Praėjusią savaitę jis atmetė Visagino savivaldybės tarybos prašymą panaikinti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) sprendimą dėl Tarybų gatvės pašalinimo.
LGGRTC direktorius Arūnas Bubnys buvo nurodęs savivaldybei pašalinti Tarybų gatvės pavadinimą, nes jis pažeidžia draudimą propaguoti totalitarinius režimus viešuosiuose objektuose.
Anot Vadinamosios Desovietizacijos komisijos išvados, Sovietų Sąjungos vidinė organizacija skirtinguose administracinio pavaldumo (valstybės, respublikų, sričių, miestų ir rajonų) lygmenyse rėmėsi sukurta sovietų (tarybų) sistema, kurią kontroliavo Visasąjunginės (nuo 1952 metų – Sovietų Sąjungos) komunistų partijos komitetai. Todėl šis pavadinimas neabejotinai susijęs su sovietų valdžios sistema.
Savivaldybė nesutiko su argumentais, teigdama, kad pavadinimas įstatymo nepažeidžia, todėl nėra pagrindo pervadinti gatvę.
Anot jos, žodžiai „taryba“, „tarybų“ nėra sovietiniai naujadarai, jie iki šiol naudojami apibūdinti renkamiems valdymo organams.
Atsiliepime teismui Visagino savivaldybė rėmėsi Lietuvių kalbos žodynu, kur taryba apibrėžiama kaip įstaigos ar organizacijos kolegijinis organas.
Visagino savivaldybės teigimu, sovietų okupacijos laikotarpiu veikiančios tarybos buvo tik demokratinio sprendimų priėmimo imitacija, todėl jų pavadinimas nepropaguoja totalitarinių, autoritarinių režimų ar jų ideologijų.
Savivaldybės atstovai tvirtino negalėję LGGRTC pateikti savo argumentų, nes nežinojo, kad Desovietizacijos komisija ir Genocido centras svarsto klausimus dėl viešųjų objektų Visagino savivaldybėje.
LVAT savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad Sovietų Sąjunga vadinta Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjunga arba Tarybų Sąjunga. Teismo teigimu, Tarybų gatvės pavadinimas siejamas būtent su totalitariniais ir autoritariniais režimais bei jų ideologijomis.
Visagino savivaldybė teismui buvo apskundusi ir LGGRTC direktoriaus nurodymus pervadinti Veteranų gatvę, o Partizanų gatvės pavadinimą pakeisti į „Lietuvos partizanų“.
Regionų administracinis teismas 2024 metų gegužę tenkino šiuos prašymus, bet dėl Tarybų gatvės išsaugojimo atmetė.
BNS rašė, kad totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas Lietuvoje įsigaliojo 2023 metų gegužę. Pagal jį, iš viešųjų erdvių turi būti pašalinti totalitarizmo ir autoritarizmo simboliai – paminklai, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimai, kitokie simboliai.
Naujausi komentarai