„Pagrindinės problemos buvo pasenusi stogo danga ir lietvamzdžiai. Bendras elektros suvartojimas buvo milžiniškas, o šildymo sistema – neefektyvi. Nuo sienų trupėjo tinkas, reikėjo tvarkyti ir kaminus. Visais šiais gedimais rūpintis atskirai būtų kainavę žymiai daugiau, pavyzdžiui, vien kaminų tvarkymas – apie 7 tūkst. eurų“, – teigė daugiabučio renovacijos projekto administratorius Giedrius Dekaminavičius.
Daugiau nei perpus mažesnės šildymo sąskaitos
Renovacijos metu pakeista stogo danga ir langai, apšiltinta palėpės perdanga, sienos ir cokolis, suremontuoti balkonai, įrengtos modernios bendrojo naudojimo aliuminio durys. Keliuose butuose įrengta individuali rekuperacija, atnaujinta šildymo sistema, įrengta saulės elektrinė, gaminanti elektros energiją bendrojo naudojimo patalpoms. Po modernizacijos pastato energinė klasė iš E pakilo į B.
„Lyginant 2022–2023 m. šildymo sezoną, kai renovacijos darbai dar nebuvo pradėti, su 2024–2025 m. sezonu, darbams pasibaigus, šilumos suvartojimas po renovacijos sumažėjo apie 56 proc., o šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų – 53,2 t CO2 ekv. per metus“, – pasakojo G. Dekaminavičius.
Jis taip pat pažymi, kad atlikti darbai suteikė ilgalaikę naudą – artimiausius mažiausiai dvidešimt metų nebereikės papildomų investicijų į stogą, kaminus ar fasadą.
Renovacija padidino būstų vertę ir paklausą
Nors daugiabutis Trakų gatvėje nėra kultūros paveldo objektas, jis patenka į kultūros paveldo zoną, todėl renovacijos metu erkeriai ir kitos naujamiesčiui būdingos fasado detalės buvo atkurtos laikantis autentiškumo principų. Drauge su projektuotojais priimti sprendimai leido išlaikyti pastato architektūrinį charakterį ir kartu pritaikyti jį šiuolaikiniams reikalavimams bei gyventojų poreikiams.
Vieningai nusprendę renovuoti pastatą butų ir kitų patalpų savininkai dabar gyvena šiltai, gali patys reguliuoti patalpų temperatūrą, o sąskaitos už šildymą nebekelia nerimo. Pasak gyventojų atstovo Tomo Gudinavičiaus, būtent šis saugumo ir užtikrintumo jausmas yra vienas svarbiausių renovacijos pranašumų.
Be to, renovacija tapo galimybe reikšmingai padidinti būstų rinkos vertę ir paklausą. Daugiabutis yra pačiame miesto centre, tačiau ramioje vietoje, be jam būdingo triukšmo, todėl butų vertė pakilo daugiau, nei teko sumokėti už namo modernizaciją.
Susipažinti su visoje Lietuvoje pernai įgyvendintais renovacijos projektais, dalyvaujančiais „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose, galite Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) feisbuko paskyroje. Balsavimas vyks balandžio 13–17 d., o laimėtojai bus paskelbti balandžio 20 d. Atiduodant savo balsą APVA ragina tai daryti atsakingai ir įvertinti ne tik estetinį vaizdą ar skaičius, bet ir bendrą pokytį: komfortą, bendruomeniškumą, tvarumą ir ilgalaikę vertę.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
(be temos)
(be temos)
(be temos)