Seimo pirmininkė: rinkimų nesklandumai rodo, kad Rinkimų kodeksą gali tekti koreguoti

Savivaldos rinkimų nesklandumai rodo, kad Rinkimų kodeksą gali tekti koreguoti, bet Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) ir jos vadovės Jolantos Petkevičienės atsakomybės klausimą kelti dar anksti, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Akivaizdu, kad po šių rinkimų reikės analizuoti tiek poreikį dar koreguoti Rinkimų kodeksą, tiek VRK darbą, matyt, čia uždavinys ir VRK pirmininkei, ir visai komisijai, analizuoti, ar viskas buvo padaryta gerai, nes svarbiausias dalykas, kad niekam nekiltų klausimų dėl rinkimų eigos“, – antradienį žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

VRK sulaukė kritikos iš politikų ir kandidatų, kai jau po pirmojo turo iš rinkimų buvo išbraukti į antrąjį turą patekę kandidatai į merus – „laisvės ir teisingumo“ kandidatė Dalia Štraupaitė Visagine ir „valstiečių“ kandidatas Kęstutis Tubis Anykščiuose.

VRK juos išbraukė iš rinkimų pagal teismų nutartis, kurios apribojo dėl prekybos poveikiu nuteistų kandidatų galimybes eiti viešąsias pareigas.

D. Štraupaitės atveju Lietuvos apeliacinis teismas nutartį panaikinimo ir ji grąžinta į antrąjį turą išankstinio balsavimo išvakarėse. Anykščiuose rinkimų antrasis turas prasidėjo be K. Tubio – teismas jo skundo dėl pašalinimo ėmėsi antradienį.

Didžiausia problema su šiais kandidatais yra tai, kad už korupciją teisti asmenys dalyvauja rinkimuose tuo metu, kai teisminiai procesai dėl jų dar vyksta.

„Aš šitame etape tikrai apie tai (VRK vadovės asmeninę atsakomybę) nekalbėčiau, aš kalbėčiau, kad pasibaigus rinkimų antrajam turui reikėtų analizuoti, kas įvyko ir kiek tai yra įstatymų spragų, o kiek tai įstatymų taikymo klausimas, tai tikrai, tas darbas bus daromas“, – situaciją komentavo Seimo pirmininkė.

Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis sako, kad tai yra „diskreditavimas rinkimų Visagine ir Anykščiuose“.

„Naujasis rinkimų kodeksas ir šitie rinkimai neprisidėjo prie pasitikėjimo rinkimais, kalbant apie mūsų visuomenę, o sukėlė abejonių apie rinkimų objektyvumą ir galimybę dalyvauti laisvuose nepriklausomuose rinkimuose. Tos pamokos turėtų būti daromos, ir VRK turėtų įsivertinti, pažiūrėsime, kuo pasibaigs“, – antradienį žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Jis pažymėjo, kad rinkimus organizuoja ir už juos atsako VRK, bet taip pat teigė nemanantis, kad reikėtų kelti VRK vadovės atsakomybės klausimą, nes VRK yra kolegiali institucija ir sprendimus priima balsuodama.

Rinkimų kodeksą rengusios darbo grupės vadovas Andrius Vyšniauskas sako, kad problemos kyla dėl rinkimuose dalyvaujančių teistų kandidatų, o ne dėl VRK klaidų.

„Mano galva, VRK nariai čia kokių nors didelių pažeidimų ar procedūrinių problemų nepadarė. Didžiausia problema su šiais kandidatais yra tai, kad už korupciją teisti asmenys dalyvauja rinkimuose tuo metu, kai teisminiai procesai dėl jų dar vyksta. Čia klausimas partijoms, kurias juos kelia, ir patiems kandidatams“, – antradienį žurnalistams sakė A. Vyšniauskas.

Jis taip pat teigė, kad teismų sprendimai dėl abiejų kandidatų buvo neaiškus, tad ir buvo kreiptais dėl nutarčių išaiškinimo, todėl „pirmiausia reikėtų kalbėti apie teismų sprendimų kokybę“.

„Matome du sprendimus, kurių baigiamosios nuostatos yra labai suveltos. Man atrodo, kad čia pirmiausia reikėtų kalbėti apie teismų sprendimų kokybę ir jų išaiškinimą, kad nereikėtų sukti tų procedūrų ir įsivelti į tolesnius teisiniu ginčus“, – kalbėjo konservatorius.

Jis taip pat svarstė, ar šiose dviejose savivaldybėse nereikia rengti naujų rinkimų, „nes nustatyti galutinį rezultatą darosi be galo sudėtinga“.

„Žmonės yra sumišę, kandidatūros pakankamai neaiškios, dar sunku pasakyti, kokie kandidatai dalyvauja rinkimuose. Bet ir D. Štraupaitės atveju, neabejoju, kad politiniai konkurentai teiks teisminį ieškinį, ir gali būti sprendimas kitoks. Galiausiai ta situacija, kai kandidatai negali pasinaudoti debatų teise, negali normaliai agitacijos vykdyti – tai irgi kenkia rinkimams. Dėl to, man atrodo, protingiausia būtų ieškoti kelio, kaip būtų galima surengti naujus rinkimus, nes sumaišties yra gana daug“, – kalbėjo darbo grupės vadovas.

„Bet noriu pabrėžti, kad ta sumaištis yra ne dėl VRK kaltės, o dėl teismų išaiškinimų, kurie atkeliavo šituo laikotarpiu“, – pridūrė konservatorius.

Antradienį prasidėjo balsavimas iš anksto merų rinkimų antrajame ture 34-iose savivaldybėse, kuriose merai nebuvo išrinkti pirmajame ture. Juose rungiasi du daugiausiai balsų per pirmąjį turą surinkę kandidatai.

Dviejose savivaldybėse į antrąjį turą patekę kandidatai buvo išbraukti dėl jų teisę eiti pareigas valstybės tarnyboje apribojusių teismų nuosprendžių: Anykščių rajone pirmavęs „valstiečių“ kandidatas K. Tubis ir Visagine antroje vietoje buvusi „Laisvės ir teisingumo“ atstovė D. Štraupaitė, kuri į rinkimus grąžinta išankstinio balsavimo išvakarėse.

K. Tubio skundą dėl pašalinimo iš rinkimų Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinėja antradienį.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių