Čekus pražudęs metanolis yra pasiglemžęs ir lietuvių gyvybių

Po to, kai Čekijoje alkoholiniais gėrimais apsinuodijo ir mirė 19 žmonių, sunerimo ir lietuviai. Nors pastaruoju metu mirčių nuo metanolio nenustatyta, tačiau kasmet ši medžiaga pražudo dešimtis Lietuvos gyventojų.

Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro toksikologė Gabija Dragelytė informavo, kad per pastarąsias savaites šioje ligoninėje nebuvo žmonių apsinuodijusių metanoliu. Jos duomenimis apsinuodijusių šia medžiaga nėra ir Kaune.

Metanolis - nuodinga medžiaga, kuri buvo rasta kelių rūšių alkoholiniuose gėrimuose, pagamintuose Čekijoje.

Kitaip metanolis vadinamas techniniu spiritu, kuris yra naudojamas automobilių langų plovimo skysčiuose, dažų tirpikliuose, kituose techniniuose chemikaluose.

„Tai yra alkoholio surogatas, neturintis sudėtyje etanolio. Etanolis būna aluje, vyne, degtinėje. Metanolis yra beskonis, bekvapis ir bespalvis, todėl žmogui praktiškai neįmanoma atskirti, jeigu nusikaltėliai jo pripila į gėrimus ir sumaišo su etanoliu“, - aiškino G. Dragelytė.

Apsinuodijimas metanoliu - mirtinas. Pagrindiniai jo požymiai - sąmonės netekimas, inkstų, smegenų, širdies veiklos sutrikimas. Dėl metanolyje esančių medžiagų žmogus apanka.

Visi šie dalykai pražudo žmogų greičiau nei per parą. Todėl, pasak toksikologės, jo išgėrusio žmogų išgelbėti galima tik tada, jeigu pradedamas gydyti greičiau nei po kelių valandų.

Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis 2011 m. ligoninėse gydyta 17 žmonių apsinuodijusių metanoliu, iš jų viena moteris ir 10 metų vaikas. Mirčių nuo metanolio pernai ligoninėse neužfiksuota. 2010 m. juo apsinuodijo 19 žmonių, nustatytos 5 mirtys.

G. Dragelytė apgailestavo, kad didžioji dalis žmonių išgėrusių skysčio su metanoliu net nepasiekia ligoninės - taip greitai šis nuodas pasiglemžia žmogaus gyvybę.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Lietuvos rinkoje nėra gausaus stipriųjų alkoholinių gėrimų, pagamintų Čekijoje, asortimento. Šiuo metu šalies prekybos centruose prekiaujama kelių rūšių čekišku alumi, o iš stipriųjų alkoholinių gėrimų – tradicine žolelių trauktine „Becherovka“. Joje taršos metanoliu nenustatyta.

Bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuru, kaupiama visa informacija apie įvykio tyrimą Čekijoje ir situaciją Lietuvoje.

Reaguojant į naujausią informaciją, buvo dar kartą patikrintos alkoholiu prekiaujančios didmeninės ir mažmeninės šalies įmonės. Patikrinimų rezultatai patvirtino, kad mūsų šalies rinkoje neprekiaujama čekiškais alkoholiniais gėrimais, kurių etikečių pavyzdžiai buvo viešai išplatinti vakar. Analogišką informaciją pateikė ir Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.

Pastarosiomis dienomis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą kreipiasi vartotojai, klausdami, ar saugu vartoti iš Čekijos ir kaimyninių šalių atsivežtus ar dovanų gautus alkoholinius gėrimus.

Specialistai ragina nevartoti alkoholinių gėrimų, dėl kurių kyla bent menkiausia abejonė, kad gėrimas galėtų būti suklastotas, neaiškios kilmės ar sudėties. Juo labiau, nevartoti alkoholinių gėrimų be ženklinimo etikečių ar įsigytų nelegaliai. Įtarimų keliančius alkoholinius gėrimus rekomenduojama tiesiog išpilti.

Asmenys, norintys patikrinti turimų čekiškos kilmės alkoholinių gėrimų saugą, gali kreiptis į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą (www.nmvrvi.lt).

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuolat analizuoja visą iš Čekijos ir Europos Komisijos gaunamą informaciją ir vykdo sugriežtintą prekybos alkoholiniais gėrimais kontrolę. Kilus grėsmei Lietuvos vartotojų sveikatai, yra pasirengta imtis pačių griežčiausių rinkos ribojimo priemonių.


Šiame straipsnyje: metanolisČekijaetiketės

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių