.
Jei vyro ir moters nuomonė išsiskiria, palaikau vyro poziciją – juk procedūra atliekama vyrui, jis taps nevaisingas. Kartais vyrai klausia: „Ką daryti, jei aš kada nors vėliau norėsiu vaikų?“ Juk tiek po sutuoktinės mirties, tiek po skyrybų pasitaiko, kad vyras sutinka kitą moterį, su kuria taip pat norėtų turėti vaikų. Jei vyras taip svarsto, jam kyla tokių klausimų, operacijos taip pat neatliekame.
Tiesa, apie vyrų sterilizaciją egzistuoja visokių neteisingų įsivaizdavimų. Pasitaiko vyrų, kuriems ši procedūra asocijuojasi su kastracija. Iš tiesų vazektomija su kastracija neturi nieko bendra. Vazektomija – tai operacija, kai perkerpami, perrišami, uždeginami ar kitaip pažeidžiami sėkliniai latakai. Taip orgazmo ir ejakuliacijos metu sustabdomas spermatozoidų patekimas į šlaplę ir išvengiama moters apvaisinimo. Atlikus vazektomiją, vyras praranda tik vaisingumą – jis nei potencijos, nei noro nepraranda.
Jauniems vyrams, kurie neturi vaikų ir teigia jų nenorintys dėl to, kad pasaulis yra tapęs nesaugia vieta, kad gresia karas ir panašiai, tokių operacijų neatlieku.
– Anksčiau būdavo sakoma, kad vyras geriau jau parašys testamentą, ims ruoštis laidotuvėms, nei nueis pas urologą. Ar šiandien situacija panaši – vyrai į jus kreipiasi tik labai įsisenėjus ligai?
– Manau, kad tai jau senstantis stereotipas. Kuo toliau, tuo labiau tampame apsišvietusia, modernia, atsakinga ir savo sveikata besirūpinančia visuomene. Jauni vyrai, manau, jau visai neatsilieka nuo statistinių europiečių. Jau retas kuris vyresnis nei 60 metų vyras nežino savo PSA tyrimo vertės (PSA tyrimas – dėl prostatos vėžio). Žinoma, žmonių, nesirūpinančių savo sveikata, visada buvo ir bus. Deja, bet visada bus apleistų ir įsisenėjusių ligų.
– Dėl kokių problemų, ligų vyrai į jus kreipiasi dažniausiai?
– Vyrai kreipiasi dėl visų ir įvairiausių urologinių problemų. Apie pusę visų besikreipiančių sudaro vyrai, turintys seksualinių problemų (libido sumažėjimas, erekcijos sutrikimai, priešlaikinė ejakuliacija). Apie ketvirtadalį sudaro besikreipiantys dėl uždegimo ligų – prostatos, lytinių organų. Tarp jų daug pacientų, besikreipiančių dėl lytiškai plintančių ligų. Likusieji – dėl onkologinių ligų, inkstų akmenligės, prostatos hiperplazijos ir kitų šlapinimosi sutrikimų.
– Kiek sudėtingas šių ligų gydymas?
– Gydymo sudėtingumas priklauso nuo pačios ligos, nuo to, kiek pažengusi yra liga. Kartais užtenka vienos tabletės ar tinkamo patarimo, o kartais reikia sudėtingų ir modernių gydymo metodų.
– Kokios problemos gresia laiku nesikreipiant į urologą?
– Laiku nenustačius onkologinės ligos tai gresia gyvybei. Uždegimą sukeliančios užleistos ligos gali labai sutrikdyti sveikatą. Neišspręstos ir nesprendžiamos seksualinės problemos gali pražudyti asmeninius santykius.
– Kokių simptomų pajutę vyrai turėtų sunerimti ir ilgai neatidėliodami kreiptis į urologą?
– Visa bėda vyrų uroonkologijos srityje – dauguma vėžių yra visiškai besimptomiai, ypač prostatos vėžys. Todėl čia labai svarbūs tampa profilaktiniai patikrinimai. Visada reikėtų kreiptis pas urologą, jei vyrai pastebi kraujo šlapime, jei užčiuopia skausmingą ir, kas ypač svarbu pabrėžti, neskausmingą darinį lytiniuose organuose. Dėl ūmių uždegiminių ligų, ryškių šlapinimosi sutrikimų vyrai dažniausiai patys skubiai ieško pagalbos. Dėl seksualinių problemų tiesiog nereikia kankintis ir atidėlioti apsilankyti pas gydytoją, nes dažnai tikrai galima rasti gerą sprendimą.
– Gajus stereotipas, kad urologai gydo tik vyrus, tačiau iš tiesų juk esate ir moterų gydytojas. Kurią dalį jūsų pacientų sudaro moterys? Dėl kokių problemų jos į jus kreipiasi?
– Moterys serga inkstų vėžiu, šlapimo pūslės vėžiu, kuriuos gydo urologai. Gydome ir inkstų akmenligę. Pas mus kreipiasi pačios moterys, jas siunčia ir šeimos gydytojai, kai yra sunkiai pasiduodanti gydymui šlapimo takų infekcija. Dar didelę dalį moterų sudaro turinčios bėdų dėl šlapimo nelaikymo.
Neretai moterys atvyksta kartu su vyrais, kai pora turi seksualinių problemų.
– Urologija ir seksologija – artimai susijusios sritys. Kaip dažnai, susirgus urologinėmis ligomis, vyrams kyla seksualinių problemų?
– Dažnai vyrų seksualinės problemos tiesiogiai nesusijusios su urologinėmis ligomis. Libido sutrikimai susiję su hormonų (ypač testosterono) gamybos sutrikimais. Erekcijos ir ejakuliacijos problemos jauniems vyrams dažnai būna psichologinės kilmės. Vyresniems vyrams erekcijos sutrikimai jau būna susiję su blogėjančia varpos kraujotaka, gretutinėmis ligomis (tokiomis kaip hipertoninė (aukšto kraujospūdžio) liga, cukrinis diabetas), vaistų vartojimu. Tačiau yra ir urologinių ligų (ir jų gydymo metodų), kurios kartais dramatiškai blogina lytinę funkciją. Tai ypač būdinga prostatos vėžio gydymui.
– Seksualinė sritis susijusi ir su psichologija. Ar tiesa, kad vyrui gali kilti psichologinių problemų dėl ne laiku ir ne vietoje moters pasakyto juokelio ar pastabos?
– Na, matyt, ne veltui jau kitais metais baigsiu psichoterapijos studijas. Prie visų organinių seksualinių sutrikimų, tokių kaip hormoniniai, kraujagysliniai, neurologiniai, urologiniai, visada blogąja prasme prisideda ir psichologinis dėmuo. Taip, moters žodis, elgesys (kartais ir nepiktavališkas) gali sujaukti vyro seksualinį gyvenimą. Tuomet ir tenka gydyti labiau žodžiu.
– Šiais laikais prieinamos įvairios priemonės – sakoma, kad vienas vaistas gali išspręsti erekcijos problemas bet kokio amžiaus vyrams. Ar iš tiesų taip yra?
– Erekciją gerinantys preparatai padarė perversmą vyrų seksologijoje. Tačiau psichologinėms seksualinėms problemoms išspręsti ilgalaikiu periodu jų nepakanka. Sudėtingais urologiniais atvejais (po prostatos vėžio gydymo), žymiai sutrikus varpos kraujotakai, jų neužtenka. Nesprendžia jie ir libido sumažėjimo problemų. Seksologija – daugiadisciplinė sritis, kurioje kiekvienas atvejis labai individualus. Kartais neįmanoma išspręsti vyro problemos, neišsprendus partnerės ar partnerio problemos.
– Dėl kokių priežasčių seksualinių problemų kyla moterims?
– Moterų seksologija Lietuvoje tikrai yra apleista. Tačiau ji tokia ir likusiame pasaulyje. Pagrindinės problemos – libido sutrikimai, orgazmo funkcijos sutrikimai. Priežastys būna įvairios: psichologinės, psichosocialinės, hormoninės, ginekologinės.
Vyresnio amžiaus poros dažnai atsisako lytinio gyvenimo net nepasidomėję galimybėmis juo mėgautis. Šiuo metu yra pakankamai priemonių prailginti šią funkciją.
– Atsiranda vis daugiau tyrimų, įrodančių lytinių santykių naudą sveikatai. Kokia ji?
– Lytinių santykių nauda vienoda visais gyvenimo tarpsniais. Dėl jų mes atsiradome šiame pasaulyje. Lytiniai santykiai pirmiausiai stiprina poros ryšį, didina žmonių savivertę, stimuliuoja širdies ir kraujagyslių sistemą. Tiesiog neleidžia anksčiau laiko pasenti. Deja, vyresnio amžiaus poros dažnai atsisako lytinio gyvenimo net nepasidomėję galimybėmis juo mėgautis. Šiuo metu yra pakankamai priemonių prailginti šią funkciją, kad tik būtų noro. Jam dingstant, yra priemonių palaikyti ir patį norą.
– Su žmona endokrinologe Rūta Kerpauskiene esate medikų šeima. Dažnai kolegiškai aptariate situacijas darbe, ligos istorijas, o galbūt priešingai – vadovaujatės nerašyta taisykle namuose apie darbą nekalbėti?
– Mūsų sritys labai susijusios gydant seksualinių sutrikimų turinčius pacientus. Ypač turinčius hormonų pusiausvyros sutrikimų. Todėl kartu įkūrėme pirmą Lietuvoje TRT (Testosterone replacement therapy) – testosterono pakaitinės terapijos – kabinetą. Testosteronas vis dar apipintas visokiais mitais, kartais net demonizuojamas. Lietuvoje jį vartoja daugiausia nelegaliai tie, kuriems nereikia ir negalima jo vartoti, t. y. jauni sportuojantys vyrai. Vyresni vyrai, kuriems testosteronas su amžiumi labai sumažėja, nesikreipia ir kenčia nuo jo nepakankamumo. Testosterono nepakankamumas gali pasireikšti įvairiais simptomais, kurie gali paveikti fizinę, emocinę ir seksualinę sveikatą. Tai mažesnis lytinis potraukis (sumažėja libido ir seksualinė funkcija), erekcijos sutrikimai (atsiranda sunkumų pasiekti ar išlaikyti erekciją), nuovargis (atsiranda bendras nuovargis ir energijos trūkumas), raumenų masės sumažėjimas (iškyla sunkumų didinant raumenų masę ir jėgą), kūno riebalų padidėjimas (ypač pilvo srityje), osteoporozė (kaulų tankio sumažėjimas, didinantis lūžių riziką), nuotaikos sutrikimai (depresija, nerimas ar dirglumas), miego sutrikimai (nemiga arba blogas miegas), sumažėjusi dėmesio koncentracija (iškyla sunkumų siekiant sukoncentruoti dėmesį, atminties problemų). Tokiais atvejais stengiamės padėti vyrams mūsų su žmona įkurtame TRT kabinete. Taigi, kartais tenka ir namuose gyventi su pacientų problemomis.
Kaip išsaugoti lytinius santykius vyresniame amžiuje?
Tinkamai maitinantis, reguliariai mankštinantis atsiranda daugiau energijos, gerėja savijauta, libido ir seksualinė funkcija. Nutukimas ar antsvoris blogina net jaunų žmonių seksualinę funkciją. Vyresniems šis poveikis dar didesnis dėl dažnesnių širdies, kvėpavimo ir kitų su senėjimu susijusių ligų.
Idealaus svorio išlaikymas ir mankštos gali pagerinti lytinę funkciją beveik bet kuriame amžiuje. Įrodyta, kad dieta, kurioje gausu daržovių, vaisių, riešutų, ankštinių augalų ir žuvies, taip pat mažai raudonos ir perdirbtos mėsos, yra susijusi su mažesne erekcijos disfunkcijos rizika įvairiose vyrų amžiaus grupėse. Moterų fizinis aktyvumas siejamas su pagerėjusia lytine funkcija menopauzės metu ir po jos. Kėgelio pratimai taip pat pagerina vyresnių moterų seksualinę funkciją.
Vyresnio amžiaus poros dažnai susiduria su problemomis, kurios tiesiogiai veikia seksualinę funkciją. Tai erekcijos sutrikimai, makšties sausumas ir skausmas, sumažėjęs lytinis potraukis. Laiku kreipiantis į gydytojus, šių problemų galima išvengti.
Sterilizaciją siūlo įteisinti kaip kontracepcijos formą
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo nuo kitų metų vasario Lietuvoje įteisinti savanorišką sterilizaciją (nevaisingumo sukėlimą) kaip kontracepcijos formą. Moterims sterilizacija atliekama perkerpant ir perrišant kiaušintakius, vyrams – sėklinius latakus. Abiem atvejais atliekamos operacijos sukelia negrįžtamų padarinių – asmeniui po operacijos persigalvojus, vaisingumo sugrąžinti neįmanoma.
Kaip pranešė BNS, SAM parengtame įsakymo projekte rašoma, kad savanoriškos sterilizacijos pageidaujantis žmogus turėtų kreiptis į sterilizaciją teikiančioje medicinos įstaigoje dirbantį gydytoją akušerį ginekologą arba gydytoją urologą. Pacientui būtų skiriamas trijų mėnesių laikotarpis galutiniam sprendimui dėl sterilizacijos priimti. Jeigu po trijų mėnesių paciento nuomonė nepasikeistų, būtų sudaroma sutartis.
Anot projekto, sterilizacijos paslaugas teikiantys specialistai turi teisę atsisakyti atlikti operaciją, jeigu tai prieštarauja jų moralinėms vertybėms ar nuostatoms. Taip pat nurodoma, kad pacientas turi teisę bet kuriuo momentu nutraukti sudarytą sutartį iki operacijos pradžios. „Sterilizacijos paslaugą teikianti ASPĮ (asmens sveikatos priežiūros įstaiga – red. past.) turi teisę nesudaryti sutarties, jeigu įstaigoje nėra gydytojų akušerių ginekologų ar gydytojų urologų, kurie sutinka atlikti operaciją“, – teigiama dokumente. Šiuo metu įsakymo projektas yra pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms ir visuomenei.
Kaip LRT Radijui sakė sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Diržius, ši procedūra galėtų būti atliekama suaugusiems asmenims nuo 18 metų. Sprendimą operuoti ar ne priimtų daugiadalykė gydytojų komanda.
Ši paslauga nebūtų kompensuojama valstybės, tačiau suma, kiek tai kainuotų žmogui, kol kas neįvardijama.
„Kadangi tai derinimo etapas šiuo metu ir turinys gali kisti, […] aš nenorėčiau spekuliuoti, nes kaina priklauso nuo to, kiek galutiniame variante bus įtraukta specialistų. Kai bus galutinis turinys, tada bus galima skaičiuoti, kokia procedūros kaina. Be to, procedūros kaina gali kisti priklausomai nuo to, ar ji būtų atliekama vyrui, ar moteriai“, – LRT Radijui sakė E. Diržius.
(be temos)