D.Grybauskaitė atnaujino komisiją okupaciniams nusikaltimams įvertinti

Prezidentė Dalia Grybauskaitė atnaujino Tarptautinę komisiją nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, joje dirbs 20 Lietuvos ir užsienio istorikų.Antradienį prezidentė pasirašė dekretą dėl naujos komisijos sudarymo.

Ji vertins nacių okupacinio režimo nusikaltimus ir skaudžias sovietinio okupacinio režimo pasekmes Lietuvos gyventojams.Pagal dekretą, komisija suskaidyta į dvi pakomises - Nacių okupacinio režimo nusikaltimų ir holokausto įvertinimo bei Sovietinio okupacinio režimo nusikaltimų įvertinimo, abiejose pakomisėse dirbs po dešimt narių.Visai komisijai, kaip ir anksčiau, vadovaus Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Į Nacių okupacinio režimo nusikaltimų ir holokausto įvertinimo pakomisę paskirti du Holokausto aukų ir didvyrių atminties organizacijos Yad Vashem Izraelyje atstovai, vienas Amerikos žydų komiteto narys, keli Lietuvos istorikai. Tarp jų - Amerikos žydų komiteto atstovas Andrew Bakeris, Yad Vashem atstovai Dina Porat ir Arkadijus Zeltseris, Milersvilio universiteto dėstytojas Saulius Sužiedėlis, Vilniaus universiteto dėstytojas Kęstutis Girnius.Sovietinio okupacinio režimo nusikaltimus vertins tarptautinęs visuomeninės organizacijos „Memorial“ Rusijoje, Amerikos žydų komiteto, Jeilio, Stanfordo, Sorbonos, Vilniaus universitetų atstovai. Šios pakomisės nariais paskirti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas istorijas Arvydas Anušauskas, „Memorial“ narys Aleksandras Danielis, Amerikos žydų komiteto narys Nicolas Lane, Jeilio universiteto atstovas Timothy Snyderis, Sorbonos universiteto atstovas Francoise Thomas, vengrų istorikas Janos M.Raineris.

Anksčiau tokia komisija buvo sudaryta 1998 metais, tačiau 2007 metais Lietuvos generalinei prokuratūrai pateikus įtarimus komisijos nariui istorikui Yitzhakas Aradui prisidėjus prie lietuvių civilių žudynių, komisija nustojo veikusi.Ši istorija buvo sulaukusi didelio tarptautinio atgarsio.

Ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas 2008 metais. Pernai išleista tuometinio prezidento Valdo Adamkaus knyga atskleidė, kad sprendimas buvo priimtas po specialaus pasitarimo Prezidentūroje, kuriame su šalies vadovu situaciją aptarė Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas, generalinis prokuroras Algimantas Valantinas ir užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.

„Priėjome išvadą, kad jei nėra aiškių įrodymų, patvirtinančių Izraelio piliečio Y.Arado atsakomybę už sovietinių partizanų nusikaltimus Lietuvos gyventojams, Generalinė prokuratūra turi nutraukti jam iškeltą bylą. Tai leis normalizuoti santykius su Izraeliu“, - rašė V.Adamkus.NAUJAUSI KOMENTARAI

gebelsas

gebelsas portretas
ir? ir kas bus?

v

v portretas
GAL GERIAU GARLIAVOS IVYKIAMS

Ojojoi

Ojojoi portretas
Ar bus kada "nepriklausomos" Lietuvos valdžios nusikaltimai įvertinti? Tokie kaip sugriauta pramonė, sužlugdytas žemės ūkis, suniokota kultūra, masinė emigracija? Vaje, prabočykit, užmiršau... Taigi visa tai jau įvertinta: ES ekspertai tik giria ir giria Lietuvėlės pažangą... Kai lietuvių Lietuvoj nebeliks, tikriausiai kokį naują ordiną už demokratinius pasiekimus išras ir įteiks susirinkime... Ir ranką dar paspaus. Smalsu tik kam?
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių