Kas jas sukelia?
LPI gali sukelti bakterijos, parazitai arba tam tikri virusai, kuriuos užsikrėtęs asmuo perduoda įvairių lytinių santykių metu, per kūno skysčius ir odos pažeidimus. Užsikrėsti LPI galima net ir saugaus sekso metu, kadangi prezervatyvai neuždengia lytinių organų visapusiškai.
Gydytoja akušerė ginekologė Gintarė Čipinienė paaiškina, kad pirmuosius LPI simptomus pastebėti gali būti sunku, kadangi daugumos šio pobūdžio infekcijų skiriamieji simptomai yra panašūs į daugybės kitų ligų, pavyzdžiui, pūslės uždegimo, hemorojaus, apsinuodijimo, migrenos, net peršalimo. Anot jos, pagrindiniai simptomai, išduodantys, kad vertėtų atlikti specialius tyrimus dėl lytiškai plintančių ligų, yra: deginantis pojūtis šlapinantis, pilvo skausmai, neįprasti bėrimai ar niežulys lyties organų zonose, skausmas lytinio akto metu, pakitusi išskyrų spalva ar konsistencija, dažni susirgimai įvairiais virusais.
Gresia tragiški padariniai
Anot G. Čipinienės, kalbant apie LPI, dažniausiai žmonėms iškyla baimė užsikrėsti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Tai sunki infekcija, paveikianti žmogaus organizmo galimybes kovoti su virusais, grybeliu ar bakterijomis. Negydomas šis susirgimas gali progresuoti į AIDS ir sukelti nemenką pavojų gyvybei. Visgi, ŽIV statistika tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje gerėja, o šiai būklei kontroliuoti yra skiriami specialūs vaistai, leidžiantys gyventi įprastą gyvenimą. Tačiau svarbiausias faktorius – išsitirti laiku.
G. Čipinienė. Antėjos nuotr.
„ŽIV įtarti gali būti gana sudėtinga, kadangi pirmieji simptomai labiau primena peršalimą – krečia šaltis, pakyla temperatūra, skauda gerklę, patinsta limfmazgiai, kankina raumenų ir galvos skausmai, jaučiamas nuovargis. Vėliau gali pasireikšti svorio kritimas, tuštinimosi sutrikimai, bėrimai, atsirasti opų burnoje. Jei užkratas nesustabdomas laiku ir susergama AIDS, atsiranda odos spalvos pokyčių, opų kūne, greitai netenkama daug svorio, naktimis itin prakaituojama, vargina labai aukšta temperatūra ir įvairios kitos į organizmą patekusios infekcijos, nes kūnas nebegali su jomis kovoti“, – pasakoja gydytoja.
Gali paveikti širdį, smegenis
G. Čipinienė pastebi, kad, be ŽIV ir AIDS, lytinių santykių turinčius pacientus taip pat dažnai gąsdina sifilio diagnozė. Tai liga, galinti paveikti širdies raumenį ir net smegenis, tačiau dažniausiai pasireiškia ant odos, lyties organų zonų, veido. Sifilis pasižymi keletu stadijų, kurių pirmosios gali būti visiškai tylios. Vėliau pradedama karščiuoti, netenkama svorio, slenka plaukai, atsiranda bėrimai ir opos. Kadangi vėlyvesnėse stadijose ši infekcija paveikia nervų sistemą, žmogus gali susirgti demencija, apakti, apkursti. Negana to, ši būklė perduodama ir iš motinos vaikui, todėl stoti į kovą su liga – būtina.
„Nors dažnai pamirštami ir priskiriami kitokiems užsikrėtimo būdams, hepatitai A, B ir C taip pat gali būti perduodami lytiniu keliu. Kai kuriems žmonėms nepasireiškia jokių hepatitų simptomų, tačiau labiausiai šis užkratas paveikia kepenis, neretai pasireiškia ir gelta. Hepatitas išsiskiria itin ryškiu dešinės pilvo pusės skausmu, vėmimu, viduriavimu, kūno skausmais, karščiavimu, į pilką panašia išmatų spalva. Svarbu žinoti, kad pavojingiausi hepatitai yra B ir C – pastarieji gali sukelti netgi pavojų gyvybei“, – pažymi akušerė-ginekologė.
Lengvesnės ir dažnesnės LPI
„Lietuvoje gana dažnas susirgimas – chlamidiozė gali nė nesukelti išskirtinių simptomų, o jei šie pasirodo, dažniausiai jau būna praėjusi savaitė ar kelios nuo užsikrėtimo. Sirgimo eiga primena pūslės uždegimą, tačiau kartu gali atsirasti pilvo skausmas, karščiavimas ar net kraujavimas iš išangės, lytinių organų skausmas ir neįprastos išskyros.
Gonorėjos simptomatika gali pasirodyti kiek anksčiau, ji neretai jau leidžia įtarti LPI. Jaučiamas lytinių zonų niežėjimas, skausmas, kraujuojama, atsiranda skausmas tuštinantis ir šlapinantis, pilvo zona tampa jautri, lytiniai organai patinsta, tampa skausmingi. Būtina žinoti, kad ši infekcija gali išsivystyti ir akyse, gerklose ar burnoje – tokiais atvejais šiose kūno vietose pasireiškia skausmas, patinimas ir jautrumas“, – vardija G. Čipinienė.
Kodėl svarbu išsitirti?
Gydytoja priduria, kad, įtariant LPI ar dažnai keičiant lytinius partnerius, pasitikrinti dėl gresiančių ligų yra būtina. Anot G. Čipinienės, tyrimai ne tik atliekami diskretiškai, laikantis visų asmens duomenų apsaugos kriterijų, bet taip pat ir gali būti atliekami keletu skirtingų, pacientui palankiausių būdų. Tokius tyrimus galima atlikti iš šlapimo ar nuograndų, taip pat molekuliniu lygmeniu PGR metodu.
Skiriasi: dažniausiai LPI tyrimai atliekami iš šlapimo mėginio, tačiau tyrimas iš nuograndų yra tikslesnis. Antėjos nuotr.
„Labai svarbu įvardyti, kad nors dažnas pacientas renkasi LPI tyrimus atlikti paprasčiausiai iš šlapimo mėginio, iš tiesų tyrimas iš nuograndų yra tikslesnis ir gali parodyti net infekcijos užuomazgas. Jis itin rekomenduojamas moterims. Tokiu atveju, dar nė nepasirodžius pirmiesiems ligos simptomams, galima pradėti reikalingą gydymą ir infekcijos slopinimą“, – sako G. Čipinienė. – Tyrimas iš nuograndų yra tikslesnis moterims, nes infekcija neretai slepiasi makštyje ar gimdos kaklelyje. Negana to, jei abiem partneriams tyrimai atliekami iš šlapimo mėginio, rezultatai gali ir nesutapti. PGR metodas leidžia išsitirti net jau pradėjus gydymą vaistais, nes aptinkama ir žuvusio ligos sukėlėjo genetinė medžiaga.“
Pasak jos, minėtus tyrimus rekomenduojama atlikti lytiškai aktyviems žmonėms, po partnerių pasikeitimo arba prieš jiems keičiantis, kad saugumas būtų užtikrinamas abiem pusėms.
Naujausi komentarai