Žalos už darbą gyvsidabriu užterštame Ukmergės teisme byla grąžinta į apylinkės teismą

Vilniaus apygardos teismas šią savaitę nusprendė grąžinti iš naujo nagrinėti 13 asmenų ieškinį dėl žalos sveikatai už darbą gyvsidabriu užterštame Ukmergės teisme.

Tarp minėtų ieškinį teikusių asmenų – ir buvęs generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, anksčiau ėjęs Ukmergės teismo pirmininko pareigas ir šiemet vėl sugrįžęs dirbti į Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmus.

Vilniaus apylinkės teismas pernai spalį atmetė buvusių ir dar esamų darbuotojų ieškinį dėl praleisto senaties termino.

Apeliacinius ieškovų skundus nagrinėjusio apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė BNS informavo, kad teisėjai pritarė pirmosios instancijos teismo išvadai dėl senaties termino praleidimo, tačiau nusprendė, jog šis netinkamai sprendė prašymą atnaujintį šį terminą.

Anot jos, Vilniaus apylinkės teismas sprendimą neatnaujinti praleisto ieškinio senaties termino priėmė neįvertinęs išskirtinių nagrinėjamos situacijos aplinkybių bei vertybės – asmens sveikatos, kurią ieškovai siekė apginti, svarbos.

„Apeliacinės instancijos teismas padarė priešingą išvadą ir ieškovų praleistą ieškinio senaties terminą atnaujino, o apskųstą pirmosios instancijos teismo sprendimo dalį, kuria atmesti ieškinio reikalavimai dėl neturtinės žalos priteisimo iš atsakovės Lietuvos Respublikos, panaikino“, – sakė L. Nemeikaitė.

Panaikinus sprendimo dalį, kuria atmesti reikalavimai dėl neturtinės žalos, ji grąžinta apylinkės teismui nagrinėti iš naujo.

Apygardos teismo teigimu, atmetus ieškinį dėl senaties nebuvo atskleista jo dalis dėl reikalavimo atlyginti neturtinę žalą, kuri buvo grindžiama tuo, kad darbuotojai beveik dešimt metų dirbo gyvsidabriu užterštose patalpose.

„Taip pat pirmosios instancijos teismas neanalizavo ir nevertino bylos aplinkybių kasacinio teismo analogiškoje byloje sukurto teismo precedento ir konstitucinio asmenų lygiateisiškumo principo aspektais“, – pažymėjo L. Nemeikaitė.

Ieškinį Lietuvos valstybei iš pradžių buvo pateikę 14 Ukmergės teisme dar dirbančių arba dirbusių asmenų. Dėl vieno iš jų reikalavimų civilinis procesas vėliau buvo nutrauktas.

Ieškovai siekė prisiteisti neturtinę žalą ir priedą už darbą, dirbtą esant nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų.

Portalas TV3.lt anksčiau skelbė, kad 14 ieškinį teikusių asmenų iš atsakovų – Vyriausybės ir Nacionalinės teismų administracijos – prašė priteisti 224 tūkstančių eurų.

Byla susijusi su įvykiais Ukmergės teisme, kai 2003 metais teisme rasta gyvsidabrio, o dar didesnis jo kiekis – apie trys kilogramai – aptiktas 2012 metais, tvarkant signalizaciją.

2019-ųjų birželį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas gyvsidabriu užterštame teisme dirbusiems žmonėms priteisė 344,5 tūkst. eurų neturtinės žalos. Ieškinius valstybei šioje byloje buvo pateikęs 31 asmuo: teisme dirbę teisėjai, tarnautojai, advokatai, prokurorai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių