Lygių galimybių kontrolierė: Aleksoto pašto skyrius diskriminuoja žmones

 • Teksto dydis:

Prieš kelis mėnesius kauniečiai skundėsi, jog negali saugiai patekti į 18-ąjį Lietuvos pašto skyrių, esantį Aleksote. Dėl netvarkingų plytelių, laiptų pakopų, vedančių į pašto skyrių, įspėjo ir lygių galimybių kontrolierė.

Išnagrinėjo skundą

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė įspėjo Lietuvos paštą dėl Kauno 18-ojo pašto skyriaus (Veiverių g. 34A) neprieinamumo. Šiame pašto skyriuje žmonėms su judėjimo negalia nebuvo sudarytos galimybės savarankiškai bei saugiai patekti į pastatą. Tai apribojo jų galimybes naudotis paslaugomis.

Kaip skelbiama lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos puslapyje, skundas buvo pateiktas dėl subyrėjusių ir judančių plytelių, kuriomis yra dengti laiptai bei pandusas. Paralyžiuotą dukrą prižiūrinčio pareiškėjo teigimu, už plytelių galima nesunkiai užkliūti ar ant jų paslysti, todėl įėjimas į patalpas yra nesaugus naudoti ne tik žmonėms su negalia, bet ir kitiems pašto klientams.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Paprašyta pateikti statybos dokumentus ir nurodyti, ar šis pandusas atitinka statybos techninio reglamento reikalavimus, bendrovė atsakė, kad strateginiuose tiksluose yra numatyti pašto skyrių atnaujinimo darbai ir jų įgyvendinimas vykdomas jau keletą metų. Lietuvos pašto atstovai taip pat teigė, kad deda visas pastangas, jog klientai su negalia patirtų kuo mažiau nepatogumų, ir sudaro galimybes susisiekus telefonu nepristatytą siuntą gauti į namus.

Kadangi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai nebuvo pateikti minėti dokumentai, dėl Kauno 18-ojo pašto prieinamumo įvertinimo Tarnyba kreipėsi į Lietuvos žmonių su negalia sąjungą. Peržiūrėję pareiškėjo pateiktas nuotraukas, Sąjungos atstovų vertinimu, pandusas yra per status, dėl gausybės ištrupėjusių plytelių nuolydžiu bei danga iki durų nesaugu naudotis judantiems vežimėliais, besinaudojantiems vaikštynėmis, lazdelėmis ir pan., o prie nuolydžio įrengti turėklai – netinkami. Ekspertų nuomone, prastos būklės plytelės apsunkina ir žmonių su regėjimo negalia galimybes naudotis prieigomis į pastatą.

Diskriminacijos atvejai

Išnagrinėjusi gautą skundą, kontrolierė nustatė, kad Lietuvos paštas diskriminavo asmenis su judėjimo negalia ir pažeidė Lygių galimybių įstatymą. Įstatymas numato pareigą paslaugų teikėjams sudaryti vienodas sąlygas gauti tokias pačias paslaugas visiems asmenims nepaisant jų negalios ir kitų įstatyme numatytų asmens tapatybės bruožų.

Šiuo atveju Lietuvos paštas pažeidė ir Lygių galimybių įstatymą, ir Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją.

„Neužtenka, kad prie įėjimo į pastatą būtų įrengtas pandusas. Jis turi atitikti reikalavimus, būti tvarkingas ir iš tiesų atlikti savo funkciją. Jei nėra galimybių įrengti nuožulną, turi būti ieškoma alternatyvų. Šiuo atveju Lietuvos paštas pažeidė ir Lygių galimybių įstatymą, ir Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją, įpareigojančią užtikrinti, kad žmonės su negalia galėtų savarankiškai dalyvauti visose gyvenimo srityse“, – sako B. Sabatauskaitė.

Kontrolierė pateikė Lietuvos paštui siūlymą sudaryti tinkamas sąlygas asmenims su negalia patekti į Kauno 18-tojo pašto patalpas ir įpareigojo pranešti Tarnybai apie sprendimo vykdymą.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Išbyrėjusios plytelės

Portalas kauno.diena.lt birželio pabaigoje rašė apie žmonių skundą dėl minėto pašto skyriaus prieigų. Tada žmonės redakcijai pasakojo, kad dėl subyrėjusių plytelių jiems sudėtinga patekti į paštą, nėra saugu ir patogu ant tokių laiptų pakopų statyti koją.

„Grynasis pašto pelnas ir pajamos auga, bet prestižas smunka. Tokie Aleksote esančio pašto vaizdai nekelia gerų emocijų. Tokiais laiptais ir pandusu negali naudotis nei sveiki, nei judėjimo negalią turintys žmonės. Tiesiog gėda Lietuvos paštui turėtų būti“, – kritikos negailėjo prieš kelis mėnesius kalbintas kaunietis Darius.

Vyras dienraščiui nurodė, kad apie netvarkingas pašto prieigas jis dar balandį buvo pranešęs Lietuvos pašto socialinio tinklo „Facebook“ profilyje. Tąkart atėjo atsakymas, esą informacija yra perduota atsakingiems asmenims. Kaunietis buvo paprašęs ir minėto pašto skyriaus darbuotojų, kad šie perduotų vadovybei apie netvarkingus ir pavojingus laiptus, tačiau niekas nepasikeitė.

„Pikta darbuotoja buvo nepatenkinta, kad klientai reikalauja savo teisių. Toks atsainus viso pašto darbuotojų požiūris“, – tąkart pridūrė Darius.

Pašto pozicija

Lietuvos pašto komunikacijos vadovė Ugnė Bartašiūtė atkreipė dėmesį, kad minimas pašto skyrius buvo aptvarkytas dar šią vasarą – tiek laiptai, tiek pandusas, pasak pašto atstovų, šiuo metu yra tvarkingi.

„Nepaisant to, suprantame, kad jis vis tiek nėra iki galo pritaikytas klientams, turintiems judėjimo negalią. Deja, tokių skyrių per visą Lietuvą yra ir daugiau. Tačiau ilgainiui visus skyrius, kurie nėra pritaikyti klientams, turintiems judėjimo negalią ar kitų specialiųjų poreikių, planuojame uždaryti arba perkelti – turime išsikėlę aiškius ilgalaikius tikslus, kuriuos nuosekliai įgyvendiname.

Šiuo metu pagal naują, modernią koncepciją įrengta jau daugiau nei 50 pašto skyrių visoje Lietuvoje. Taip pat jau daugiau nei metus daugelyje kaimiškųjų vietovių modernias pašto paslaugas gyventojams užtikrina mobilieji laiškininkai – jie visas pašto paslaugas suteikia namuose“, – komentavo U.Bartašiūtė.NAUJAUSI KOMENTARAI

jo

jo portretas
Kokia šauni kontrolierė,tokį baisinį pažeidimą nustatė,padidinti jai algą,padėjėjo etatą įsteigti,[jeigu turi ,pridėti dar vieną] uva.. uva...

Bože moj

Bože moj portretas
darbuotojos kompiuterio klavetūros net nepažįsta ,neduok Die , jei reikia ką spausdinti

Aleks.gyven.

Aleks.gyven. portretas
Taip blogai gyvent kraustykis i kaima.arba langus plastikinius isigyk.ka daryt pvz.gyvena birstono gatv.parodos gatv.ištisai trukšmas ir smarve neverkia.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių