Atviras Lietuvos futbolo federacijos prezidento laiškas

 • Teksto dydis:

Ateina laikas, kai reikia asmeniškai priimti svarbius sprendimus. Dar vasaros pradžioje nutariau nebekelti savo kandidatūros kitai Lietuvos futbolo federacijos prezidento kadencijai. Tai oficialiai planavau padaryti šių metų pabaigoje savo ataskaitiniame pranešime, apibendrinant nuveiktus darbus, pripažįstant savo padarytas klaidas ir aptariant futbolo perspektyvas. Tačiau pastarųjų kelių savaičių įvykiai verčia mane pakeisti ilgai brandinto laiško turinį ir vietoj linkėjimų kolegoms šv.Kalėdų proga sugrįžti prie nemalonių temų.

Federacija jau ne vieni metai vykdo aktyvią ir atvirą kovą su sutartomis varžybomis. Visi puikiai žinome, kad iš "A lygos" buvo pašalinti du klubai, Šiaulių miesto futbolo klubas kabo ant plauko. Bendradarbiaujant su UEFA ir Europolu nebuvo leista abejotinos reputacijos investuotojams iš Azijos ir Europos įsigyti šalies futbolo klubus, suspenduota apie 30 žaidėjų, specialūs inspektoriai stebi visas aukščiausios lygos varžybas ir, esant reikalui, operatyviai vietoje imasi prevencinių veiksmų. Nemanau, kad visuomenės liko nepastebėtos nuotraukos spaudoje, kuriose vieno mūsų klubo legionierius varžyboms ruošiasi laikydamas tris mobiliuosius telefonus. Tai nedidelis, tačiau iškalbingas sukčių veiklos metodus rodantis faktas! Žinau, buvo ne vienas bandymas daryti įtaką LFF atsakingiems darbuotojams ir man asmeniškai, prašant užsimerkti, nebausti, leisti kai kam užsidirbti. Davus atkirtį reakcijos ilgai laukti nereikėjo!

Pasaulyje niekas nesiginčija, kad sutartos varžybos yra didžiausia šių dienų sporto problema. Lietuvoje tik futbolo bendruomenė atvirai kalba apie sportą apėmusį vėžį, apie būtiną kovą visais frontais. Kvietimas kitoms sporto asociacijoms, valstybės institucijoms vienyti jėgas iki šiol lieka neišgirstas. Galiu užtikrinti, kad tai ne sezoninis gripas, savaime tai neišsispręs, tai sportui mirtimi grasinanti nelaimė, todėl belieka tik spėlioti, kam naudinga tokia stručio laikysena ir kokios bus tikrosios pasekmės.

Šį rudenį Seime įregistruoti Baudžiamojo kodekso ir Kriminalinės žvalgybos įstatymo pakeitimai, kurie yra būtini sutartoms varžyboms užkardyti. Dalis politikų neįvertina šių įstatymų pakeitimų svarbos, nenori gilintis, tačiau kai kam tai asmeninių interesų klausimas. Tenoriu priminti, kad įstatymas jau antrą kartą svarstomas Seime ir aš nesu užtikrintas, kad bus priimtas.

Kas stovi už nugarų? Faktiškai federacija pajėgi įvardyti konkrečius veikėjus, dalyvaujančius šiame nešvariame versle, – daugiausia tai buvę arba esami futbolo ir krepšinio aplinkos žmonės, artimai susipynę su kriminaliniu pasauliu, koordinuojančiu veiksmus tiek čia, tiek su tarptautinėmis nusikalstamomis grupuotėmis.

Prieš kelis mėnesius futbolo bendruomenės dėmesio centre atsidūrė Arūnas Pukelis, kuris, deja, ir man praeityje gerai pažįstamas. Apsilankęs federacijoje jis pareiškė, kad pretenduoja į prezidento kėdę. Atsakiau, kad uždrausti negaliu, bet jei atsiras bent mažiausia galimybė tai sustabdyti, federacijoje imsimės visų teisėtų veiksmų, kad to neįvyktų. Tai ir padarėme.

Netrukus sulaukėme naujo ėjimo: pamatėme skambiu Futbolo sąjūdžio vardu pasivadinusią ir spaudos konferencijoje prisistačiusią vienminčių komandą. Sakyčiau, logiškas sprendimas, kai susirūpinusi entuziastų grupė viešai kreipiasi į visuomenę, žadėdama artimiausiu metu pateikti konkretų futbolo gelbėjimo planą. Tačiau kodėl iniciatyvinės grupės vadovu prisistato senas A.Pukelio verslo partneris iš Klaipėdos Raimondas Karpavičius, teistas už smurtinius nusikaltimus, nesuprantu. Ir kokia prasmė R.Karpavičiui neigti, kad pažįsta A.Pukelį, kai jie kartu Vilniaus centre esančioje kavinėje aptarinėja bendrus reikalus?

Teigiama, kad futbolas kuria socialinį kapitalą, kad visame pasaulyje tūkstančiams jaunuolių iš gatvės jis atvėrė duris į šlovę, pelnė visuomenės pagarbą. O apie kokį pilietiškumą ir ugdymą galima kalbėti skaitant tiesiog gluminančius A.Pukelio "žygdarbius" provincijoje: pasivijus iškoneveikti vairuotoją, apspjaudyti automobilį vien už tai, kad kažkas kelyje aplenkė, ar įsižeisti, kad pareigūnai patikrino blaivumą, ir todėl grasinti sudeginti jų ūkinius pastatus!

Kol šie asmenys beldėsi į federacijos duris viešais metodais, mes jautėmės visiškai ramūs ir teisūs. Tačiau žaidimo taisyklės staiga pasikeitė. Tai nestebina – Futbolo federacijos prezidento rinkimų be Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos premjeros surengti nepavyko!

Neabejoju, žinote, kad mane jaunystėje vadino Lialka, nors man ši pravardė nepatiko. A.Pukelis – Švinius, ir jis greičiausiai tuo labai didžiuojasi. Įdomu, už kokias savybes naujausiam farso dalyviui suteikta pravardė Balerina? Praėjusią savaitę pasisakydamas žiniasklaidoje apie medžioklės ypatumus nekalbėjau apie visą FNTT vadovybę, tačiau turėjau omenyje vieną konkretų asmenį. Kai Tauragės ir Šilalės medžioklės plotuose priimami sprendimai, kas užims vieną ar kitą postą, užvaldys verslą, kai yra dalijamasi grobiu ir keliami tostai "už grožį ir gamtą", geriant iki sąmonės netekimo, tai jau nebe futbolo problema.

Taigi viskas vyksta pagal suderintą scenarijų: ginklo draugų prašymu susirūpinęs Seimo narys, Pakso bendražygis, Remigijus Žemaitaitis rašo skundą, tarnybos reaguoja, prasideda ilgas ir nuobodus daugiametis procesas, griaunant gyvenimus ir sveikatą žmonėms, tuščiai eikvojant valstybės lėšas ir verčiant pareigūnus, užuot gaudžius nusikaltėlius, dirbti jų naudai.

Nenorėčiau likti nesuprastas, kad į futbolą veržiasi vien tik nusikaltėliai. Yra gana platus interesų ratas. Be abejo, tai ir pinigai, įtaka, praktiškai visas futbolo šalyse duris atidaranti vizitinė kortelė, menama galimybė dalyvauti nacionalinės reikšmės sporto objektų statybose ir iš to uždirbti. Neabejoju, kad yra ir tikrai futbolui atsidavusių žmonių, ir mes juos pamatysime artėjančiuose prezidento rinkimuose.

Atrodytų, reikia džiaugtis, kad pastarosiomis dienomis valstybė ėmė rodyti tokį susirūpinimą futbolu ir, žinoma, jos skiriamų pinigų panaudojimu. Tačiau kiek čia nuoširdumo? Kiek tikro noro padėti futbolui? Šiemet iš biudžeto gavome per 145 tūkst. eurų. Daug tai ar mažai? Spręskite patys: rinktinei vieną kartą nuvykti varžyboms į Angliją reikia daugiau kaip šimto tūkstančių. Ironiška, bet federacija mokesčių į valstybės biudžetą sumoka kelis kartus daugiau, nei gauna paramos. Peršasi mintis, kad gal ir tas finansavimas iš biudžeto tereikalingas tam, kad būtų  "pasirūpinta", kaip leidžiami mokesčių mokėtojų pinigai. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu, ypač žinant, kad finansavimas tikslinis ir visos ataskaitos pateiktos viešai.

O jei kukli valstybės parama federacijai skiriama tik dėl to, kad politikai galėtų "nusipirkti" teisę kištis į jos veiklą ir taip kompromituoti futbolą ne tik visuomenės, bet ir rėmėjų bei tarptautinių organizacijų akivaizdoje, tai gal geriau tos "paramos" iš viso atsisakyti?

Ne, nesakau, kad valstybės paramos futbolui nereikia ar kad esam nedėkingi. Gal geriau ją skirti tiesiogiai savivaldybėms, mokykloms, vaikų ugdymui – tegul tos lėšos būna panaudotos stadionams, aikštelėms, inventoriui – tai, beje, valstybė ir šiaip privalo daryti.

Aš išeinu ir užtikrinu, kad mano pavardės kitų metų kandidatų sąraše nebus. Rinkimai įvyks ir bus išrinktas naujas, bet vienas prezidentas. Ir vėl bus daug nusivylusių. Aš tikiuosi, kad pretendentai supranta, jog jų laukia ne tik garbė ir skambios pareigos, bet ir sunkus ilgas darbas. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad kol nepasikeis nacionalinės rinktinės rezultatai, kol neturėsime stiprių, nevienadienių futbolo klubų aukščiausiojoje lygoje, tol už viską atsakys asmeniškai prezidentas. Toks jau jo vaidmuo.

Noriu palinkėti būsimajam prezidentui, kad po dvejų metų Lietuvoje vyksiančiose varžybose jam nereikėtų sėdėti šalia Anglijos futbolo federacijos prezidento ir raudonuoti dėl to, kad mes vėl žaidžiame toje pačioje treniruočių aikštelėje. Tikiuosi, kažkada situacija pasikeis ir, kaip buvęs Lietuvos futbolo federacijos prezidentas, būsiu pakviestas stebėti nacionalinės rinktinės varžybų naujame stadione.

Julius Kvedaras

Lietuvos futbolo federacijos prezidentasNAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Laisvė atminti Laisvę
  Laisvė atminti Laisvę

  Mūsų atminties laisvė – šiuos žodžius, užrašytus ant transparanto, laikomo seno, ilgaplaukio vyro rankose, pirmiausiai pamato Kipro Mašanausko roko operos „1972“ žiūrovai. Scenoje vėlus vakaras, tačiau ne naktis...

  1
 • Kaunas – krikščioniškos kultūros sostinė
  Kaunas – krikščioniškos kultūros sostinė

  Šiemet turime daugybę progų didžiuotis ir džiaugtis Kauno miestu – Europos, o sykiu ir Vakarų kultūros sostine, kurioje žmones vienija noras kurti gražesnę dabartį ir ateitį. Hanzos dienos Kaune – vienas gražių tokio kūrybi&sca...

  6
 • Su gimtadieniu, Mieste!
  Su gimtadieniu, Mieste!

  Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys, Alytus, Gargždai... Ilgas sąrašas miestų, švenčiančių savo gimtadienį. Kasmet – vis išradingiau, vis labiau stebinant veiklų gausa ir naujais traukos objektais. ...

 • Š. Vaitkus: obeliskas netrukus bus demontuotas
  Š. Vaitkus: obeliskas netrukus bus demontuotas

  Šiandien posėdžiavusi vietinė Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė panaikinti  obelisko Palangos centre su jo visomis mažosios architektūros detalėmis vertingąsias savybes. ...

 • Kaimynų kovos dėl grožio
  Kaimynų kovos dėl grožio

  Prieš trejus metus Šarkuvos gatvės devyniolikto namo gyventojai aplink daugiabutį pasodino 25 pušeles. Žmonės puoselėjo, prižiūrėjo ir tikėjosi, kad ūgtelėjusios teiks malonumą akiai ištisus metus, o ypač niūriuoju met...

  2
 • Rinkimai: kitais metais vyksiantys savivaldybių tarybų ir merų rinkimai Kaune žada nemažą intrigą
  Rinkimai: kitais metais vyksiantys savivaldybių tarybų ir merų rinkimai Kaune žada nemažą intrigą

  Dėl korupcijos skandalo ir verslo Rusijoje susvyravę Kauno mero Visvaldo Matijošaičio reitingai vėl atgaivino diskusijas, kas galėtų tapti naujuoju miesto vadovu. ...

  1
 • Kaunas – galimybė Europai geriau pažinti save
  Kaunas – galimybė Europai geriau pažinti save

  Kai atsigręžiu į programos „Kaunas 2022“ ištakas, matau ilgą kelią. Ironiška, bet, kaip ir šiandien, šio kelio pradžioje buvo … karas. 2014 m. vasarį Rusija įsiveržė į Krymą. Tų pačių metų pavasar...

 • Ar ištrūks Kauno miesto savivaldybė iš korupcijos voratinklio?
  Ar ištrūks Kauno miesto savivaldybė iš korupcijos voratinklio?

  Seimo Laisvės frakcijos narys Marius Matijošaitis kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją, prašydamas sudaryti laikinąją tyrimo grupę, skirtą sistemingai ir išsamiai išnagrinėti didelio masto korupcijos atvejį Kauno miest...

  33
 • Nauja galerija, pirmoji paroda ir LDS Kauno skyriaus evoliucija
  Nauja galerija, pirmoji paroda ir LDS Kauno skyriaus evoliucija

  Nauja galerija. Nauja vieta. „Paroda Nr. 1“. Ką išsprendžia nauja galerija Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Kauno skyriaus kontekste? Kauno miesto kontekste? Respublikos kontekste? Kauno mieste trūksta parodinių erdvių, kuriose būt...

  5
 • „Kaunas 2022“ sėkmės ir nesėkmės
  „Kaunas 2022“ sėkmės ir nesėkmės

  Europos kultūros sostinės metai pagaliau atidaryti, tačiau liko klausimų. ...

  10
Daugiau straipsnių