Filme „Krepšinio evangelija pagal Šarą“ – garsusis krepšininkas V. Mačiulio akimis

Krepšinio gerbėjai privalo tai pamatyti – birželio 17-ąją šalies kino teatruose pasirodo dokumentinė kino juosta "Krepšinio evangelija pagal Šarą".

Dvi legendos

Legendos apie Vidą Mačiulį, kaip ir apie Šarūną Jasikevičių, iš lūpų į lūpas sklinda jau daugybę metų. Kažkas žavisi garsiojo krepšinio metraštininko jaunatviškumu ir jo veiklumu, kiti iš pavydo pasiruošę pirštus nusigraužti, todėl vis ieško priekabių – tai balsas per saldus, tai plaukai per ilgi, tai prieš kamerą kažką ne taip pasakė. Lygiai tas pats su Šaru. Jei vienus žavi jo karštakošiškumas krepšinio aikštelėje, kiti nesupranta, kaip šis negali susitvardyti, todėl, vos tik pamatę vieno geidžiamiausių trenerių veidą ekrane, perjungia kanalą. Nepaisant nuomonių, abu šie personažai – dalis istorijos. Ne tik krepšinio, ne tik Kauno, bet ir Lietuvos.

Norėdamas pastarajai suteikti dar daugiau svorio ir taip išsaugoti bent dalelę archyvo, kurį žurnalistų namuose kaupia ne vieną dešimtį metų, V.Mačiulis ėmėsi filmo apie Šarą. Tiesa, tik pradėjęs pokalbį patikino, kad vienas lauke ne karys, todėl ir filmas, kuris šalies kino teatrus pasieks jau birželio 17-ąją, – komandinio darbo rezultatas. Gerai žinomos laidos "Krepšinio pasaulyje" kūrėjas prie dokumentinės juostos "Krepšinio evangelija pagal Šarą" dirbo drauge su režisieriumi Kęstučiu Bražiūnu, Kęstučiu Paulaičiu, Laisviu Karveliu, Egidijumi Mažintu.

"Kad ir koks būtum daugiastaklininkas, žmogus-orkestas, – vienas negali visko padaryti. Negali sukurti ir filmo", – kalbėjo V.Mačiulis.

Darbui įkvėpė knyga

Ne vieną filmą apie tokias krepšinio legendas kaip Arvydas Sabonis ar Šarūnas Marčiulionis sukūrusį V.Mačiulį naujai kino juostai pastūmėjo Š.Jasikevičiaus knyga "Laimėti neužtenka". Joje gana smulkiai aprašomas visas Šaro gyvenimas – nepavykusi pirmoji santuoka ir atrasta laimė naujoje šeimoje, varžybos, derybos su komandomis ir kitos įdomios detalės. Kartu su populiariu italų žurnalistu Pietro Scibetta parengta, 2015-aisiais išleista knyga žinomam lietuviui simbolizavo žaidėjo karjeros pabaigą ir žymėjo naują, gyvenimo ir karjeros etapą.

Dabar galvoju, kad reikėtų kino juostos apie Praną Lubiną – anų laikų A. Sabonį.

"Krepšinis tai ne vien tik darbas, nes čia yra meilės. Tokios meilės, kuri nepalieka nei pasirinkimo, nei erdvės, kad galėtum tikėtis daryti ką nors kita. Ypač jeigu nori būti geriausias", – knygos pristatyme kalbėjo Š.Jasikevičius. Tąsyk renginyje Kauno "Akropolyje" dalyvavęs ir filmavęs krepšinio metraštininkas V.Mačiulis su šypsena prisiminė, kaip dėmesį į jį atkreipęs krepšininkas paklausė, ar šis neturi jokių klausimų.

"Aš tik gūžtelėjau pečiais ir atsakiau, kad knygos dar nesu vartęs. Tada, tarp kitko, pasiteiravau, ar jis nežada kurti filmo. Šarūnas atsakė: šito tavęs reikia klausti. Žinoma, tada dar nieko negalvojau. Tik tada, kai ėmiau vartyti knygą ir kažkuriame puslapyje pamačiau savo vardą, pamaniau, kodėl gi nesukūrus kino juostos? – V.Mačiulis prisiminė ir paties Š.Jasikevičiaus reakciją, kaip po kelerių metų jam papasakojo apie savo idėją. – Jis pasakė: kurk, jei tik nori, tik manęs netrukdyk. Tai ir netrukdžiau. Todėl dabar šiek tiek apmaudu, kai girdžiu kalbų, kad filmą sukūriau be Šaro leidimo."

Apie Šarą kalbės kiti

Beveik 1,2 tūkst. "Krepšinio pasaulyje" laidų – toks bagažas V.Mačiuliui leido atrinkti akimirkas, geriausiai iliustruojančias vieną Š.Jasikevičiaus gyvenimo dešimtmečių. Pasirinktasis laikotarpis pasakos apie Europos ir keturiskart Eurolygos čempiono pradžią jaunimo krepšinyje ir ankstyvąją profesionalo karjerą. Primins Š.Jasikevičiaus pasirodymą pergalinguose Europos aštuoniolikmečių ir 20-mečių čempionatuose 1994 m. Izraelyje ir 1996-aisiais Turkijoje. Filme bus galima pamatyti ir daugiau išskirtinių, niekada ir niekur nematytų kadrų, kuriuos užfiksavo V.Mačiulis. Tarkim, kaip, dabar solidžias sumas uždirbantis, visame pasaulyje gerai žinomas ir garsiausių klubų geidžiamas treneris, anuomet į varžybas su komandos bičiuliais skrido krovininiu lėktuvu. Š.Jasikevičiaus mama Rita prasitars, kad tik per plauką sūnus nepasuko jos pėdomis ir nepasirinko rankinio. Bus ir kitų pikantiškų istorijų, kurios suskambės Šaro trenerių, bičiulių ir artimųjų lūpose.

Klausimas: V. Mačiulis norėtų sukurti dokumentinio filmo tęsinį, tačiau abejoja, ar tai pavyks padaryti. / Vilmanto Raupelio nuotr.

"Apie Š.Jasikevičių kalbės Antanas Sireika, Rimas Grigas, Mindaugas Žukauskas, Kęstutis Marčiulionis, Jonas Kazlauskas, Grigorijus Pancerovas, Kęstutis Šeštokas. Visi, kurie buvo šalia jo", – V.Mačiulis vardijo pavardes tų, kurių veidus žiūrovai pamatys daugiau nei valandos trukmės kino juostoje.

Tiesa, pats Šaras dokumentiniame filme apie save nekalbės. Tokiu pačiu principu, anot žurnalisto, sukurti ir ankstesni jo filmai.

Buvo daug iššūkių

V.Mačiulis neslėpė, kad komandinis kūrybinis darbas pats iš savęs nelengvas, ypač tada, kai nuomonės nesutampa visais klausimais. Visgi, sunkiausia, anot V.Mačiulio, buvo pati pradžia – ne archyvų vertimas, ne senų įrašų perkėlimas į skaitmeninį formatą, o projekto rašymas ir būsimo darbo pristatymas. Tokia procedūra buvo neišvengiama, nes darbus iš dalies finansavo Lietuvos kino centras. Ne vieną filmą kūrusiam ir į dienos šviesą paleidusiam V.Mačiuliui tai esą buvo nauja patirtis.

"Labai keistas jausmas. Tas pats, kaip apginti negimusį vaiką, kad jis užaugs protingas profesorius ar gabus pianistas", – nepaisant dviprasmiškų jausmų, su užduotimi jis susitvarkė. Kaip sako pats – darbą apgynė, o filmas, kad ir kiek vėliau, nei buvo planuota, pasirodys kino teatruose. – Jis jau turėjo būti rodomas, bet karantinas viską sujaukė."

Po pirmosios peržiūros, kurį vyko praėjusių metų pabaigoje, V.Mačiulis tikino girdėjęs įvairių nuomonių.

"Kai pažiūrėjo Sabas, pasakė: Dieve, Dieve, kokį didelį darbą padarei", – kitos krepšinio legendos žodžiai V.Mačiuliui glostė širdį. Dabar jis nekantriai laukia, kada kino juostą pasieks likusius žiūrovus, o jų lūpose pasigirs daugiau vertinimų.

Nežada sustoti

Iliustravęs vieną Š.Jasikevičiaus gyvenimo dešimtmetį, V.Mačiulis neslėpė, kad būtų smagu pamatyti ir dokumentinio filmo tęsinį. Tarkim, apie Šarą ir "Žalgirį", apie Šarą ir Barseloną. Tiesa, legendinis žurnalistas tokio darbo imtųsi tik su viena sąlyga.

"Norėčiau, kad visą tai pakomentuotų pats Šarūnas", – V.Mačiulis abejojo, kad legendinis krepšininkas ir treneris, Kauno "Žalgirį" atvedęs iki tokio aukšto lygio, savo įtemptoje dienotvarkėje rastų laiko kalbėti prieš kameras. Nors visai neseniai žurnalistui pavyko nuotoliniu būdų šnektelėti su "Chicago Bulls" komandos krepšinio operacijų viceprezidentu Artūru Karnišovu. Vaizdo kokybė esą buvo labai gera. Įrašas taip pat.

"Dabar galvoju, kad reikėtų kino juostos apie Praną Lubiną – anų laikų A.Sabonį", – anot V.Mačiulio, priežasčių, kodėl tokia kino juosta turėtų pasirodyti, daugiau nei pasiteisinimų ,kodėl to nedaryti. – Tikrai norėčiau sukurti kino juostą, nes turiu fantastinės medžiagos. Tarkim, su jo auklėtiniu Vincu Šileika, kuris ne taip seniai iškeliavo, sulaukęs 109 metų. Jei to nepadarysiu, visa istorija nueis. Neliks nieko."NAUJAUSI KOMENTARAI

Skaitytojas

Skaitytojas portretas
BUK ZMOGUS NEVAIRUOT MASINOS PADARYSI AVARIJA KITI NUKENTES

jau visai nupusho

jau visai nupusho portretas
teklius

autobusas

autobusas portretas
dar kartą man taip užkiši gausi į šoną,aš nestabdysiu
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių