PSO pristatė naują komandą, tirsiančią pandemiją

Pasaulio sveikatos organizacija trečiadienį pristatė mokslininkų komandą, kuri turėtų tirti naujus patogenus ir būdus, kaip užkirsti kelią būsimoms pandemijoms, taip pat atgaivinti įstrigusį tyrimą dėl COVID-19 kilmės.

26 ekspertų grupė turės užduotį sukurti naują pasaulinę tyrimų sistemą dėl epidemiją ir pandemiją potencialiai sukelti galinčių patogenų kilmės, o jų kompetencija apima ir SARS-CoV-2, virusą, sukeliantį COVID-19 ligą.

Be COVID-19 krizės, pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau naujų ar vėl iškyla senų didelės rizikos patogenų, įskaitant sukeliančius MERS, paukščių gripą, Lasos karštligę, Marburgo hemoraginę karštligę ir Ebolos karštligę.

Šių metų pradžioje PSO paskelbė, kad įsteigs Naujų patogenų kilmės mokslinę patariamąją grupę (SAGO).

„Naujų virusų, galinčių sukelti epidemijas ir pandemijas, atsiradimas yra natūralus faktas, ir nors SARS-CoV-2 yra naujausias toks virusas, jis nebus paskutinis“, – sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas).

„Norint išvengti būsimų protrūkių, labai svarbu suprasti, iš kur atsiranda naujų patogenų“, – pridūrė jis.

„Skubūs patarimai“

26 naujos PSO komandos nariai buvo atrinkti iš daugiau nei 700 kandidatų ir yra iš įvairių mokslo disciplinų.

PSO pristatyta komanda bus aptarta per dviejų savaičių viešas konsultacijas.

Tarp jų yra Berlyno virusologijos instituto vadovas Christianas Drostenas (Kristianas Drostenas), Yungui Yangas (Jungujus Jangas) iš Pekino genomikos instituto, Jeanas-Claude'as Manuguerra (Žanas Klodas Manugera) iš Prancūzijos Pasteuro (Pastero) instituto bei Inger Damon (Inger Deimon) iš JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC).

Keli ekspertai taip pat priklausė bendrai PSO ir Kinijos mokslinei misijai, tyrusiai COVID-19 kilmę: Vladimiras Dedkovas, Faragas Elmoubasheras (Faragas Elmubašeras), Thea Fischer (Tėja Fišer), Marion Koopmans (Marion Kopmans), Hung Nguyenas (Hung Nguenas) bei Johnas Watsonas (Džonas Vatsonas).

Įgaliojimuose sakoma, kad grupė turi PSO pateikti nepriklausomą visų prieinamų mokslinių ir techninių išvadų, gautų atlikus pasaulinius tyrimus dėl COVID-19 kilmės, vertinimą.

Ji taip pat turi patarti JT sveikatos agentūrai rengiant, stebint ir remiant kitus viruso kilmės tyrimus. Tai galėtų apimti „skubius patarimus“ dėl PSO operatyvinių planų įgyvendinti kitą pandemijos kilmės tyrimų seriją, ir patarimus dėl papildomų tyrimų.

„Pasprukusio“ iš laboratorijos viruso teorija

Pandemija nusinešė daugiau nei 4,85 mln. gyvybių ir sukrėtė pasaulio ekonomiką nuo tada, kai virusas pirmą kartą buvo aptiktas Kinijos Uhano mieste 2019 metų gale.

Po ilgo delsimo PSO tarptautinių ekspertų komanda šį sausį nuvyko į Uhaną parengti pirmojo etapo ataskaitos; ji parašyta kartu su kolegomis iš Kinijos.

Kovą paskelbtoje jų ataskaitoje nepaskelbta jokių tvirtų išvadų, tačiau pasiūlytos keturios hipotezės.

Pasak tyrėjų, labiausiai tikėtina, jog koronavirusinė infekcija COVID-19 pirmąkart buvo perduota šikšnosparnių žmonėms per tarpinį gyvūną, o teorija, kad užkratas galėjo pasklisti po incidento laboratorijoje, yra „labai mažai tikėtina“.

Tačiau tyrimas sulaukė kritikos dėl skaidrumo ir prieigos stokos ir dėl to, kad „pasprukusio“ iš laboratorijos viruso teorija nebuvo ištirta išsamiau.

Rugpjūtį Kinija atmetė PSO raginimus atnaujinti tyrimą dėl COVID-19 kilmės.

„Negalima gaišti“

PSO techniniam atsakui į COVID-19 protrūkį vadovaujanti Maria van Kerkhove (Marija van Kerkhovė) sakė, kad nauja ekspertų komanda skubiai įvertins tai, kas žinoma, kas lieka nežinoma ir ką reikia nedelsiant padaryti.

„Tikiuosi, kad SAGO... rekomenduos tolesnius tyrimus Kinijoje ir galbūt kitur“, – sakė ji žurnalistams.

„Čia negalima gaišti“, – pridūrė ji.

PSO ekstremaliųjų situacijų vadovas Michaelas Ryanas (Maiklas Rajenas) sakė, kad tai gali būti „paskutinė galimybė kolegialiai suprasti šio viruso kilmę“.

Anksčiau trečiadienį Kinijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų Chen Xu (Čen Siu) Ženevoje JT korespondentų asociacijai sakė, kad SAGO darbo nederėtų „politizuoti“.

„Jei ketiname siųsti komandas į kitas vietas, manau, kad tai neturėtų būti Kinija, nes mes jau du kartus priėmėme tarptautines komandas“, – sakė jis.

„Metas siųsti komandas į kitas vietas“, – pridūrė Chen Xu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ekspertas

Ekspertas portretas
PSO turi buti panaikinta...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių