Teismas: visi buvę Lazdyno baseino rangovai negali būti įtraukti į „juodąjį sąrašą“

 • Teksto dydis:

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) ketvirtadienį paskelbė, kad visi viešajame konkurse dalyvavusio konsorciumo partneriai negali būti įtraukiami į „juodąjį sąrašą“, jei partnerių grupė neįvykdė sutarties.

ESTT pateikė išaiškinimą Lietuvos teisme nagrinėjamoje byloje dėl buvusių Vilniaus Lazdynų baseino statybos rangovių – įmonių „Montuotojas“, „Mitnija“, „HSC Baltic“ ir „Axis Power“ – įtraukimo į nepatikimų tiekėjų sąrašą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2021 metų kovą šias įmones laikinai išbraukė iš šio sąrašo, kol jis galutinai išnagrinės bendrovių ginčą su Vilniaus savivaldybe.

Pasak ESTT, perkančiajai organizacijai nutraukus sutartį dėl didelių trūkumų, visi grupės nariai automatiškai negali būti įtraukiami į Viešųjų pirkimų tarnybos skelbiamą nepatikimų tiekėjų sąrašą, dėl ko jie laikinai negali dalyvauti naujuose pirkimuose.

Konsorciumo narys, siekdamas įrodyti, kad buvo nepagrįstai įtrauktas į tokį sąrašą, gali remtis visais duomenimis ir įrodyti, kad trūkumai atsirado ne dėl jo elgesio, o valstybė turi užtikrinti šių ūkio subjekto teisę apskųsti jos įtraukimą į šį sąrašą, rašoma teismo nutartyje.

Advokatų kontoros „Sorainen“ teigimu, ES teismas pažymėjo, jog dėl kiekvieno konsorciumo partnerio įtraukimo į nepatikimų tiekėjų sąrašą turi būti sprendžiama individualiai, įvertinus jo vaidmenį bei atsakomybę dėl partnerių neįvykdytos sutarties.

„Jeigu būtų nustatoma, jog pirkimo sutarties neįvykdymą lėmė tik vieno konsorciumo partnerio veiksmai, tai kitų narių nėra pagrindo automatiškai įtraukti į nepatikimų tiekėjų sąrašą ir reikšmingai apriboti jų dalyvavimą kituose viešuosiuose pirkimuose net trejiems metams“, – pranešime teigė „Sorainen“ vyresnysis teisininkas Žilvinas Briedis

LAT 2021 metų lapkritį paskelbė, kad Vilniaus valdžia teisėtai nutraukė Lazdynų baseino statybų sutartį su dabar likviduojama bendrove „Active construction management“ (buvusi „Irdaiva“), tačiau ar dėl to jos partnerės – įmonės „Montuotojas“, „Mitnija“, „HSC Baltic“ ir Axis Power“ – turi būti įtrauktos į nepatikimų tiekėjų sąrašą, bus sprendžiama gavus ESTT išvadą.

LAT tuomet galutinai atmetė keturių bendrovių skundą bei sustabdė bylos dalies, kurioje jos ginčijo jų įtraukimą į nepatikimų tiekėjų sąrašą, nagrinėjimą.

LAT nuomone, pagal Lietuvos teisinį reguliavimą susiformavo paradoksali situacija, nes įrašymas į nepatikimų tiekėjų sąrašą yra ne atskiras sprendimas, o kito sprendimo – vienašališkai nutraukti sutartį – teisinis padarinys.

Vilniaus vadžia 2020-ųjų pradžioje nutraukė 2016 metų gruodį pasirašytą 21,8 mln. eurų sutartį su „Active construction management“ ir jos partnerėmis, nes rangovės atsisakė tęsti darbus.

Pagal sutartį „Active Construction Management“ buvo pagrindinė grupės partnerė – jos įnašas turėjo siekti 65 proc., „HSC Baltic“ – 15 proc., „Axis Power“ – 10 proc., „Mitnijos“ ir „Montuotojo“ – po 5 proc.

2021 metų vasarį Vilniaus valdžia pasirašė sutartį su nauju rangovu Panevėžio statybos trestu. Darbai jau baigiami –  Lazdynų baseino atidarymas planuojamas vasarį.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas šiemet sausį pranešė, kad miesto savivaldybė Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl patirtų nuostolių ir žalos atlyginimo. Iš buvusių Lazdynų baseino rangovių – „Montuotojo“, „HSC Baltic“, „Axis Power“, „Mitnijos“ –  ji siekia prisiteisti 8,6 mln. eurų.

Anot savivaldybės, pagal pradinę baseino rangos sutartį, kompleksas turėjo būti pastatytas už fiksuotą 25,9 mln. eurų sumą, už darbus buvusiems rangovams buvo išmokėta 14,5 mln. eurų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Šikašiaus stilius

Šikašiaus stilius portretas
Šikašiaus stilius - ką darė ten pridarė, pritapšnojo, pri...., pri....

Rici

Rici portretas
Pati nepatikimiausia kontora-SAVIVALDYBĖ su BENKUNSKU priešakį
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių