Į Valdovų rūmus atvežta Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucija

 • Teksto dydis:

Naktį į Valdovų rūmus atvežta Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucija, šeštadienį pranešė muziejus.

„Visų Abiejų Tautų Respublikos žemių istorijai brangus dokumentas saugomas Vyriausiajame senųjų aktų archyve Varšuvoje ir tik ypatingomis progomis palieka saugyklas“, – teigiama pranešime.

Jame nurodoma, kad Valdovų rūmų muziejaus ir parodos partnerių Lenkijoje – Adomo Mickevičiaus instituto ir Varšuvos karališkosios pilies – pastangomis šį dokumentą leista išvežti į Lietuvą.

„Konstitucija į Vilnių atvežta specialiu, muziejinėms vertybėms skirtu transportu, kuriame palaikomas mikroklimatas. Vertingą krovinį iki Valdovų rūmų muziejaus durų per Lenkijos teritoriją lydėjo apsaugos tarnybos ekipažai, Lietuvoje – policija“, – pranešė muziejus.

Valdovų rūmų nuotr.

Šis dokumentas bus eksponuojamas parodoje „Kad Tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. Konstitucijos epochoje“. Ją atidarys oficialiu vizitu į Lietuvą atvykstantis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda).

Pasak parodos kuratorės Ramunės Šmigelskytės-Stukienės, paroda bus „pirmasis bandymas Lietuvoje pristatyti spalvingą ir sudėtingą Konstitucijos epochą, pažinti Abiejų Tautų Respublikos pakilimo ir jos sunaikinimo istoriją“.

Parodoje taip pat bus galima pažiūrėti dar vieną Lietuvai svarbų dokumentą – Tarpusavio įžadą. Čia iš viso bus eksponuojami keli šimtai eksponatų: meno kūrinių, ginklų, dokumentų, pavyzdžiui, Žemaitijos bajorų išlaidų knygą, kurioje užfiksuota, kiek jaučių papjauta iškilmėms Konstitucijai pagerbti.

Tarpusavio įžadas, pasak Valdovų rūmų direktoriaus Vydo Dolinsko, papildė, patikslino ir netgi tam tikra prasme pakoregavo pačios Gegužės 3-iosios Konstitucijos nuostatas.

„Lietuva, sutikdama daugiau prerogatyvų deleguoti bendroms institucijoms, gavo paritetinio atstovavimo galimybę ir iš esmės tapo lygiaverčiu partneriu Lenkijai Abiejų Tautų Respublikoje“, – teigė V. Dolinskas.

„Jei Gegužės 3-iosios Konstitucijos patvirtinimas buvo Lietuvos nuolaida Lenkijai, siekiant bendrų tikslų ir tėvynės gerovės, tai Abipusių garantijų įstatymas jau buvo Lenkijos nuolaida ir geros valios ženklas Lietuvai“, – pridūrė jis.

Valdovų rūmų nuotr.

Gegužės 3-iosios Konstitucija laikoma pirmąja Konstitucija Europoje. Ji priimta Abiejų Tautų Respublikos Ketverių metų Seimo 1791 metų gegužės 3 dieną. Tarpusavio įžadas priimtas kiek vėliau – spalio 20 dieną.

Lenkijoje gegužės 3-oji yra svarbi valstybinė šventė, tuo metu Lietuvoje ši data minima kukliau, nes Konstitucija, kai kuriais vertinimais, sumažino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės savarankiškumą bendroje valstybėje su Lenkija.NAUJAUSI KOMENTARAI

Polak

Polak portretas
Wilno nasze:)

taip

taip portretas
istoriskai, be abejo labai idomu. bet siaip tai yra tik vienas is tuometines Lietuvos zlugimo irodymu. nesvarbu, kad visokio raugo bumblauskai ja slovina.

Nuomonė

Nuomonė portretas
Susidėti su lenkais buvo didžioji klaida. Iš galingos valstybės beliko tik š....gabaliukas. Geriau jau būtų susidėję su vokiečiais ar rusais.
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių