- Arūnas Dambrauskas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės veiklos sutartis pasirašę kai kurių Kauno daugiabučių gyventojai teigia atsidūrę nepavydėtinoje situacijoje.
Neaiški atsakomybė
Daugumą Kauno daugiabučių ūkių valdo savivaldybės konkurso keliu paskirtos pastatų administravimo įmonės. Kiti namai turi įsteigę butų savininkų bendrijas. Pataruoju metu atsirado trečias valdymo būdas – jungtinės veiklos sutartys, kai gyventojai įgalioja vieną ar kelis savo atstovus rūpintis pastato reikalais.
Ši naujovė bent jau kol kas vertinama labai prieštaringai: apie tai galima spręsti ir iš gyventojų atsiliepimų.
I.Kanto gatvėje gyvenančios R. P. teigimu, jungtinės veiklos sutartis tėra būdas ignoruoti avarinių požymių turinčius namo trūkumus.
„Pagal jungtinės veiklos sutartį mūsų namo reikalais turi rūpintis du žmonės. Kai vieną vakarą mano butą apsėmė fekalijos, nė vieno jų negalėjau rasti. Teko meistrus kviesti pačiai, tad aš viena turėjau viskuo rūpintis, nors problema buvo viso namo. Jei namas būtų turėjęs administratorių, viskas būtų buvę daug paprasčiau. Bėdų turime ir dėl namo fasado dalių tvarkymo, būtinas ir stogo remontas, nes pūva pusiau medinio namo kapitalinė siena. Tačiau iš jungtinės veiklos sutarties nėra jokios naudos. Supratau, jog ta sutartis – tiesiog būdas išvengti atsakomybės už bendrus namo reikalus. Nenumatytos jokios sankcijos, jei gyventojai nevykdo pareigos išlaikyti ir prižiūrėti bendro naudojimo objektus“, – savo pastebėjimais dalijosi I.Kanto gatvės name esančio buto savininkė.
Skolos tik auga
Neseniai jungtinę veiklą įkūrusio Taikos gatvės daugiabučio gyventojai taip pat susidūrė su grėsmėmis.
„Mūsų name yra keli asmenys, nemokantys už liftą. Skola jau pasiekė nemenką sumą, tačiau namo gyventojai yra bejėgiai išspręsti šią problemą. Manau, taip atsitiko todėl, kad esame įsteigę ne bendriją, bet tik pasirašę jungtinės veiklos sutartį“, – svarstė daugiabučio gyventojas Paulius.
Jis tvirtino, kad jungtinės veiklos sutartyje nėra numatytas atsakingas asmuo, kuris privalėtų imtis iniciatyvos ir kuriam tektų atsakomybė dėl skolininkų keliamų problemų.
"Mano nuomone, jungtinės veiklos sutartys gyventojams neduoda jokios naudos. Jei nesugebame susitvarkyti su keliais skolininkais, kaip galima galvoti apie rimtesnių, pavyzdžiui, namo renovacijos planų įgyvendinimą? – dėstė nusivylęs daugiabučio gyventojas.
Problemos užprogramuotos
Teisininkas Mindaugas Steponavičius pastebėjo, kad gyventojų minimos problemos yra tarsi iš anksto užprogramuotos jungtinės veiklos sutartyje.
Pasak teisininko, bene didžiausi keblumai susidaro dėl to, kad jungtinės veiklos sutarties laikymosi nekontroliuoja jokios valstybinės institucijos.
„Išrenkamus administratorius kontroliuoja savivaldybės, bendrijų veiklą, visas jos narių teises ir pareigas reglamentuoja Bendrijų įstatymas, o jungtinės veiklos sutartis yra visiškai nereglamentuojama sritis, todėl nuolat atsiranda daug problemų ir klausimų, į kuriuos niekas nežino atsakymų“, – tvirtino M.Steponavičius.
Jo teigimu, neaišku, kaip jungtinės sutarties dalyvis galėtų išsireikalauti informaciją apie priskaičiuotus mokesčius, apie atliktų darbų kainą.
Neaiškios pareigos
„Net neaišku, kam jis turėtų tokį reikalavimą adresuoti. Pavyzdžiui, namo administratoriaus pareigos yra reglamentuotos. Remiantis įstatymais, administratorius tokią informaciją turi pateikti per dešimt dienų, Bendrijų įstatyme numatyta, kad bendrijos pirmininkas į tokius paklausimus turi atsakyti per penkias dienas“, – aiškino į daugiabučių administravimo spragas besigilinantis specialistas.
Pasak jo, jei savo pareigų neįvykdo namo administratorius, apie tai galima informuoti savivaldybę, kitas valdžios institucijas.
„Bendrijų įstatyme yra aiškiai suformuluotos pareigos bendrijos pirmininkui, ir tų pereigų nevykdymas leidžia bendrijos nariui kreiptis į teismą, o jungtinės veiklos sutarties dalyvis neturi kur kreiptis, nes pereigos nėra numatytos. Todėl nuolat iškyla problema, kaip eiliniam gyventojui ginti savo teises“, – sakė M.Steponavičius.
Jis pabrėžė, kad nėra aiškiai reglamentuojama, kas tampa atsakingu subjektu jungtinės veiklos sutartyje ir kas privalėtų prisiimti atsakomybę, pavyzdžiui, už netinkamą valdymą, netinkamus sprendimus ir pan.
Nėra kontrolės
„Jungtinėje veikloje būna išrinkti įgalioti atstovai, kurie įgyvendina visą sutartį. Tačiau visiškai neaiški jų kontrolė – iš principo nenumatomi terminai, kokį laikotarpį tie asmenys gali būti įgaliotiniais, nenumatoma jų pakeitimo tvarka, nenumatoma pareiga atsiskaityti. Todėl sudaroma neterminuoto vadovavimo galimybė. Taip atsiranda sąlygos piktnaudžiauti, nieko neveikti ir išvengti atsakomybės“, – apie galimas grėsmes kalbėjo teisininkas.
Jo teigimu, atsižvelgiant į reglamentavimo spragas ir neišsamų pobūdį, jungtinės veiklos sutartis yra labai neskaidri valdymo forma, dėl to praktikoje ji labai retai taikoma.
„Bendrijoje yra revizijos komisija ir revizorius, kuris gali kontroliuoti ir bendrijos pirmininko veiklą. Jungtinės veiklos sutartyje to nėra. Tai suteikia galimybę namo įgaliotiniam piktnaudžiauti savo interesais. Be to, sprendžiant iš gyventojų skundų, kyla problemų dėl atsiskaitymo už paslaugas. Įsiplieskia ginčai, kas turi mokėti už name pasitaikančių avarijų likvidavimą. Pavyzdžiui, gyventojas išsikviečia avarinę tarnybą, nes yra užsikimšęs kanalizacijos stovas (ne jo bute, bet bendras vamzdynas). Bendrijoje avarinę tarnybą kviečia bendrijos pirmininkas. Jungtinės veiklos sutarties atveju viskas yra paliekama spręsti patiems namo gyventojams. Išeina taip: kas iškviečia avarinę tarnybą, tas ir gauna sąskaitas už atliktus darbus. Tokiam žmogui belieka pasiimti kepurę ir eiti per visus butus prašant pinigų“, – pastebėjo M. Steponavičius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...
-
Ukrainiečiai ir kitąmet Vilniuje viešuoju transportu galės važiuoti nemokamai13
Vilniuje dar metams pratęsta galimybė nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti sostinės viešuoju transportu. ...
-
Vilniaus miesto tarybos opozicijos lyderiu paskelbtas V. Sadauskas
Vilniaus miesto taryboje trečiadienį opozicijos lyderiu paskelbtas „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas. ...
-
D. Dundulis: stabdome „Sostinės medicinos centro“ veiklą ne vien dėl prezidento veto6
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis aiškina, kad „Sostinės medicinos centro“ veiklą stabdo, nes susidūrė su institucijų nenoru kooperuoti. Jis aiškina, kad nors sprendimą priėmė po pr...
-
NKVC vadovas: šiandien bus pradedamos pervežti nukritusio lėktuvo nuolaužos1
Vilniuje nukritusio DHL lėktuvo nuolaužos trečiadienį turėtų būti pradedamos pervežti į angarą ekspertizei, sako Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas. ...
-
D. Dundulis nutraukia Vilniuje įkurto medicinos centro veiklą: šalyje „Teltonikos“ istorijų apstu19
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis trečiadienį pranešė stabdantis neseniai Vilniuje įkurto „Sostinės medicinos centro“ veiklą. ...
-
Ketvirtuoju Vilniaus vicemeru paskirtas V. Mitalas4
Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienį pritarė Vytauto Mitalo kandidatūrai į vicemerus. ...