Politologai: opozicijai užteks jėgos išreikšti savo valią

Nors trys opozicinės partijos – konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir „Drąsos kelias“ – paskelbė dirbsiantys kaip svarankiškos politinės jėgos, politologai įsitikinę, kad opozicija bus ganėtinai stipri.

Po rinkimų visų dėmesys nukreiptas į naująją valdžią, kuri dirba nepilną mėnesį ir kurios vidaus nesutarimai akivaizdūs. Štai biudžeto priėmimo datą Seime Premjerui Algirdui Butkevičiui pavyko paskirti tik opozicijos dėka, nes koalicijos partneriai pamėgino ją susieti su balsavimu dėl Darbo partijos trijulės teisinės neliečiamybės. Taigi, trys partijos opozicijoje – praėjusioje valdančioje daugumoje buvę konservatoriai ir Liberalų sąjūdis bei Seimo naujokai „Drąsos kelias“. Šios partijos nusprendė, kad Seime dirbs kaip savarankiškos jėgos. Tiesa, opozicijos lyderis Andrius Kubilius tikisi liberalų palaikymo. Bendradarbiavimo galimybės neatmeta ir patys liberalai, bet pripažįsta, kad daugelyje sričių jų ir konservatorių nuomonės radikaliai išsiskiria. O štai „Drąsos kelio“ savo partneriais nemato nei konservatoriai, nei liberalai. Panašiai ir politologai: jie opozicinę jėgą mato tik konservatoriuose ir liberaluose, o likusieji, spėjama, asistuos ir stengsis vaizduoti opoziciją. Politologų nuomone, dvi koalicijai oponuojančios partijos stiprios, tad valdantiesiems lengva nebus.

Sunkiai ir ilgai lipdytos koalicijos pėdsakais seka ir opozicija. Jai nepavyko susišnekėti tarpusavyje ir praėjusią savaitę trys partijos – konservatoriai, liberalai ir „Drąsos kelio“ nariai pasiskelbė  dirbsiantys kaip savarankiškos opozicinės politinės jėgos. Prieš tai Seimo užkulisiuose buvo šnekama apie liberalų ir konservatorių jungtuves, nes nereikia pamiršti, kad šios dvi partijos ketverius metus dalijosi valdžia, tačiau panašu, kad liberalai, saugodami savo liberalių idėjų grynumą ir turbūt nenorėdami likti konservatorių šešėlyje, nusprendė dirbti savarankiškai. Opozicijos lyderiu tapo didžiausios opozicinės frakcijos atstovas buvęs premjeras Andrius Kubilius. Jis pernelyg nesureikšmina, kad opozicija nėra vieninga ir tiki, jog liberalai ir toliau juos palaikys.

„Mes su liberalais kaip dirbome kartu būdami valdančioje koalicijoje, taip dirbsime kartu ir opozicijoje. Mūsų per daugelį bendradarbiavimo metų sukaupta patirtis yra vertinga, o pačios bendradarbiavimo formos gali būti įvairios“, – įsitikinęs opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

„Nors ankščiau su konservatoriais ir buvome partneriai valdžioje, turime specifinių klausimų, savo nuostatas, savo turinį ir ne visą laiką nuomonės su konservatoriais sutampa“, – paaiškino Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojas Remigijus Šimačius.

Kol kas opozicija nėra pernelyg linkusi kibti valdantiesiems į atlapus. Štai kad ir svarstant biudžeto priėmimo datos klausimą. Tuomet tik opozicijos balsai išgelbėjo premjerą Algirdą Butkevičių nuo visiško fiasko, nes koalicijos partneriai Vyriausybės vadovo nepalaikė. Aišku natūralu, kad svarstant šį klausimą sulaukta opozicijos palaikymo, nes konservatoriai, pastaruosius ketverius metus buvę valdžioje, biudžetą ir rengė. Tad, A. Kubiliaus teigimu, toks jų žingsnis nereiškia, kad opozicijos ir valdančiųjų nuomonės visada sutaps.

„Jei bus bandoma įgyvendinti populistinius pažadus, ar dėl progresinių mokesčių radikaliai keičiant mokesčių sistemą, įvedant ar grąžinant mokestinių lengvatų ir išimčių, kas sugriautų valstybės galimybes surinkti pajamų, tai tokiems dalykams mes tikrai prieštarausime“, – sakė opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Bet jei konservatoriai ir liberalai yra nusiteikę dirbti kartu, bent jau tais klausimais, kuriais jų nuomonės sutampa, savo rate jie nemato trečios opozicijoje likusios partijos „Drąsos kelias“.

„Mes nuo pat pradžių matėme, kad ši partija kuriasi siekdama save pastatyti prieš mūsų valdančiosios koalicijos veiklą. Deja labai dažnai teko pastebėti, kad ši partija kūrėsi būtent tokiu principu ir juo rėmė savo veiklą. Dėl to mums tenka tik apgailestauti“, – sakė opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

„Drąsos kelias“ atrodo keistai. Ypač, kai kalbame apie imunitetus. Tikintis, kad Darbo partija palaikys jų frakcijos imunitetus, palaikoma jų neliečiamybė, kitais atvejais balsuojama laisvai. Iš tikrųjų aš „Drąsos kelio“ veido nematau“, – dėstė Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojas R. Šimašius.

Ką ketina veikti opozicijoje ir kaip tokius liberalų ir konservatorių pasisakymus vertina „Drąsos kelio“ vedlė Neringa Venckienė sužinoti nepavyko. Ji su laida „Savaitė“ bendrauti atsisakė. Politologai sako, kad jų nestebina, jog „Drąsos kelias“ liko nuošalyje ir šiai partijai perspektyvų nežada.

„Na, dėl N. Venckienės, tai čia visiškai suprantama. Ji norėtų būti kažkokia atskira, nes jai dabar eiti su kažkuo į opoziciją, kai ji atėjo kaip kovotoja su „supuvusia sistema“, nesinori. Reikia laukti, kad „Drąsos kelio“ frakcijos nariai tiesiog išsivaikščios po kitas frakcijas, nes, manau, kad ten per daug skirtingi žmonės“, – kalbėjo politologas Vytautas Dumbliauskas.

Dar vieno politologo nuomone, didžioji opozicinė partija ir frakcija yra konservatoriai. Esą būtent tik į jų nuomonę ir bus galima kreipti dėmesį. O štai liberalai, pasak Lauro Bielinio, daugelį savo veiksmų mėgins suderinti su konservatoriais, nors ir bando teigti, jog jie bus savarankiški. Jis neabejoja, kad opozicinė jėga bus matoma tik iš šių dviejų frakcijų, kiti tik asistuos.

„Mes turime neužmiršti, kad šios dvi frakcijos – konservatorių ir liberalų – yra patyrusių žmonių frakcijos, patyrusių politikų, sugebančių ne tik argumentuoti, bet ir atlikti sudėtingus taktinius veiksmus balsavimo metu, prieš balsavimą ir panašiai. Tad ši opozicija bus išties labai svarbus veiksnys, verčiantis valdančiąją daugumą atidžiai atlikinėti savo namų darbus ir preciziškai dirbti Seimo salėje“, – įsitikinęs politologas Lauras Bielinis.

Žvelgiant į praeitį, kai Andrius Kubilius buvo opozicijos lyderis ir gana stiprus bei aktyvus, politologai sako, kad ir šį kartą padėtis turėtų būti panaši. Esą opozicijai užteks jėgos išreikšti savo valią ir požiūrį įvairiais klausimais, nors balsų daugumos jie ir neturi. Neabejojama, kad didžiausios kibirkštys tarp valdančiųjų ir opozicijos žirs kalbant apie mokesčius, Sodrą, sprendžiant socialinius reikalus.


Šiame straipsnyje: VyriausybėministraiSeimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
22 metus Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių. Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės. Kai ... Anglijoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį gali nusipirkti šešis produktus: - pieno 1 litrą; - miltų 1 kilogramą; - cukraus 1 kilogramą; - 6 kiaušinius; - aliejaus 1 litrą; - dyzelino 1 litrą. Tai ... Lietuvoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka. (Tai yra 2012 kovo mėnesio tyrimo duomenys) Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje skursta dirbantis jaunimas ir mes su mažiausiomis darbo pajamomis, tokiom sąlygom yra priversti vargti ir mūsų tėvai pensininkai. Jei Europos Sąjungoje (ES) yra toleruojama tokia atskirtis, tai ES neturi ateities.

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
Gyventi oriai Lietuvoje trukdo štai šios partinės gaujos, kurios sukūrė Lietuvą netinkamą žmogui gyventi: - LSDP (Lietuvos socialdemokratų partija) ir gaujos vadeiva Algirdas Butkevičius; - TS LKD (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratai) ir gaujos vadeiva Andrius Kubilius; - Partija Tvarka ir teisingumas su gaujos vadeiva Rolandu Paksu; - Liberalų ir centro sąjunga su gaujos vadeiva Algiu Čapliku; - Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir gaujos vadeiva Eligijus Masiulis. Taip pat Lietuvai yra pavojingi gaujos vadeiva Voldemar Tomaševski su Lietuvos lenkų rinkimine akcija, gaujos vadeiva rusas Viktor Uspaskich su darbo partija ir kiti į juos panašūs. Tai yra nusikalstamos partinės gaujos, kurios dirbtinai skurdina bendruomenės žmones, naikina Lietuvą.

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
Štai keletas skaičių, kurie akivaizdžiai rodo vis didėjančią priespaudą Lietuvoje. 2009 metais partinės gaujos sukčiai įvedė neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiuoklę ir dabar kai pajamos yra 3150 litų ir daugiau, tai NPD = 0 !!! Nuo tada, dabar ... Kai MMA 800 litų, tai darbininkui į rankas teko 85% atlyginimo. Kai MMA 850 litų, tai darbininkui į rankas tenka 84% atlyginimo. Kai MMA 1000 litų, tai darbininkui į rankas teks 82% atlyginimo. Tai reiškia, kad ... Didinant MMA, „nepastebimai” didėja mokesčiai silpniausiesiems Lietuvoje. Anglijoje ... Rugsėjo mėnesį darbininkui į rankas teko 90% nuo mažiausio darbo užmokesčio. Balandžio mėnesį darbininkui į rankas teks 92% nuo mažiausio darbo užmokesčio, padidinus NPD. Anglijoje šiuo metu NPD apie 2830 litų per mėnesį. Balandį NPD bus apie 3220 litų per mėnesį. Nuo šios sumos nėra atskaičiuojamas joks mokestis: -nei valstybinei mokesčių tarnybai; -nei socialiniam draudimui. Maisto ir daiktų kainos apytiksliai sutampa su lietuviškomis.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių