Seimas spręs, ar įvesti vienkartinių maisto ir gėrimų indų mokestį

Seime kelią skinasi idėja viešojo maitinimo vietose uždrausti neatlygintinai dalyti vienkartinius indus – tai reikštų, jog nuo kitų metų užsukus į degalinę ar kavinę, už vienkartinį puodelį teks susimokėti arba kavą piltis į atsineštą.

Tokias Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas Seimas šią savaitę priėmė svarstyti: už tai pasisakė 49 parlamentarai, prieš – vienas, balsuodami susilaikė 14. Toliau Seime pakeitimai bus svarstomi birželio 20-ąją.

Jei parlamentas galutinai pritars siūlymams, nuo 2024-ųjų sausio būtų draudžiama nemokamai dalinti plastiko stiklines vandeniui, sultims ar alui arba kitiems gėrimams įsipilti bei popierinius puodelius kavai, arbatai. Kaip alternatyva vienkartinėms gėrimų pakuotėms turėtų būti pasiūlomos nemokamos daugkartinės.

Tuo metu maisto vienkartinės pakuotės apmokestinamos būtų nuo 2025 metų.

Tačiau pakuotės, į kurias individualiam vartojimui skirtas maistas būtų supakuotas gamybos linijose, apmokestinamos nebūtų. 

Pataisas inicijuoja beveik dvi dešimtys įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų, o pokyčius pristatęs „laisvietis“ Kasparas Adomaitis tvirtino, kad vienkartinius gaminius reikia riboti, nes jie po trumpo naudojimo tampa šiukšlėmis ir jas sudėtinga perdirbti.

„Siekiame pokyčių šioje srityje (...) Vienkartiniai maisto taros gaminiai yra iš tiesų išpopuliarėję, jiems beveik šiuo metu nesiūloma alternatyvų, tačiau juos labai sunkiai surenkame. Pakliūna į bendras atliekas ir net, jeigu yra išrūšiuojami, sunku po to perdirbti, nes sunku sukaupti į vieną vietą didelį kiekį. Kiekiai, iš tiesų, išleidžiami į rinką yra dideli“, – tvirtino parlamentaras.

Jo skaičiavimais, Lietuvoje per dieną panaudojama apie 200 tūkst. vienkartinių puodelių.  

„Jei iki šiol įpila kavos ar įdeda maisto, už pakuotę nieko neprašo, dabar turės prašyti kažkokios sumos, ar 1 cento, ar daugiau. Iš tiesų tas įstatymas galios dėl visų vienkartinių pakuočių, nes nėra labai prasmės skirstyti, kokio tai tipo vienkartinė pakuotė, ar plastiko, ar popierinė, nes paprastai beveik visais atvejais tai būna kombinuota pakuotė – truputį to, truputį to“, – aiškino K. Adomaitis, pabrėždamas, kad pokyčius  labiausiai pajus greitojo maisto restoranai, siūlantys tik vienkartinę pakuotę net ir maitinimo vietoje.  

Tačiau K. Adomaitis pabrėžė, kad dabar degalinės jau siūlo nuolaidą kavai, jeigu pirkėjas atsineša savo puodelį. Pasak jo, tokia tvarka galėtų būti visose viešojo maitinimo įstaigose.

K. Adomaitis sako, kad  pataisomis siekiama keleto tikslų: „Visų pirma tai – psichologinis efektas, kad žmonės supras, jog pakuotė irgi kainuoja, antra, atsinešus su savimi daugkartinę pakuotę į bet kurią kavinę ar restoraną norint išsinešti maisto, akivaizdžiai pajustų ir finansinę naudą, nes tiesiog nemokėtų už vienkartinę pakuotę, ir trečia – atsirastų paskata plėtoti užstato sistemą – jeigu kavinės siūlytų užstatą, tai irgi būtų tinkama kaina“.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas apgailestavo, kad visuomenė nesusimąsto, kol neturi susimokėti už vienkartinius indus, o konservatorius Vilius Semeška pateikė pavyzdį, kad Vokietijoje perkant bokalą alaus, reikia susimoki užstatą – du eurus. Vis dėlto jis pabrėžė, kad „yra geresnių, protingesnių alternatyvų“ negu naujo mokesčio įvedimas.  

K. Adomaitis be kita ko priminė, kad Estijoje skinasi kelią projektas, kur numatytas minimalus 50 centų mokestis už vienkartinę tarą, Nyderlanduose – 25 centai už puodelį.

Viešojo maitinimo įstaigoms, kuriose bus pažeista tvarka, grėstų 1-5 tūkst. baudos, jų vadovams – 100-200 eurų, o pardavėjai būtų įspėjami arba skiriamos 30-60 eurų baudos.NAUJAUSI KOMENTARAI

?????

????? portretas
O tai už ką mokamas pakuotės mokestis? Taigi už tuos vienkartinius indus ir kitą pakuotę. Nu nebent " užmiršo" seimūnai?

na

na portretas
maistas brangsta ne dienom, o val. tai jie sako neturi laiko svarstymam..pasibaisėjau šiuo Seimu, svarsto "Š", o kur reikia jie nieko nesugeba. Tai svarsto kiek uždaryti vaistinių, ligoninių, kad tik žmogui būtų ne geriau, o blogiau. Man susidarįo toks įspūdis, kad nori vyresniais žmonėmis greičiau atsikratyti..negaus gydimo ir ką mirtis...jau taip pas gydytoją patekti kardiologą reikia laukti pusmetį...ką jau čia bepridūrsi...tokios betvarkės ir "Š" malimo niekad nebuvo...kas čia per Seimas ...pasižiūri, net tarpusavyje riejasi. Baisu iki ko dasigyvenom ...maišeliai jiems maišo ...europoje kitaip gal būt...bet jų ten ir gyvena 40-50 mil o mūsų, tik 2 mil kažin ar likę? Duokit europos atlyginimus...o ne maišelius lyginkit...

Violeta

Violeta portretas
Nemokamas tik suris pelekautuose! Niekas manes neitikins, kad tu puodeliu kauna neiskaiciuota i kavos kaina - tai viena. Antra - pacios kavines susigalvojo tuos puodelius issinesti,kad butu didesne apyvarta, tarsi zmones negaleti prisesti ir isgerti tos kavos is normaliu puodeliu, o dabar kalbama apie apmokestinima? Cia kaip su tais plastikiniais maiseliais parduotuvese. Ir arkliui aisku, kad visos islaidos iskaiciuojamos i kainas, nes niekas nieko uz aciu neduoda. Baikite cia malti tuos niekus ir ieskoti, kaip toliau apiplesineti zmones!
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

Daugiau straipsnių