G. Nausėda: ryžtas palaikyti laisvės idealus – geriausias atsakas tironams

Tvirtas ryžtas palaikyti laisvės idealus yra geriausias atsakas tironams, sako prezidentas Gitanas Nausėda kreipdamasis į nacių ir sovietų režimų aukų pagerbimo ceremonijos dalyvius.

„Puikiai žinome, kad šių dienų tironai kėsinasi ir į praeitį, siekdami perrašyti istoriją ir įtikinti kitus, kad agresorius – tai auka, o auka – tai agresorius. Tačiau Macikų stovyklos istorija nepalieka vietos melui – nacių ir sovietų represinių struktūrų palikti įkalčiai čia susilieja į vieną kaltinamąją išvadą“, – sakoma šalies vadovo kreipimesi.

Penktadienį Šilutės rajone, Macikų kaime, vyko Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovyklos, Sovietų Sąjungos gulago lagerių aukų pagerbimo ir Armalėnų kaime rastų palaikų kapavietės pašventinimo ceremonija.

Pasak prezidento, tuo metu, kai „Rusijos vadovybė skleidžia Stalino reabilitacijos idėjas ir taip paniekina milijonus totalitarinių režimų aukų, būtina ir toliau puoselėti demokratiją, ginti žmogaus teises ir tiesti pagalbos ranką tiems, kurie dar tik pradeda vaduotis iš stingdančios baimės“.

Tvirtas ryžtas palaikyti laisvės idealus ir padėti kitiems, dar tik svajojantiems apie demokratiją – geriausias atsakas šių dienų tironams.

„Tvirtas ryžtas palaikyti laisvės idealus ir padėti kitiems, dar tik svajojantiems apie demokratiją – geriausias atsakas šių dienų tironams, žengiantiems praeities totalitarinių režimų pramintais takais“, – teigė G. Nausėda.

1941 metais Macikuose įkurta nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovykla veikė iki 1944 metų. Čia kalėjo Lenkijos, SSRS, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos, Belgijos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir kitų sąjungininkų kariai. JAV karinės žvalgybos departamento duomenimis, stovykloje galėjo kalėti ne mažiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Sovietams antrą kartą okupavus Lietuvą, Macikuose įsteigtas vokiečių ir jų sąjungininkų karo belaisvių lageris Nr. 184. 1946 metais jis reorganizuotas ir pervadintas į gydomąjį, į jį vežti sunkiai sergantys ir fiziškai išsekę karo belaisviai iš visų Lietuvoje esančių lagerių. Vėliau Macikuose už „kontrrevoliucinius nusikaltimus“ kalinti civiliai gyventojai, politiniai kaliniai, kunigai, moterys ir vaikai – pasipriešinimo dalyviai, partizanų rėmėjai, prievolių neįvykdę ūkininkai, žmonės, pabėgę iš tremties. Lageryje kartu laikyti ir kriminaliniai nusikaltėliai.

Gulago lageris uždarytas 1955 metų birželį.

2011 metais Armalėnų kaime, Šilutės rajone, po Žaliosios gatvės kelio danga, rasta daugybė nacistinės Vokietijos stovyklos karo belaisvių palaikų. Šiemet atlikti archeologiniai tyrimai, ekshumuota daugiau kaip 1 tūkst. žmonių palaikų. Visi jie šių metų rudenį palaidoti šalia senųjų Macikų lagerių kapinių: lietuviai, amerikiečiai, austrai, australai, belgai, britai, čekai, kanadiečiai, lenkai, prancūzai, rumunai, rusai, slovakai, vengrai, vokiečiai bei kitų tautybių žmonės.

Šiandien Macikų lagerių kompleksą sudaro: lagerių vieta, karceris, belaisvių kapai, pirtis ir galbūt kareivinių pastatas. 1993 metais tremtinių ir politinių kalinių sąjungos Šilutės skyriaus iniciatyva buvusiame karcerio pastate įrengtas Macikų lagerio karceris-muziejus, nuo 1995 metų tai Šilutės Hugo Šojaus muziejaus filialas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ona

Ona portretas
prastas ir kvailas atsakas-palaikyti svetimų valstybiuų f9ūinansuojamus perversmus ir juos vykdančius skudurus-įrankius.Paleckis kalinamas už pasakytus žodžius,o Baltarusijos perversmo banditus Lietuvoje glosto.Kur bankų klapčiuko logika?

marinakosel toscka com

marinakosel toscka com portretas
Geriau, kad ponas prezidentas Nauséda Cichanouskaja vardu už Minsko uzurpatoriaus nusikaltimus perimtų Tarptautinį baudžiamąjį teismą. Taip įrodydami savo drąsą visam pasauliui, priversdami gerbti Putiną, nes jūsų ar Europos sankcijos yra nenaudingos

Jonas

Jonas portretas
O tai už ką kalino Lietuva Paleckį?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių