Afganistano dvasininkai išreiškė ištikimybę Talibanui

Afganistane tūkstančiai musulmonų dvasininkų šeštadienį išreiškė ištikimybę Talibanui, bet trijų dienų susirinkimas baigėsi nepaskelbus jokių rekomendacijų, kaip griežtosios linijos islamistų grupė turėtų valdyti krizės apimtą šalį.

Susirinkimas, kuriame dalyvavo tik vyrai, buvo sušauktas patvirtinti Talibano valdymo. Prieš jam prasidedant pareigūnai sakė, kad kritika bus toleruojama ir kad taip pat gali būti aptarti opūs klausimai, pavyzdžiui, dėl vidurinių mokyklų mergaitėms.

Žiniasklaida nebuvo įleista į šį renginį, bet dalyvių kalbas transliavo valstybinis radijas. Vieną iš jų pasakė retai viešai pasirodantis Talibano aukščiausiasis lyderis Hibatullah Akhundzada (Hibatula Achundzada).

Talibano pareigūnai teigė, kad šis susirinkimas suteikė dvasininkams galimybę nepriklausomai pasisakyti, kokio šalies valdymo jie pageidauja, bet baigiamoji deklaracija buvo daugiausiai pagrįsta pačių talibų doktrina.

Dokumente raginama būti ištikimiems H. Akhundzadai ir Talibanui, taip pat visiškai priimti šariatą kaip pagrindinį valdymo principą.

„Dievo malone, islamo santvarka atėjo į valdžią Afganistane, – sakoma deklaracijoje. – Mes ne tik tvirtai ją palaikome, bet ir ją giname. Laikome tai visos tautos nacionaline ir religine pareiga.“

Griežti suvaržymai

Į valdžią pernai rugpjūtį sugrįžęs Talibanas vėl primetė šaliai griežtą islamo teisės traktuotę ir įvedė daug suvaržymų, ypač moterims.

Mergaitėms buvo uždrausta lankyti vidurines mokyklas, moterys buvo atleistos iš pareigų valstybės institucijose, joms taip pat uždrausta keliauti nelydimoms globėjų vyrų ir liepta rengtis visą kūną, išskyrus veidą, uždengiančiais drabužiais.

Talibanas uždraudė muziką, išskyrus religinę, taip pat reklamai naudoti žmonių atvaizdus, liepė televizijoms neberodyti filmų ir serialų, kuriuose matyti neprisidengusios moterys, o vyrus įpareigojo rengtis tradiciniais drabužiais ir želdyti barzdas.

Baigiamojoje deklaracijoje nebuvo nieko paminėta apie mergaičių švietimą, bet vyriausybė buvo paraginta skirti „ypatingą dėmesį“ šiuolaikinei edukacijai, taip pat teisingumui ir mažumų teisėms „islamo teisės šviesoje“.

Pareiškime teigiama, kad naujoji vyriausybė atnešė saugumą valstybei, nors ketvirtadienį du ginkluoti vyrai surengė išpuolį prieš susitikimo dalyvius. Atsakomybę už ataką prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“, nuo Talibano grįžimo į valdžią dažnai surengdavęs sprogdinimų ir pasalų.

„Raginame regiono ir pasaulio šalis... pripažinti Islamo Emyratą teisėta santvarka, – sakoma deklaracijoje. – Teigiamai bendraukite, panaikinkite visas sankcijas Afganistanui, atblokuokite Afganistano žmonių turtą ir palaikykite mūsų valstybę.“

Afganistanas, seniai priklausomas nuo tarptautinio finansavimas, yra apimtas ekonomikos krizės, Jungtinėms Valstijoms įšaldžius beveik 7 mlrd. dolerių (6,7 mlrd. eurų) šios šalies aktyvų užsienyje. Numatoma, kad pusė šios sumos bus išdalyta Rugsėjo 11-osios teroro atakų aukų šeimoms.

JAV pareigūnai baiminasi, kad Talibanas galėtų tiesiogiai pasinaudoti šiomis lėšomis, jeigu jos būtų atblokuotos. Vis dėlto per šiuo metu Katare vykstančias derybas svarstoma, kaip dalis šių lėšų galėtų būti perduotos, siekiant suteikti pagalbą dešimtims tūkstančių gyventojų, nukentėjusių nuo praeitą savaitę šalies rytinei daliai smogusio pražūtingo žemės drebėjimo.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Asta

Asta portretas
Sudėkit savo Afganistane, ko veržiatės į Europą

Nuomonė

Nuomonė portretas
Pagarba talibams. O jankiai elgiasi kaip paskutiniai plėšikai, dalydamiesi svetimus pinigus. Šituos banditus reikia naikinti visoj žemėj kartu su jų pakalikais. Talibai parodė, kad tai yra galima.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių