Teismas: pažeidimai bado akis, bet naujų rinkimų nereikės (komentarai)

Konstitucinis teismas šiandien panaikino penkis Seimo rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Taip pat rezultatai naikinami Biržų - kupiškio vienmadatėje rinkimų apygardoje.

Kitose apygardose, Šilutės-Pagėgių, Širvintų-Vilniaus, Vilniaus-Trakų, Kaišiadorių-Elektrėnų bei Jurbarko, dėl kuriose vykusio balsavimo skaidrumo kylo abejonių šalies vadovei Daliai Grybauskaitei, teismo nuomone pažeidimų būta, tačiau ne tokių, kad rezultatai būtų naikinami.

Į posėdžių salę atvyko socialdemokratai Algirdas Sysas, Vytenis Andriukaitis, VRK komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, vienas iš pareiškėjų - tautininkas Gintaras Songaila, šalies prezidentės patarėjos.

Prie Konstitucinio teismo pastato protestavo Algirdo Paleckio „Frontas“. Jo atstovai reikalavo panaikinti balsavimo rezultatus, nes, anot A. Paleckio, visi balsus pirko, išskyrus „Frontą“.

Iš daugiamandačių rinkimų apygardos KT panaikino mandatus penkiems Darbo partijos nariams: Jonui Pinskui, Živilei Pinskuvienei, Jolantai Gaudutienei, Vytautui Griciui, Večiaslavui Ždanovičiui. Visi jie teismo nuomone, buvo neteisėtų būdu išreitinguoti ir pakilo bendroje partijos eilėje. Tačiau sprendimas liečia tik konkrečius Darbo partijos narius, visai partijai įtakos jis neturės. Pašalintų asmenų vietas, užims kiti „darbiečiai“.

Vienmandatėse palikti galioti rinkimų rezultatai, išskyrus Biržų-Kupiškio vienmandatę rinkimų apygardą. Pastarojoje padarius pažeidimų kaltinama rinkimų komisija, nes vienos iš apylinkių balsai, buvo skaičiuojami apygardos komisijos narių, be to nesutapo paduotų ir suskaičiuotų biuletenių skaičius.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad masinis, sisteminis rinkėjų papirkimas skatinant dalyvauti arba nedalyvauti rinkimuose ir balsuoti už arba prieš vieną ar kitą kandidatą, vienos ar kitos politinės partijos kandidatų sąrašą ir (arba) tam tikru būdu reitinguoti sąraše esančius kandidatus, vykstant rinkimų procesui laikytinas šiurkščiu demokratiškų, laisvų ir teisingų rinkimų, taip pat jų proceso sąžiningumo ir skaidrumo, principų pažeidimu.

 

Bylos nagrinėjimą Konstitucinis teismas pradėjo ketvirtadienį,kai Seimas antradienį, o prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį kreipėsi į Konstitucinį teismą ir paprašė įvertinti ar galutiniai Seimo rinkimų rezultatai daugiamandatėje bei septyniose vienmandatėse rinkimų apygardose patvirtinti teisėtai.

Šalies vadovės teigimu, tai ji padarė vadovaudamasi Konstitucija, Seimo rinkimų įstatymu ir atsižvelgdama į kai kurių politinių partijų skundus.

Abu paklausimai buvo sujungti į vieną bylą. Šiandien buvo paskelbta galutinė ir neginčijama konstitucinio teismo išvada.

Pagal Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 77 straipsnį paklausimas turėjo būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 72 valandas nuo jo įteikimo Konstituciniam Teismui.

Pagal Seimo rinkimų įstatymą ir Konstitucinio Teismo išaiškinimus, kreiptis į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl išvados, ar nebuvo pažeistas rinkimų įstatymas per Seimo narių rinkimus, galima, kai rinkimai yra pasibaigę ir kai Vyriausioji rinkimų komisija yra patvirtinusi galutinius Seimo rinkimų rezultatus. Į Konstitucinį Teismą dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų gali kreiptis tik Prezidentas ir Seimas.

Konstitucinio teismo sprendimą, dar turės patvirtinti Seimas. Greičiausiai tai bus padaryta ateinanati antradienį vyksiančio posėdžio metu.

Z. Vaigauskas: KT sprendimas netikėtas

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Z. Vaigauskas pasibaigus teismo posėdžiui teigė, kad jam išgirstas sprendimas buvo netikėtas.

„Tai netikėtas ir nelauktas sprendimas, tačiau labai vertingas.  Trumpai tariant keli kandidatai braukiami, tačiau patys sąrašai nekvestionuojami“, - pabrėžė Z. Vaigauskas.

Paklaustas ar trauksis iš savo pareigų, VRK vadovas pareiškė, kad „kol kas ne“.

A. Sysas: esminės įtakos neturės

Teismo verdiktą išgristi atvykusiems sociademorkatams Algirdui Sysui ir Vyteniui Andriukaičiui, jis nebuvo netikėtas. V. Andriukaitis teigė, visiškai sutinkantis su tuo ką išgirdo:

„Teismo sprendimas yra objektyvus, galutinis ir neskundžiamas. jis nurodė asmenis, kurie pažeidė įstatymą. Dabar dėl jų likimo spręs Seimas ir būtent jo rankose dabar visos galios“, - teigė politikas.

A. Sysas pabrėžė, kad šis sprendimas esminės įtakos nei rinkimų rezultatams, nei būsimo Seimo darbui neturėtų turėti.

„Tai prognozuojamas rezultatas. panaikinti kelių asmenų mandatai iš Darbo partijos, tačiau tai tų žmonių, o ne visos partijos problema. Jų vietą užims kiti“, - teigė pašnekovas.

G. Songaila: keisime teisės aktą

Tautininkas G. Songaila savaip interpretavo Konstitucinio teismo sprendimą. Jo nuomone VRK pirmininaks turėtų atsistatydinti, o išvada turėtų būti interpretuojama tiap, kad Darbo partijso nariai netektų savo įgaliojimų, nuo teismo nutarties paskelbimo.

„Seimas antradienį svarstys teisės aktą, susijusi su Konstitucinio teismo išvada. Manau, kad jo esmė bus, kaip elgtis su Darbo partijos sąrašu, ir nuspręsti, kas išrinktas, o kas neišrinktas ir kas turės būti daroma toliau“, - dėstė politikas.NAUJAUSI KOMENTARAI

nouvus ordum seculiorum

nouvus ordum seculiorum portretas
matau kad posėdis vyko masonų ir Kūrio dvasioje

mo

mo portretas
Geros zinios, visgi teismas objektybus. Po Grybauskaites susitikimo su teisejai Kaune tikejausi neobjektyvaus teismo sprendimo.

Kęstas

Kęstas portretas
Žiūrėdami į apgailėtinas Dalios Grybauskaitės ir Andriaus Kubiliaus pastangas rasti stalinistinius metodus, įgalinančius atimti iš suvereno - Lietuvos piliečių - teisę rinkti Seimą, pasidžiaukime, kad nustūmėme nuo valdžios savivaliaujančius kubilinius ir padarėme Prezidentę simboline valstybės galva, kokia ji ir turėjo būti nuo pat pradžių. Kur mums eiti toliau? Akivaizdu, kad Lietuvoje yra daug rimtų verlininkų, kurie kartu su dirbančiaisiais bando kurti Tėvynės ateitį. Remkime juos. Jų veikla yra mūsų visų kelias į normalų darbą gimtinėje. Bet nuo prichvatizacijos laikų liko dar daug taip vadinamų viarslinykų, kurie nieko ypatingo nesugeba. Naudodamiesi prisiplėštais turtais, jie verčia žmones dirbti už penkis ar daugiau kartų mažesnius atlyginimus, negu Vakaruose. O gaminius parduoda už vakarietiškas kainas. Žmonės negali išgyventi ir jų butus atiduoda pusvelčiui. Gėda. Kaip gali ilgai egzistuoti tokia situacija? Vienas iš metodų tokio išnaudojimo išsaugojimui: tyčiotis iš žmonių, bandant įteigti, kad jie yra nenormalūs ir neverti demokratinio gyvenimo laisvės. Tam tinka viskas: profsąjungų skandinimas, skundikų skatinimas, pedofilų siautėjimas, Dalios Grybauskaitės despotiškos manipuliacijos rinkimų rezultatais, Andriaus Kubiliaus tyčiojimasis ir spaudimas nepakeliamais mokesčiais, baidymas lenkais ir rusais, atominės statymas prieš sveiką protą ir žmonių valią, begėdiškas šnipinėjimas emigrantų bendruomenėse, pasų atiminėjimas iš emigrantų ir viešas tyčiojimasis iš jų, Irenos Degutienės šeimos vagystės iš bankų. Visa tai bando sukurti mūsų nepilnavertiškumo kompleksą, sudaryti vaizdą, kad tauta yra neverta normalaus gyvenimo. Viarslinykai turi nemažai pinigų ir nupirko daugelį mūsų varganų politikų. Tęskime gerą pradėtą darbą. Pasiųskime Dalią Grybauskaitę iš valdžios tuo pačiu būdu, kokiu sutvarkėme Andrių Kubilių ir Ireną Degutienę. Bendruomenės lygyje tyliai kenkime skundikams, kaip mes sėkmingai darėme Rusijos valdžios laikais. Paremkime profsąjungas. Padarykime, kad žemė degtų po pedofilų ir kitų iškrypėlių kojomis Lietuvoje. Emigruokime kiekvienas, kas sugeba dirbti, bet viarslinykai nenori ar negali sumokėti už tą darbą tiek, kiek jis yra dabar vertas. Padėkime emigrantams išlaikyti ryšį su Tėvyne. Kovokime su girtuokliavimu ir betvarke mūsų aplinkoje. Vis dar esame kelio į normalų valstybės gyvenimą pradžioje. Bet pirmieji žingsniai jau padaryti.
VISI KOMENTARAI 51

Galerijos

Daugiau straipsnių