Kaltinamasis riaušių prie Seimo byloje: policininkai grasino šauti į galvą

2021 metų rugpjūtį per riaušes prie Seimo nežinomas vyras susirinkusiems iš kuprinės dalijo kiaušinius mėtymui į parlamentą ir pareigūnus, o policininkai grasino protestuojantiems šauti į galvą vinčesterio šautuvu.

Tokius parodymus kaltinamieji davė trečiadienį Vilniaus miesto apylinkės teismui tęsiant riaušių bylos nagrinėjimą.

„Įrėmė vinčesterį į galvą“, – per teismo posėdį sakė vienas kaltinamųjų Audrius Kavaliauskas.

Vėliau apklausiamas riaušes malšinusios Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnas teismui sakė, kad vinčesteris negalėjo būti laikomas koviniu ginklu, nes buvo paruoštas naudoti su guminėmis kulkomis.

A. Kavaliauskas mano, kad riaušių dieną žmonės tiesiog buvo suvažiavę prie Seimo, nes buvo nepatenkinti valdžios norais apriboti nuo COVID-19 nepasiskiepijusių asmenų galimybes.

Vyras sakė į mitingą prie Seimo iš Klaipėdos į Vilnių atvažiavęs vienas, pernakvojęs viešbutyje.

„Išrinkome Seimą ir Seimas neatstovauja žmonėms“, – savo poziciją dėl protesto dėstė kaltinamasis.

„Viktoras Uspaskichas kalbą sakė, Astra Genovaitė Astrauskaitė baigė mitingą. Išėjo mūsų Seimo narys Simonas Gentvilas, aš uždaviau klausimus apie verslo žvejybą“, – prisiminė A. Kavaliauskas.

Tačiau vakare, pasak kaltinamojo, situacija pasikeitė – atvyko specialiosios pajėgos, liepė trauktis susirinkusiems žmonėms.

Vienas prikišo savo vinčesterį į mano galvą ir liepė trauktis.

„Vienas prikišo savo vinčesterį į mano galvą ir liepė trauktis“, – skundėsi teismui A. Kavaliauskas. Vyras tikino prie Seimo nieko nedaręs, tik stovėjęs ir stebėjęs.

Tuo metu prokuratūra teigia, kad jis tris kartus metė akmenis į pareigūnus.

A. Kavaliauskas prašo teismo atleisti jį nuo atsakomybės pagal laidavimą.

„Aš nemečiau, nieko nedariau“, – tikino kaltinamasis.

Į mitingą vyko su dviem mažamečiais vaikais

Tuo metu kaltinamasis Irmantas Alijevas teismo salėje viešai atsiprašė pareigūnų.

„Aš galiu tik atsiprašyti pareigūnų, nors jie pirmi pradėjo. Aš nieko nesužalojau ir nieko nesudaužiau, aš nesiruošiau nieko mušti ir daužyti“, – teismui sakė iš dalies savo kaltę pripažįstantis I. Alijevas.

„Pripažįstu, kad mečiau plastikinį butelį, kiaušinius, bet nepripažįstu, kad agitavau, kaip sako prokuroras“, – sakė kaltinamasis.

Vyras pasakojo, kad apie rengiamą mitingą prie Seimo sužinojo iš skelbiamos informacijos feisbuke.

„Buvo mano draugė ir du mažamečiai vaikai, kadangi buvome su vaikais, stovėjome žvyruotoje aikštelėje. (...) Kai pradėjo stumdytis, nuėjome toliau“, – pasakojo jis.

I. Alijevas tikino, kad negirdėjo raginimų atsitraukti ir „už nieką“ pareigūnų buvo apipurkštas dujomis. Dėl to supykęs metė į juos tuščią ant žemės besivoliojusį plastikinį butelį.

„Kažkoks vyrukas dalijo kiaušinius, man sunku buvo matyti. Tas vyras sakė: „imkit kiaušinius, mėtykit“. Du, tris mečiau, paskui susiradau šeimą ir per 20-30 minučių pasišalinau. Prisipažįstu, kad mečiau“, – sakė kaltinamasis.

„Už nieką gavau ašarinių dujų, pasiėmiau kiaušinius ir mečiau,“ – sakė I. Alijevas. Jis pripažino, kad girdėjo pareigūnų raginimus nemėtyti akmenų, neniokoti valstybės turto ir nežaloti žmonių.

Apie tai, kad mitinge buvo vyras, turėjęs kuprinę su kiaušiniais, trečiadienį liudijo ir kiti kaltinamieji. Jie teigė, kad vienas pareigūnas panaudojo ašarines dujas prieš gulinčią moterį, todėl ir mėtė kiaušinius.

Kiti kaltinamieji teigia kiaušinius mėtę iš bandos jausmo, negirdėję pareigūnų reikalavimo trauktis nuo Seimo, o įstatyme įtvirtinto reikalavimo per protestus laikytis 75 metrų atstumo nuo valstybinių pastatų nežino. Jie mano, kad riaušes sukėlė grubus žmonių stūmimas.

Šioje byloje 87 asmenys kaltinami dėl 2021 metų rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių. Byloje yra 25 nukentėjusieji ir 242 liudytojai iš visos Lietuvos.

Remiantis teismų sistemos duomenimis, vien be teismo posėdžiuose proceso dalyvių pareikštų ir teisėjų kolegijos salėje išspręstų prašymų, per pastaruosius mėnesius papildomai jau buvo išspręsta beveik 200 įvairaus pobūdžio proceso dalyvių prašymų, tarp jų – leisti išvykti iš šalies, leisti dalyvauti procese nuotoliniu būdu, susipažinti su baudžiamosios bylos medžiaga, prašymai pakeisti gynėją ir kiti. Taip pat priimta daugiau nei 40 nutarčių dėl laikino nuosavybės teisės apribojimo.

Riaušių prie Seimo baudžiamoji byla Vilniaus miesto apylinkės teismą pasiekė sausį, dėl itin didelio proceso dalyvių skaičiaus ir ypatingai didelės apimties ji pripažinta galinčia užsitęsti, bylai nagrinėti sudaryta trijų teisėjų kolegija.

Visi kaltinamieji į posėdžius, kaip įprasta, nesusirenka. Beveik visi kaltinamieji yra laisvėje, vienam jų yra paskelbta paieška.

Riaušės prie parlamento rūmų Vilniuje kilo 2021 metų rugpjūčio 10-osios vakarą po mitingo prieš Vyriausybės ribojimus, skirtus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo. Prieš protestuotojus policija panaudojo ašarines dujas, šie savo ruožtu mėtė į pareigūnus akmenis.

Policija pažymi, kad organizuoto mitingo metu ir po jo grupė asmenų „organizavo ir išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip pažeisti viešąją tvarką“, riaušių metu kai kurie asmenys tai ir darė, panaudojo sprogmenis bei pasipriešino policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams.NAUJAUSI KOMENTARAI

Vinčesteris prie smilkinio - nieko tokio!

Vinčesteris prie smilkinio - nieko tokio! portretas
Juk jis guminis? O gal policininko smegenys guminiai?

Romas

Romas portretas
gal ir būtų šovęs, tik nerado ...

siūlau eksperimentą

siūlau eksperimentą portretas
įremti tą vinčesterį policajui į smilkinį (galva) ir iššauti.
VISI KOMENTARAI 14

Galerijos

Daugiau straipsnių