Atliks tyrimą dėl V. Sladkevičiaus, S. Sondeckio, D. Banionio pavardžių KGB bylose

  • Teksto dydis:

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) atliks tyrimą dėl kardinolo Vincento Sladkevičiaus, dirigento Sauliaus Sondeckio ir aktoriaus Donato Banionio figūravimo sovietų saugumo KGB bylose.

„Šiandien į mane kreipėsi Lietuvos nepriklausomybės Akto signatarų klubas, prašydamas pakartotinai ištirti kaltinimus kardinolui V. Sladkevičiui, dirigentui S. Sondeckiui ir žymiam aktoriui D. Banioniui dėl jų galimo bendradarbiavimo su KGB. Jie prašo sudaryti darbo grupę, į kurią įeitų istorikai, Signatarų klubo bei tremtinių ir politinių kalinių atstovai, ir atlikti pakartotinį tyrimą šiuo klausimu. Tokį įsakymą šiandien aš rengiuosi pasirašyti“, – pirmadienį Lietuvos radijui sakė A. Jakubauskas.

Skelbiant KGB bylas, rezonanso sulaukė duomenys, kad sovietų okupacijos metais užverbuoti dirbti KGB agentais buvo aktorius D. Banionis ir dirigentas S. Sondeckis. Žurnalo pabaigoje įrašytas ir dvasininkas V. Sladkevičius, tačiau jo įrašymo aplinkybės pabaigoje lieka neaiškios. Kiti dokumentai rodo, kad V. Sladkevičius verbuotas 1958 metais, tačiau nebendradarbiavo, nes agento darbo byla neužvesta, ir po metų iš agentūrinio tinklo išbrauktas bei ištremtas į Nemunėlio Radviliškį.

Jie prašo sudaryti darbo grupę, į kurią įeitų istorikai, Signatarų klubo bei tremtinių ir politinių kalinių atstovai, ir atlikti pakartotinį tyrimą šiuo klausimu.

Sprendimą atnaujinti tyrimą LGGRTC vadovas priėmė Seime situaciją centre nagrinėjusiai darbo grupei keliant jo tolesnio vadovavimo įstaigai klausimą. Darbo grupė praėjusią savaitę priėmė išvadas, kuriomis Seimo valdybai siūlo kreiptis į Seimą dėl A. Jakubausko tinkamumo užimti šias pareigas.

LGGRTC direktorių skiria ir atleidžia Seimas. Parlamento skiriamo valstybės institucijos vadovo atleidimą inicijuoti gali Seimo valdyba, komitetas arba penktadalis parlamentarų.

Seimo valdyba darbo grupę aiškintis situaciją Genocido centre sudarė, sulaukusi kelių kreipimųsi dėl įtampos šioje įstaigoje, galimo mokslinių tyrimų politizavimo. Laiškuose teigta, kad situacija pablogėjo pernai vasarą centrui pradėjus vadovauti Seimo paskirtam A. Jakubauskui.

Kovo 12 dieną iš darbo LGGRTC atleista viena iš direktoriaus kritikių istorikė Mingailė Jurkutė. Kaip atleidimo priežastis nurodyti pasikartoję pažeidimai, „susiję su tuo, kad nepateikiant faktų ir argumentų arba pateikiant tikrovės neatitinkančius faktus ir argumentus paskleista informacija, kuri suklaidino centro veikla besidominčią bendruomenę“. Anot pranešimo, darbuotoja taip pat sukėlė abejonių savo įstaigos darbo patikimumu ir teisėtumu.

A. Jakubauskas ne kartą atmetė priekaištus ir kaltinimus. Ketvirtadienį išplatintame viešame laiške jis sakė, kad nepasitenkinimą reiškia 17 centro darbuotojų, t. y. 12 procentų viso darbo kolektyvo.

LGGRTC tiria visas genocido bei nusikaltimų žmonijai ir žmoniškumui apraiškas ir Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, inicijuoja genocido organizatorių ir vykdytojų teisinį įvertinimą, įamžina laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Palikit mirusius ramybėje ,juk yra dar ir gyvujų

Ar nepastebėjot

Ar nepastebėjot portretas
kur tik seimo paskirtas žmogus, ten įsivyrauja betvarkė, pyktis, nesantaikos kurstymas?

Nezabitauskas

Nezabitauskas portretas
Jeigu ši byla yra klastotė, padaryta jau šiais laikais, tai taip, turime reikalą su juodinimu. Jeigu žinios apie šių garbingų asmenų bendradarbiavimą su KGB yra surašytos tarybiniais laikais, tai galim būti tikri, jog tai - tiesa. KGB dokumentai buvo slapti, skirti tik ribotam vartojimui tos organizacijos viduje, jie niekada neturėjo pasiekti viešumos - tai apie kokį juodinimą galima kalbėti? Kitas klausimas, ar šie asmenys savo bendradarbiavimu kam nors iš tautiečių pakenkė? Manau, kad ne. Dabar žinome nemažai atvejų, kai KGB braukdavo lauk iš sąrašų tokius "bendradarbius", kai ilgesnį laiką negaudavo iš jų jokios rimtos informacijos.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių