Kauno savivaldybės leidimo negavę LGBT eitynių organizatoriai sprendimą žada skųsti

Motyvuodama dalyvių saugumu, Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo organizuoti LGBT eitynes miesto centre, jų organizatoriai sprendimą žada skųsti.

„Pagal įstatymus negalime riboti saviraiškos laisvės ir drausti tokių eitynių. Savivaldybė nėra nei už, nei prieš tokį renginį, tačiau pirmiausia turime užtikrinti ir pasirūpinti visų kauniečių bei miesto svečių saugumu“, – ketvirtadienį perduotame komentare teigė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Tuo tarpu eitynių organizatoriai sako, kad šį savivaldybės sprendimą skųs.

„Šiuo metu su teisininkių komanda ruošiame skundą Lietuvos administracinių ginčų komisijai. Savivaldybės argumentai atrodo abejotini, bent iš europinių susirinkimų laisvės standartų perspektyvų“, – teigiama renginio organizatorių BNS pateiktame atsakyme.

Motyvuoja saugumu ir vykdoma rekonstrukcija

Savivaldybės argumentai atrodo abejotini, bent iš europinių susirinkimų laisvės standartų perspektyvų.

Pasak savivaldybės atstovo P. Kero, derinant galimus eitynių maršrutus buvo išsakyti argumentai, kodėl jie nėra galimi: tai, savivaldybės atstovo teigimu, susiję su skirtingose atkarpose vykdomais infrastruktūros atnaujinimo darbais ar tuo, kad eitynės sukeltų „neproporcingai didelių nepatogumų“ gyventojams.

Savivaldybės duomenimis, praėjusią savaitę renginio iniciatoriai prašė leidimo žygiuoti Laisvės alėja, bet čia dar nėra visiškai baigti rekonstrukcijos darbai.

„Šį objektą rangovas privalo pilnai priduoti iki rudens, prieš tai sutvarkydamas išlendančius defektus. Reikės pakeisti skilusias granito plokštes, atsijomis bei specialia mastika užpildyti siūles tarp jų. Dėl karantino metu patirtų veiklos ribojimų ir su tuo susijusių sunkumų, vos tik atlaisvėjus suvaržymams, Kaunas pritaikė lengvatas Laisvės alėjoje veikiančioms kavinėms ir kitoms maitinimo įstaigoms – šio sektoriaus verslams leista gerokai išplėsti klientų aptarnavimo zonas. Išaugus lauko terasų plotams, neliko galimybės užtikrinti saugų ir sklandų didelio žmonių srauto praėjimą bei suvaldymą“, – teigia P. Keras.

Savivaldybė teigia, jog plačiau saugumo aspektus pakomentuoti galėtų policija. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Odeta Vaitkevičienė BNS informavo, jog užtikrinti saugumą per eitynes pareigūnams būtų sudėtinga.

„Policijai, visų pirma, svarbiausia kiekvieno gyventojo saugumo užtikrinimas, todėl kiekvienu atveju situacija vertinama per saugumo prizmę. Šiuo atveju manome, jog intensyviai vykstantys remonto darbai centrinėje miesto dalyje, dideli gyventojų srautai miesto centre ir potencialiai dar papildomai išaugsiantys tokio renginio metu, apsunkintų ne tik eismo, bet ir kiekvieno gyventojo saugumo užtikrinimą“, – teigė O. Vaitkevičienė.

Ji taip pat teigė, kad „policija, kaip institucija, nesprendžia eitynių reikalingumo“.

Pateikė tris maršrutus

Eitynių organizatoriai teigia savivaldybei pateikę tris galimus eitynių maršrutų variantus, bet visi buvę atmesti.

Pirmasis maršrutas, turėjęs tęstis nuo rotušės Vilniaus gatve bei Laisvės alėja ir baigtis Nepriklausomybės aikštėje prie Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios, žinomos Soboro pavadinimu.

Šį maršrutą savivaldybė atmetusi dėl planuojamos Vilniaus gatvės rekonstrukcijos, nors negalėjo nurodyti, kada tiksliai ji galėtų prasidėti.

Tuomet organizatoriai pateikę pasiūlymą patvirtinti minėtą maršrutą, numatant alternatyvą – Vilniaus gatvę aplenkiant per Šv. Getrūdos gatvę, tačiau savivaldybė jį atmetė, motyvuodama per dideliu nepatogumu, užveriant judrias gatves.

Gegužės 28 dieną organizatoriai pateikė siūlymą eitynes rengti Laisvės alėjoje, judant ja nuo Soboro ir po to apsigręžus atgal iki jo. Šis siūlymas, pasak organizatorių, nederintas „dėl daugybės priežasčių, kurios iki tol nebuvo minėtos nei viename posėdyje“, – nors Laisvės alėja eitynėms siūlyta nuo pat pradžių.

Į savivaldybės teiginius, esą saugumo užtikrinti negalima dėl vykdomų statybos darbų, organizatoriai atkerta, kad esą statybviete tebesančia Laisvės alėja neseniai žygiavo krepšinio sirgaliai.

„Kyla įvairių minčių apie susirinkimo laisvę, apie susirinkimų įstatyme ir konstitucijoje įteisintas piliečių teises ir laisves į taikius susirinkimus, kurie yra demokratinės valstybės pamatas. Matome, kad savivaldybė veikia selektyviai ir eilinį kartą kreipia dėmesį į verslų ar sau patinkančių, o ne pažeidžiamų visuomenės grupių, interesus“, – teigia jie.

Pasak organizatorių, uždaryti gatves ar trumpam apriboti kitas veikas, siekiant užtikrinti saugumą, yra įprasta praktika organizuojant eitynes ar protestus.

Renginį planuoja rudenį

Renginio organizatoriai skelbia, kad eitynės yra planuojamos rugsėjo 4 dieną. „Kaunas pride organizacine grupe“ prisistatantys asmenys sako esantys „neformali grupė žmonių“, priklausančių LGBTQ+ bendruomenei.

„Neatstovaujame jokiai organizacijai, korporacijai ar politinei partijai, ir nesiekiame atstovauti visos LGBTQ+ bendruomenės, tiesiog kviečiame žmones šiame proteste reprezentuoti save ir savo bendruomenes“, – teigia jie.

Kaip teigiama atsakyme, organizatorius palaiko šiai bendruomenei draugiškos organizacijos: Gegužės 1-osios profesinė sąjunga, kino festivalis „Kreivės“, socialinis centras „Emma“, Sapfo festivalis, kultūrinis ir politinis centras „Luna6“.

Savivaldybės renginio organizatoriams pateiktame pranešime apie atsisakymą derinti renginį nurodyta, kad jis adresuojamas Gegužės 1-osios profesinės sąjungos pirmininkui Jurgiui Valiukevičiui.

Renginio organizatoriai skelbia, kad eitynės yra planuojamos rugsėjo 4 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

pilietis

pilietis portretas
visuomene kiek imanoma turi buti sveika...o visi sitie...ir anie...kam to reikia,darykit ka norit,bet tyliai ir ramiai...

zigmai

zigmai portretas
is kart matosi , kad tu nesveikuoji, galva pas tave nuperde isigimeliai.

To zigmas

To zigmas portretas
Pats nesveikas, žmones ne tau skirstyti
VISI KOMENTARAI 55
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių