R. Karbauskis tikisi pasirašyti koalicijos sutartį, premjeras – atsargesnis

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tikisi ketvirtadienį pasirašyti sutartį dėl naujos koalicijos tarp keturių partijų.

„Galbūt pavyks ketvirtadienį susitarti (ir pasirašyti – BNS)“, – žurnalistams Seime antradienį sakė R. Karbauskis.

Tuo tarpu premjeras Saulius Skvernelis galimybes dar šią savaitę pasirašyti sutartį vertina atsargiau.

„Kai susitars derybininkai, tai ir bus (sutartis – BNS), gali būti šią savaitę, gali kitą“, – antradienį žurnalistams Seime sakė S. Skvernelis.

Klausiamas, ar gali nutikti taip, kad sutartis išvis nebus pasirašyta, premjeras atsakė: „Aš kol kas matau daugiau požymių, kad ji galėtų būti pasirašyta“.

„Derybos nėra paprastas dalykas, tai yra procesas, kai reikia susitarti, juo labiau, kad laiko yra pakankamai“, – pažymėjo S. Skvernelis.

Vertindamas kitų partijų išsakytus derybinius pageidavimus premjeras pripažino, kad „kai kurie galbūt ne visai adekvačiai vertina susiklosčiusią situaciją“.

Derybos nėra paprastas dalykas, tai yra procesas, kai reikia susitarti, juo labiau, kad laiko yra pakankamai.

Taip pat S. Skvernelis pridūrė, „kiekvienas derybose nori pradinę poziciją išsakyti didesnę, o po to derėtis“.

Praėjusią savaitę padėję tašką derybose dėl programinių nuostatų, partneriai planuoja pasidalinti postais Seime ir Vyriausybėje.

„Susitikinėjame. Pastoviai“, – kalbėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, paklaustas, kada susitiks su partijų lyderiais aptarti postų dalybų.

Dėl koalicijos šiuo metu derasi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Koalicijos derybininkai praėjusią savaitę sutarė dėl kelių dešimčių pokyčių, susijusių su socialine politika, sveikatos apsauga, kova su korupcija.

Tarp planuojamų darbų numatoma didinti vaiko pinigus, įvesti naują 32 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifą ar padaryti bakalauro studijas aukštosiose mokyklose nemokamas nuo 2020 metų.

Valdantieji taip pat ketina rudenį pasiūlyti politinėms partijoms pasirašyti susitarimą dėl didesnio socialinės politikos finansavimo.

Visgi politikams nepavyko sutarti dėl konkrečių sumų, kiek reikia didinti vaiko pinigus.

R. Karbauskis tvirtina, kad šis klausimas, „matyt, nebus akmuo, ant kurio virstų visa koalicija“.

Lenkų rinkimų akcija pareiškė, kad kitų partijų atstovų siūlymas dėl vaiko pinigų nėra pakankamai ambicingas.

Pasak R. Karbauskio, siūlymas, jog kitąmet išmoka už vaiką kitais metais galėtų siekti 70 eurų ir 100 eurų daugiavaikėms bei neįgalius vaikus auginančios šeimoms yra „vienintelis įmanomas finansine prasme“.

„Valstiečių“ lyderis taip pat tvirtino, kad partijos neturėtų kilti problemų sutariant dėl postų, tačiau derybų eigos nekomentavo.

Jis taip pat teigė neabejojantis, kad pavyktų atleisti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, jeigu parlamento vadovo pozicija atitektų „socialdarbiečiams“.

„Man nekelia abejonių, kad visi tie, kurie bus koalicijoje Seimo nariai, jie balsuos pagal tai, kas bus koalicinėje sutartyje pasirašyta“, – sakė R. Karbauskis.

Dėl koalicijos besiderantys politikai norėtų, kad ministru pirmininku toliau liktų S. Skvernelis. Tačiau premjeras sako dar dvejojantis ir tvirtina, kad jo apsisprendimas priklausys nuo to, kaip baigsis derybos.

Seimo rinkimų data

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderiai sako, kad pakeisti Seimo rinkimų datos iš rudens ir pavasarį turbūt nepavyks, nes šiam klausimui nebūtų surinkta konstitucinė dauguma.

„Tam, kad priimtume tokį sprendimą, reikalingas Seimo konstitucinės daugumos balsavimas. (...) Yra abejonių, ar Seimas surinktų tiek balsų“, – žurnalistams Seime antradienį sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

„Reikėtų keisti Konstituciją, turbūt suprantam, kad šiandien tai padaryti būtų sunkiai įmanoma“, – žurnalistams teigė šios partijos deleguotas ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikai dar 2016 metų pabaigoje siūlė perkelti rinkimus į pavasarį, toks siūlymas buvo numatytas ir šios partijos Seimo rinkimų programoje.

Pastaraisiais mėnesiais diskusijos šiuo klausimu buvo atsinaujinusios, Seimo rinkimų datos perkėlimui į pavasarį pritaria ir išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda.

Datos pakeitimo šalininkai teigia, kad taip būtų sudaryta galimybė naujai Vyriausybei ir Seimui iš karto rengti ir tvirtinti kitų metų valstybės biudžetą, o ne balsuoti už buvusios kadencijos politikų parengtą iždą ir pusmetį laukti biudžeto formavimo ciklo.

Dabar Konstitucijoje numatyta, kad Seimo rinkimai rengiami antrą spalio sekmadienį.

Norint pakeisti šią datą, Seime reikėtų balsuoti du kartus, tarp balsavimų padarant ne mažiau kaip trijų mėnesių pertrauką. Konstitucijos pataisos laikomos priimtomis, jeigu už jas balsuoja ne mažiau kaip du trečdaliai arba ne mažiau kaip 94 parlamentarai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių