Už Lietuvos integraciją į NATO ir ES V. Adamkui įteikta A. Stulginskio žvaigždė

Kadenciją baigusiam prezidentui Valdui Adamkui antradienį parlamente iškilmingai įteiktas naujas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė.

„Labai džiaugiuosi, kad pirmaisiais metais, kai toks apdovanojimas yra teikiamas, kad jis atitenka prezidentui Valdui Adamkui. (...) Jo indėlis į Lietuvos saugumą, į Lietuvos euroatlantinę integraciją yra didžiulis, jo neįmanoma pervertinti“, – prieš ceremoniją sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Ji teigė, kad karas Ukrainoje parodė Lietuvos narystės NATO ir Europos Sąjungoje svarbą.

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, V. Adamkus savo pavyzdžiui rodo ir rodė, kaip veikia politinė kultūra, sustiprinta asmenybės žavesio, inteligentiškumo.

„Neabejoju taip pat, kad ir dėl Valdo Adamkaus politinės laikysenos per dvi prezidentines kadencijas ir po jų šiandien turime tiek sąmoningų vakarietiškos orientacijos piliečių valstybėje“, – teigė ji.

Šį apdovanojimą Seimas įsteigė 2020 metais.

Jo indėlis į Lietuvos saugumą, į Lietuvos euroatlantinę integraciją yra didžiulis, jo neįmanoma pervertinti.

V. Adamkui šis ženklas skirtas už jo indėlį į derybas dėl stojimo į svarbiausias Vakarų pasaulio bendrijos institucijas – NATO ir Europos Sąjungą.

A. Stulginskio žvaigždę parlamentas yra skyręs ir Jungtinių Amerikos Valstijų senatoriui Richardui Josephui Durbinui (Ričardui Džozefui Durbinui) už jo paramą Lietuvai, siekiant įtvirtinti valstybės nepriklausomybę ir tarptautinio diplomatinio pripažinimo, pagalbą plėtojant Lietuvos ir JAV tarpvalstybinius ryšius.

Jam apdovanojimas bus įteiktas vėliau.

Naujojo Seimo apdovanojimo iniciatorius, buvęs parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sakė, kad šiuo ženklu norima įvertinti ne tik parlamentarizmui nusipelniusius asmenis, bet ir pagerbti A. Stulginskio asmenybę.

„Aleksandras Stulginskis iki šiol yra jauniausias Seimo pirmininkas, jis buvo ir Lietuvos Respublikos prezidentas. Jo, kaip Seimo pirmininko, kadencija nebuvo nutrūkusi iki 1936 metų, tai yra ilgiausiai išbuvęs Seimo pirmininkas. Tremtinys, darbininkas Vytėnų bandymų stotyje. Tokia buvo ši asmenybė“, – teigė jis.

Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkas Antanas Vinkus per iškilmingą posėdį akcentavo V. Adamkaus nuopelnus.

Jis tvirtino, kad eidamas prezidento pareigas V. Adamkus ne tik rūpinosi šalies euroatlantine integracija, bet ir siekė glaudaus dialogo su Lenkija, nevengdamas sudėtingų abiejų tautų bendros istorijos klausimų, užsienio politiką išplėtė į Europos Rytus ir prisidėjo prie Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos, kitų šalių laisvės stiprinimo.

„V. Adamkaus nuopelnai stiprinant civilizacijų dialogą buvo įvertinti ne vienos valstybės apdovanojimu. 2003 metais jam suteiktas UNECO geros valios ambasadoriaus žinių visuomenei titulas, 2007 metais už sėkmingą tarpininkavimą tarp per svarbias Europos tarptautines derybas jam skirtas metų europiečio titulas“, – vardijo A. Vinkus.

Apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – parlamentas įsteigė Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ųjų metinių proga ir siekdamas pagerbti iškilią A. Stulginskio asmenybę.

A. Stulginskio žvaigždė skiriama už indėlį puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas. Apdovanojimą komisijos teikimu iki kiekvienų metų balandžio 15 dienos skiria Seimas savo nutarimu.

L. Balandžio / BNS nuotr.

V. Adamkus teigia gavęs vieną svarbiausių apdovanojimų savo gyvenime

Seime antradienį atsiimdamas parlamento įsteigtą apdovanojimą – A.  Stulginskio žvaigždę – kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus sakė laikąs tai vienu svarbiausių apdovanojimų savo gyvenime.

„Dėkoju už garbingą apdovanojimą, kurį laikau vienu iš svarbiausių savo gyvenime“, – teigė jis.

V. Adamkus tvirtino esąs dėl to giliai sujaudintas.

„Šis įvertinimas skiriamas už parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą. Jeigu mano darbai šiandienos piliečių akyse buvo būtent tokie, vadinasi, esame bendraminčiai“, – kalbėjo kadenciją baigęs prezidentas.

Visą gyvenimą visomis galimybėmis siekiau, kad Lietuva būtų laisva, demokratiška ir europietiška.

Jis tvirtino visą sąmoningą gyvenimą, pradedant paauglio dalyvavimu antinacinėje rezistencijoje ir baigiant šiandieniniais susitikimais su Lietuvos ir pasaulio žmonėmis, stengęsis dirbti savo valstybei.

„Visą gyvenimą visomis galimybėmis siekiau, kad Lietuva būtų laisva, demokratiška ir europietiška. Manau, kad panašūs rūpesčiai lydėjo ir Steigiamojo Seimo pirmininko Aleksandro Stulginskio darbus“, – teigė V. Adamkus.

Anot jo, būtent A. Stulginskio vadovaujamas Steigiamasis Seimas turėjo dirbti, kad Vasario 16-osios žodis – paskelbta nepriklausomybė – taptų kūnu.

„Praėjo daugiau nei šimtas metų, tačiau ši parlamentarizmo tradicija nenuvertėjo. Net atvirkščiai, kaip rodo šiandieniniai, įvykiai, laisvė, demokratija, tikrasis parlamentarizmas išlieka tikrąja orios visuomenės gyvenimo širdimi“, – sakė V. Adamkus.

„Aleksandro Stulginskio žvaigždės šviesoje nuoširdžiai linkiu, kad Lietuva tokia ir išliktų visais laikais, visose istorinėse situacijose, tokia, kokia yra šiandien, prisidėdama prie laisvės ir tiesos gynimo, kokia ji ir šiandien ukrainiečiams ir visiems pasaulio žmonėms sakydama „Už jūsų ir mūsų laisvę“, – tvirtino jis.

Lietuvos Seimo sprendimu jo įsteigtas apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio – žvaigždė – V. Adamkui skirtas už jo indėlį į derybas dėl stojimo į svarbiausias Vakarų pasaulio bendrijos institucijas – NATO ir Europos Sąjungą.

V. Adamkus Lietuvos prezidento pareigas ėjo 2004–2009, 1998–2003 metais.

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Rusiskoms isgamoms ir issigimusiems valstieciams

Rusiskoms isgamoms ir issigimusiems valstieciams portretas
Pagarba buvusiam prezidentui. O visus valstiecius su vatomis likviduosime uz bandyma nuversti teiseta lietuvos valdzia. Zinosite kai supsites po pusimis, jus rusistuojantys tarybiniai fasisteliai!

tai

tai portretas
tik kgb czv suokalbio politmarionete kaip ir visa /kubos/ saika.

ogi

ogi portretas
reikia prie zvaigzdes dar medali uz bus kaleima uz kurio pasekmes sumokejo MM===
VISI KOMENTARAI 19
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių