- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau trisdešimt metų gydytoja-ginekologė Esmeralda Kuliešytė bando Lietuvoje įteisinti savanorišką sterilizaciją. „Tai turėjo būti kažkada įgyvendinta, dėl to, kad visose Vakarų Europos šalyse tai yra. Net Azijos šalyse...“ – LNK žurnalistams kalbėjo ji.
Sterilizacijos įteisinimą palaiko ir ginekologų-urologų draugijos. „Manau, tai – pavėluotas sprendimas. Jis turėjo būti senų seniausiai“, – sakė Urologų draugijos prezidentas dr. Marius Kinčius.
Pasirodo, privačiose klinikose kasmet sterilizuojasi keli šimtai vyrų, nors teisiškai tai dar nėra legalu, bet, panašu, kad teisė pasirinkti būti nevaisingu, Lietuvoje bus įteisinta. Greičiausiai – jau ateinantį vasarį.
„Jeigu viskas gerai, ir mes pakankamai neblogai sutarsime su visomis suinteresuotomis grupėmis, tai tikimės, kad per šį mėnesį būtų galima priimti sprendimus“, – teigė sveikatos apsaugos viceministras Edgaras Diržius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Ginekologai teigė moterų nesterilizuojantys, tačiau susiduria su atvejais, kai moterys sterilizacijos prašo. Dažniausiai to nori jau turinčios vaikų.
„Kai pacientė prašo dėl tam tikrų savo ligų, kad nenorėtų daugiau pastoti. Arba jau pagimdė tris, ar keturis vaikus“, – akcentavo Akušerių-ginekologų draugijos prezidentė prof. dr. Žana Bumbulienė.
Estijoje savanoriška sterilizacija leidžiama jau 26-erius metus. Tiesa, teisę į šią procedūrą turi tik 35-erių metų amžiaus sulaukę asmenys, jau turintys tris ar daugiau vaikų. Ar panašios taisyklės būtų ir Lietuvoje, kol kas neaišku.
„Turėtų būti gana universalus prieinamumas – net ir tiems, kurie jauno amžiaus, bet tikrai įsitikinę, kad jie nenori“, – aiškino Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos vadovė E. Kuliešytė.
Urologai svarsto, kad nereikėtų leisti sterilizuotis visiems norintiems. „Taisyklės galėtų būti minimalios: vienas du vaikai, amžius galbūt“, – teigė Urologų draugijos prezidentas.
Už sterilizaciją tektų susimolėti pacientui. Kiek? Ministerija dar skaičiuoja. Pavyzdžiui, vyrų sterilizacija – vazektomija privačiose klinikose dabar kainuoja apie tūkstantį eurų.
„Valstybė kompensuoja gydomąsias procedūras. Aš gal paprastai pasakysiu, bet valstybė nei prezervatyvų nekompensuoja, nei kitų kontracepcijos priemonių“, – detalizavo sveikatos apsaugos viceministras.
Triukšmą sukėlė ir kitas potvarkis – gydytojas galėtų atsisakyti atlikti sterilizaciją, jeigu tai prieštarauja jo vertybėms. Taip pat, kaip ir daryti abortą – ginekologas gali atsisakyti, jeigu negresia pavojus moters ar vaiko gyvybei.
„Nėra tam tikro masinio atsisakymo atlikti tam tikras procedūras. Mes neturime pagrindo nuogąstauti, kad būtent sterilizacijos masiškai ims ir atsisakinės“, – sakė E. Diržius.
Ginekologų draugijos atstovė – įsitikinsi: kaip ir pacientas, taip ir gydytojas privalo turėti teisę rinktis. „Noriu pabrėžti, kad tai – ne vien medicininis aspektas. Čia yra ir kultūrinis, ir religinis kontekstas, sakykime, tiek pacientės, tiek gydytojo. Todėl čia negalima priversti daryti“, – pabrėžė prof. dr. Ž. Bumbulienė.
Sterilizacija – saugi ir veiksminga 99 proc. Moterys vaisingumą praranda visam laikui. Vyrų vaisingumą atkurti įmanoma. „Gali būti kiaušintakių perrišimas arba tam tikrų spiralių įdėjimas į kiaušintakius“, – vardijo Akušerių-ginekologų draugijos prezidentė.
Paprašius sterilizacijos, ji būtų atliekama po trijų mėnesių siekiant išvengti skubotų sprendimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė svarstys kriterijus gydymo įstaigoms, norinčioms teikti skubiąją pagalbą
Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys siūlymą nustatyti kriterijus gydymo įstaigoms, norinčioms teikti skubiąją medicinos pagalbą. ...
-
Tyrimas: šio amžiaus poroms geriau gyventi atskirai2
Poros, kurios užmezga romantinius santykius, tačiau gyvena atskirai, dažniau būna jauno amžiaus, tačiau naujas tyrimas Jungtinėje Karalystėje išnagrinėjo šį santykių tipą tarp vyresnių žmonių. ...
-
Seimas atšaukė pataisas dėl siuntimų pas medikus liberalizavimo2
Seimas pakluso prezidento Gitano Nausėdos veto pataisoms, kuriomis siekta liberalizuoti siuntimų pas gydytojus išrašymą. Tai reiškia, kad lieka galioti dabartinė įstatymo nuostata, pagal kurią siuntimus gali išduoti tik su Lig...
-
Ekspertai ragina peržiūrėti prevencijos strategiją: rūkantiems reikia teikti pagalbą
Po ilgesnės pertraukos paskelbtas naujausias „Eurobarometro“ nikotino gaminių paplitimo tyrimas rodo, kad Lietuvoje rūkymas vis dar kelia iššūkius žmonių gerovei. Tyrimo duomenimis, tabako ir nikotino gaminius vartojantys asmeny...
-
Mirė žinoma Nacionalinio vėžio instituto gydytoja: kiekvienam pacientui skirdavo didelį dėmesį8
Nacionalinis vėžio institutas pranešė, kad gruodžio 2 d. mirė Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja gydytoja Jolanta Paškevičienė (1966–2024). ...
-
Klaipėdos universiteto ligoninės pateikti skaičiai sukėlė klausimų: iš kur pelnai?
Klaipėdos universiteto ligoninės administracija pasigyrė pastaruosius mėnesius dirbusi pelningai, nors įstaiga anksčiau ritosi į finansinę duobę. Tokiais optimistiniais teiginiais suabejota Sveikatos apsaugos ministerijoje ir Seime, kur įtarta, jog g...
-
Seimui teikiamas prezidento veto dėl siuntimų pas medikus išdavimo liberalizavimo1
Seimas antradienį imsis prezidento pakartotinai svarstyti grąžintų įstatymo pataisų, kuriomis siekta liberalizuoti siuntimų pas gydytojus išdavimą. ...
-
Išaugo sergamumas viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis: nuo COVID-19 ligos mirė 38 metų asmuo1
Nors pastarąją savaitę sumažėjo COVID-19 atvejų skaičius, išaugo sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, praėjusią savaitę Tauragės ir Vilniaus rajonuo...
-
Dietologas E. Grišinas: geriausias papildas nieko nekainuoja1
„Labai gerai medžiagų apykaitą paskatina vanduo, labai geras papildas ir nieko nekainuoja. Todėl labai raginu kiekvienam žmogui juo pasinaudoti, nes tikrai suteikia sotumo, budrumo, sumažina nuovargio jausmą ir net protinę veiklą pagerina. Dažn...
-
Poliklinikose nebeliko „Foxpay“ savitarnos terminalų: pacientai susiduria su problemomis11
Panaikinus „Foxpay“ licenciją, nustojo veikti daugelyje gydymo įstaigų stovėję savitarnos mokėjimų aparatai. Dėl to kai kur iki sausio grynieji nebus priimami. Dalis šalies poliklinikų ar ligoninių rado išeitį, tiesa, dabar...