L.Donskis: nebūna tobulų politikos darinių

Penktadienį portalo forume viešėjęs filosofas Leonidas Donskis kalbėjo apie universiteto svarbą jo gyvenime, atskleidė savo požiūrį į kai kurias Lietuvos politines partijas, taip pat papasakojo jam patikusį anekdotą apie popiežių ir rabiną.

Į VDU žada sugrįžti

„Aš nesiruošiu palikti savo universiteto. Jei šis gyvenimo manevras (kandidatavimas Europos Parlamento rinkimuose - red.past.) nestiprintų Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir jei po jo aš nesiruoščiau su dar didesniu (užsidegimu - red.past.) grįžti į savo darbą, nekandidatuočiau į Europos Parlamentą“, - sakė VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, portalo lankytojo paklaustas, kodėl nusprendė palikti universitetą.

L.Donskis teigė, kad kandidatas rinkimuose į Europos Parlamentą - strateginis ir gerai apgalvotas jo pasirinkimas. Profesoriaus tvirtinimu, šis jo karjeros posūkis gali turėti ilgalaikių pasekmių universitetui.

„Lietuvoje nėra jokios kitos įstaigos, kurioje aš taip gerai jausčiausi ir taip ilgėčiausi kaip VDU. Todėl šis mano gyvenimo žingsnis yra strateginis ir gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių mano aplinkai ir universitetui.

Nei EP pats savaime, nei laida „Be pykčio" negali būti lyginama su tuo, ką aš gavau VDU. Tai dvi skirtingos tikrovės. Bet savo vaidmenis pasaulyje kartas nuo karto pakeisti reikia. Vien tam, kad galėtum siekti didžiųjų savo tikslų“, - kalbėjo profesorius.

Kritikavo žiaurius abitūros egzaminus

Mokslininkas sulaukė ir daugiau klausimų, susijusių su aukštuoju mokslu. Vienas portalo skaitytojas teiravosi, koks yra jo požiūris į abitūros egzaminus - prašė L.Donskį išsakyti savo nuomonę šiuo klausimu.

„Baigiamieji egzaminai mokykloje yra per žiaurūs. Man regis, mes daromės panašūs į Vengriją ir Japoniją, kuriose egzaminų tvarka yra tiesiog žiauri ir kurios garsėja mokinių depresijomis. Manau, kad viską reikia humanizuoti. Egzaminas neturi būti pragaras mokiniams“, - kalbėjo L.Donskis.

Išsakė požiūrį į filosofus, „neinančius į tautą“

Svetainės lankytojus domino ir akademiko požiūris į filosofus, kurie „neina į tautą“. L.Donskis pastaruosius įvertino kaip žmones, „atsilikusius nuo savojo laiko ir visuomenės“.

„Jei esi genijus, gali likti kabinetiniu mąstytoju, bet esu įsitikinęs, kad net ir jis gauna didelį impulsą mąstymui ir kūrybai iš visuomenės ir sąlyčio su ja“, - tvirtino L.Donskis, svetainės lankytojo paklaustas, kaip vertina filosofus, kurie neina į tautą.

Jis tikino, kad žymiausi Lietuvos filosofai niekada nedirbo atsiskyrę nuo visuomenės. „Geriausi lietuvių filosofai būdavo visuomenininkai ir anaiptol nebuvo asocialūs vienišiai. Gaminti tekstą iš teksto tikrai nereiškia pasiekti filosofijos aukštumas. Kur kas svarbiau - kurti iš patirties ir dialogo“, - kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius.

Apie lietuviškąjį Cezarį

Forumo lankytojai aktyviai domėjosi ir daug kam netikėtu žinomo akademiko posūkiu į politiką. L.Donskis taip pat atsakė į klausimą, kodėl dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose nusprendė būtent Liberalų sąjūdžio gretose.

„Apie partiją (Liberalų sąjūdį - red.past.) pasakysiu labai atvirai: nebūna tobulų politikos darinių. Visokių žmonių yra Liberalų sąjūdyje, bet skirtingai nuo kitų politinių partijų, Liberalų sąjūdis nėra vieno žmogaus partija ir yra nepalyginamai modernesnė ir tolerantiškesnė partija už kitas. Politiko kaip ir bet kokio kitokio žmogaus reputacija slypi ne pavadinimuose, o jo veikloje ir asmenybės vientisume. Liberalų sąjūdis man yra vienintelė artima politinė partija savo ideologija ir požiūriu į individo laisvę bei žmogaus teises“, - savo apsisprendimo motyvus aiškino profesorius.

Jis taip pat nurodė manantis, kad Liberalų sąjūdžiui bei Liberalų ir centro sąjungai vertėtų susijungti. „Neabejoju, kad jas išskyrė tik vienas žmogus, kuris negali nebūti pirmas. Šita filosofija „arba Cezaris, arba niekas" prie skilimo ir privedė šias daugeliu požiūriu labai artimas partijas. Susijungti joms verta vien tam, kad Lietuvoje atsirastų solidi liberalų partija“, - kalbėjo L.Donskis.

Elito termino nemėgsta

Portalo lankytojo paklaustas, ką laiko šiandieniniu Lietuvos elitu, L.Donskis nurodė nemėgstantis šio termino ir tvirtino, kad dažniausiai vadinamąjį „elitą“ sukuria žiniasklaida.

„Elitu laikau ne pačius save sukūrusius, o žiniasklaidos sukurtus žmones. Paprastai jie būna trumpalaikiai. Nemėgstu elito termino ir nenorėčiau būti jam priskiriamas kartu su tais, kurie patys save įrašo į elitą. Man visiškai pakanka mano kūrybos pripažinimo ir kolegų bei studentų pagarbos“, - sakė žinomas politikos ir kūrybos komentatorius.

Kodėl popiežius sumokėjo tik 3 eurus?

VDU profesorius prisipažino labai mėgstantis anekdotus, o ypač anglišką humorą. Svetainės lankytojų paprašytas, forumo svečias papasakojo anekdotą apie popiežių ir rabiną.

„Romos popiežiui besilankant Jeruzalėje, didysis rabinas jam pasiūlo paskambinti telefonu pačiam Dievui. Popiežius pasinaudoja šia teise ir prisimena, kad už analogišką paslaugą Romoje iš rabino paprašė 3 tūkst. eurų. Laukdamas panašios sąskaitos su nuostaba pamato sąskaitą, skelbiančią, kad jis skolingas tik 3 eurus. „Kodėl?" - nieko nesupratęs klausia popiežius. „Romoje, - atsako rabinas, - jūs man pasiūlėte tarptautinį skambutį, o čia buvo viso labo vietinis," - anekdotą baigė L.Donskis.

Perka DVD apie futbolo istoriją

Svetainės lankytojai aktyviai domėjosi ir L.Donskio laisvalaikiu. Profesorius atskleidžė, jog turi daug pomėgių, tarp jų - didžiulė aistra futbolui bei polinkis groti gitara ir pianinu.

„Nuolatos klausausi muzikos ir skaitau grožinę literatūrą. Esu pamišęs dėl muzikos ir literatūros. Pats groju gitara ir pianinu. Dainuoju. Dar labai myliu futbolą ir stengiuosi kaip galima daugiau jo pamatyti. Net perku DVD apie futbolo istoriją ir didžiuosius futbolininkus. Myliu klasikinę muziką, operą, džiazą ir art roką. iš literatūros paminėčiau Renesanso autorius, kuriuos nuolat skaitau - Šekspyrą, Servantesą, Lopę de Vegą, Rablė“, - laisvalaikio praleidimo būdus vardijo VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas.  


Šiame straipsnyje: Donskis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių