S. Tichanovskaja: laikau save Baltarusijos prezidento rinkimų nugalėtoja

Baltarusijos pagrindinė opozicijos kandidatė į prezidento postą Svetlana Tichanovskaja pirmadienį atmetė ankstesnę dieną įvykusių prezidento rinkimų rezultatus, rodančius autoritarinio lyderio Aleksandro Lukašenkos triuškinamą pergalę, ir paragino jį „perduoti valdžią“.

„Vakar rinkėjai priėmė savo sprendimą, bet valdžia mūsų neišgirdo – ji nusigręžė nuo žmonių“, – per spaudos konferenciją sakė S. Tichanovskaja po neramios nakties, kai per opozicijos šalininkų susirėmimus su milicija Minske ir kituose miestuose buvo sužeista dešimtys protestuotojų ir pareigūnų.

„Valdžia turėtų pagalvoti, kaip taikiai perduoti mums valdžią“, – pridūrė ji.

„Laikau save šių rinkimų nugalėtoja“, – pridūrė kandidatė.

S. Tichanovskaja pasmerkė saugumo pajėgų veiksmus ir sakė, kad milicija prieš protestuotojus naudojo „neproporcingas priemones“. Ji taip pat vadino tarnybų vykdytą interneto ryšio slopinimą „nusikaltimu“.

„Matėme, kad pareigūnai stengiasi išlaikyti savo postus jėga, – kalbėjo ji. – Kad ir kaip prašytume valdžios nesigriebti veiksmų prieš savo žmones, mūsų nebuvo paklausyta.“

Tuo metu A. Lukašenka atmetė savo pagrindinės varžovės išsakytą pareiškimą.

„Tai reiškia, kad Lukašenka, esantis valdžios vertikalės viršuje, vadovaujantis valstybėje, [surinkęs] 80 proc. balsų, savanoriškai turi atiduoti jiems valdžią“, – ironizavo jis.

„Šios komandos eina iš ten [užsienio]", – pridūrė jis.

A. Lukašenka kiek vėliau pareiškė, kad opozicijos protestuotojai yra „avys“, kontroliuojamos iš tokių šalių kaip Rusija, Ukraina, Lenkija, Čekija ir Jungtinė Karalystė.

„Šitų rezultatų nepripažįstame“

S. Tichanovskaja taip pat pareiškė, kad jos rinkimų štabas įrodinės, kad vyko didelio masto rinkimų falsifikacija, ir pateiks skundą Centrinei rinkimų komisijai dėl oficialių rezultatų, rodančių, kad su 80,23 proc. balsų A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją.

„Mes šitų rezultatų nepripažįstame“, – pabrėžė ji.

Ji sakė neketinanti palikti Baltarusijos: „Nematau nė vienos priežasties, kodėl turėčiau būti areštuota, ir šalies palikti aš neketinu.“

S. Tichanovskajos štabo teisininkas Maksimas Znakas savo ruožtu sakė, kad „skundas Centrinei rinkimų komisijai parengtas ir bus pateiktas“.

Pasak jo, štabas veiks dviem kryptimis. Pirmiausia, valdžiai bus nusiųstas kreipimasis dėl derybų, siekiant „neleisti susiskaldymo ir nutraukti smurtą“.

Be to, štabas siūlo virtinėje balsavimo apylinkių perskaičiuoti balsus. „Jeigu to padaryti negalima, būtina, kad CRK nedelsdama priimtų sprendimą dėl pakartotinio balsavimo šiose apylinkėse“, – sakė M. Znakas.

S. Tichanovskajos štabas taip pat pažymi, kad tikisi, jog Vakarų šalys objektyviai įvertins padėtį dėl Baltarusijos prezidento rinkimų.

„Dėkojame šalims už sąžiningų ir teisingų rinkimų, demokratinių permainų palaikymą“, – sakė štabo atstovė Olga Kovalkova.

Neatmetama galimybė, kad S. Tichanovskajos štabas gali kreiptis į virtinę Vakarų šalių prašydamas paremti jo poziciją.

„Kol kas tokio kreipimosi neaptarinėjome, bet manau, kad aptarsime jį pačiu artimiausiu metu“, – pareiškė S. Tichanovskaja.

O. Kovalkova sakė, kad su S. Tichanovskajos štabu bendradarbiaujantys nepriklausomi stebėtojai perduos savo vertinimus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojams, kurie šių metų rinkimuose nedalyvavo.

„Jie stebi situaciją, o informacijos jiems suteiks ir mūsų stebėtojai; remdamiesi surinkta teisine informacija jie darys išvadas, bus pateiktas jų atsakas į šią situaciją“, – teigė O. Kovalkova.

ESBO, tarptautinė rinkimų ir karų stebėtoja, nuo 1995 metų nė vienų Baltarusijoje įvykusių rinkimų nėra pripažinusi laisvais ir sąžiningais.

Šiais metais ESBO pareiškė, kad nesiųs į šalį savo stebėtojų, nes Minskas laiku jų nepakvietė. Organizacija taip pat išreiškė susirūpinimą dėl opozicijos veikėjų bauginimo ir sulaikymo.

Oficialiems preliminariems rezultatams parodžius, kad A. Lukašenka triuškinamai laimi rinkimus, sekmadienio vakarą į Minsko ir kitų Baltarusijos miestų gatves protestuoti išėjo opozicijos šalininkai, kilo protestuotojų susirėmimų su milicija.

Žmogaus teisių gynėjai praneša, kad per susirėmimus Minske ir kituose miestuose nukentėjo dešimtys protestuotojų, taip pat skelbiama apie vieno žmogaus žūtį.

Vidaus reikalų ministerija pirmadienį paskelbė, kad per neramumus šalies miestuose buvo sulaikyta apie 3 000 žmonių, iš jų apie tūkstantis – Minske.

Būgštauja, kad S. Tichanovskaja bus sulaikyta

Baltarusijos žmogaus teisių aktyvistai pirmadienį reiškė būgštavimus, kad kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja bus sulaikyta, o prieš nepriklausomą žiniasklaidą ir teisių gynimo organizacijas prasidės represijos.

„Baiminamės, jog iškilęs potencialus pavojus, kad bus sulaikyta kandidatė Svetlana Tichanovskaja ir kiti piliečiai, dalyvavę rinkimuose jungtiniuose štabuose“, – pirmadienį žurnalistams sakė Baltarusijoje akreditacijos netekusio žmogaus teisių centro „Viasna“ atstovas Valentinas Stefanovičius.

Be to, jis sakė, kad, „atsižvelgus į ankstesnę patirtį, neatmetame galimybės, [kad bus imtasi] represijų prieš nepriklausomą žiniasklaidą, juo labiau, kad tokius grasinimus visos kampanijos metu reiškė tiek pats [Aleksandras] Lukašenka, tiek teisėsaugos organų atstovai“.

„Neatmetu [galimybės, kad bus imtasi] represijų ir prieš teisių gynimo organizacijas“, – pridūrė V. Stefanovičius.

Jis pabrėžė, kad, teisių gynėjų vertinimu, visa atsakomybė už tai, kas vyko sekmadienio vakarą po rinkimų, tenka Baltarusijos valdžiai, „nes būtent valdžia privalo užtikrinti taikių susirinkimų laisvę“.

V. Stefanovičius paragino Minską „nutraukti konflikto eskalaciją, nutraukti smurtą ir išlaisvinti visus politinius kalinius“.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kokioje rusijos kgb mokykloje kazin mokesi?

šiaip

šiaip portretas
neprisimenu kas sakė-Leninas ar Stalinas-gali šaliai vadovauti ir virėja....

Anonimas

Anonimas portretas
Dar vis yra lukošiaus subinlaižų
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių