Priklausomybių negalima ignoruoti: kaip atpažinti ligos požymius?

 • Teksto dydis:

Psichologė Laima Bulotaitė pastebi, kad žodis "priklausomybė" dabar yra vartojamas daug plačiau. Mes dažnai sakome, kad esame priklausomi nuo saldumynų, kavos, darbo. Tai nėra tikros priklausomybės, nors ir turi daug panašumų. O sunkias ir pavojingas priklausomybes žmonės linkę ignoruoti ir slėpti padarinius, taip apsunkindami artimuosius ir trukdydami sau pasveikti. Todėl specialistė dalijasi patarimais, kaip atpažinti pirmuosius ligos požymius ir kaip užkirsti kelią tolesniam jos vystymuisi.

Pirmas požymis

Vilniaus universiteto Psichologijos instituto profesorė L.Bulotaitė sako, kad dažniausiai pasitaikančios priklausomybės Lietuvoje – nuo alkoholio, rūkymo, narkotikų. Pasaulio sveikatos organizacija nuo praeitų metų liepos oficialiai pripažino priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų. Tačiau jos neatsiranda iš karto, o vystosi palaipsniui.

Ekspertė teigia, kad iš pradžių žmogus turi tik psichologinę priklausomybę, kuri jam neatrodo baisi. Todėl dažnai į tai nekreipia dėmesio, nes mano, kad viskas susitvarkys.

"Deja, vėliau prasideda problemos. Vienas priklausomybės požymių – kontrolės praradimas. Tai galima pastebėti, pavyzdžiui, švenčių metu: žmogaus paprašoma arba jis pats pasižada išgerti tik dvi taures vyno ar du stiklelius stipresnio gėrimo, tačiau jis viršija šią normą nebegalėdamas sustoti. Žaisdami kompiuterinius žaidimus mes lygiai taip pat pasižadame, kad žaisime tik dvi valandas ir eisime miegoti, tačiau iš tikrųjų to nepaisome", – pabrėžia L.Bulotaitė.

Taip yra užglaistomi, "sutvarkomi" besiformuojančios priklausomybės padariniai, padaroma paslauga priklausomybei ir skatinama tolimesnė jos raida.

Kenčia ir artimieji

Priklausomybę turintis žmogus kenkia ne tik sau, bet ir artimiesiems bei aplinkiniams. Pavyzdžiui, žmogui neatėjus į darbą kenčia jo darbdavys ir kolegos. Mokiniui, turinčiam priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų, nebekreipiant dėmesio į mokyklą ar namų darbus, kenčia jo mokytojai ir tėvai. Priklausomo žmogaus šeimos nariai sielvartauja, bando jam įvairiai padėti, tačiau veltui.

L.Bulotaitė teigia, kad, vyrams po išgertuvių nenuėjus į darbą, norėdamos padėti jų žmonos paskambina darbdaviui ir pasako, jog vyras serga. Vaikui nenuėjus į mokyklą, nes visą naktį žaidė kompiuterinius žaidimus ir neišsimiegojo, mama parašo pamokas pateisinančius raštelius. Taip yra užglaistomi, "sutvarkomi" besiformuojančios priklausomybės padariniai, padaroma paslauga priklausomybei ir skatinama tolimesnė jos raida. Žmogus pats turi suprasti, jog netinkamai pasielgė ir kad jis atsakingas už savo elgesio padarinius.

"Jeigu žmogus yra priklausomas nuo alkoholio ar narkotikų, sumažėja jo darbingumas, kartais darbas jo visai nebedomina, taip pat suprastėja bendravimo įgūdžiai. Įgavus fizinę priklausomybę, kai žmogus negali gyventi be tam tikros medžiagos, pradedama daryti žala ne tik jam, bet ir aplinkai. Mes prarandame darbingą žmogų, kuris galėtų dirbti ir prisidėti prie bendros gerovės", – teigia sveikatos ir priklausomybių psichologė L.Bulotaitė.

Svarbu laiku sureaguoti

Be profesionalios pagalbos priklausomybę jau turintį žmogų pagydyti gąsdinant, verkiant ar prašant sustoti nepavyks, tačiau artimųjų pagalba labai svarbi pastebėjus pirmuosius požymius.

Psichologė teigia, kad problema yra ta, jog žmogus šios ligos nepripažįsta. Susirgęs gripu ar plaučių uždegimu žmogus sutinka, kad serga, tačiau priklausomybę turintys žmonės sunkiai linkę tai priimti. Bet kas gali susirgti šia liga, tačiau visi turi skirtingą susirgimo riziką. Todėl pirmiausia reikia būti budriems ir atsargiai elgtis su tais dalykais, kurie mums kelia malonumą. Žinant savo silpnybes, lengviau psichologiškai pasiruošti ir atsispirti. Tačiau tai pavyks tik gerai save pažįstant ir rūpinantis savimi – ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.

"Svarbiausias patarimas artimiesiems: jeigu pastebėjote pirmuosius artimojo ligos požymius, nelaukite ir netvarkykite priklausomybę turinčio žmogaus padarytų klaidų, o kalbėkitės su juo. Palaikykite savo artimąjį morališkai ir paskatinkite nueiti pasikonsultuoti pas specialistus. Tokiu atveju per trumpesnį ar ilgesnį laiką jis įveiks savo priklausomybes ir vėl galės gyventi visavertį gyvenimą", – pataria priklausomybes nagrinėjanti psichologė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių