Opozicija grįžo dirbti į Seimo salę – tikisi daugiau geranoriškumo iš valdančiųjų

Seimo opozicija antradienį po beveik dviejų savaičių boikoto grįžo dirbti į plenarinių posėdžių salę ir joje žada likti nepriklausomai nuo to, kaip bus balsuojama dėl jų antiinfliacinio paketo projektų.

„Pagrindinės dvi žinios – pozicija suprato, kad be opozicijos Seimo darbas negalimas, reikia skaitytis su opozicija, turint daugumą reikia suprasti, kad opozicija taip pat atstovauja rinkėjams, ir ta žinia yra pasakyta ir valdantieji suprato. Tikiuosi, kad tas supratimas bus ilgalaikis ir tvarus, geranoriškumo opozicijos atžvilgiu bus daugiau“, – antradienį prieš Seimo posėdį žurnalistams sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis.

Opozicijos atstovai pirmadienį pažadėjo grįžti į Seimo salę, jei į antradienio darbotvarkę bus įtraukti projektai dėl pridėtinės vertėms mokesčio lengvatų, nepamokestinamojo pajamų dydžio kėlimo iki minimalaus mėnesinio atlyginimo, ilgesnio nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo termino, mažesnio degalų akcizo. Šių projektų pateikimas numatytas antradienio rytiniame posėdyje.

S. Skvernelis sakė laukiantis, kad po pateikimo projektams bus pritarta ir dėl jų bus diskutuojama Seime, tačiau patvirtino, jog liks vakariniame posėdyje nepriklausomai nuo balsavimo rezultatų.

Pozicija suprato, kad be opozicijos Seimo darbas negalimas, reikia skaitytis su opozicija, turint daugumą reikia suprasti, kad opozicija taip pat atstovauja rinkėjams, ir ta žinia yra pasakyta ir valdantieji suprato.

„Be abejo“, – į klausimą, ar dalyvaus vakariniame posėdyje, atsakė S. Skvernelis.

Darbo partijos frakcijos seniūnas Andrius Mazuronis teigė, jog frakcijai užteks projektų pateikimo, ir tikėjosi, kad parlamentas grįš į normalų darbo ritmą.

„Jei nepalaikys (po pateikimo), bus nepalaikyta. Man asmeniškai užteks ir mūsų frakcijai, manau, užteks, kitų frakcijų reikia klausti, sudėtinga už kitas frakcijas kalbėti“, – žurnalistams prieš posėdį sakė A. Mazuronis.

Jis patvirtino, jog „darbiečiai“ dalyvaus vakariniame posėdyje: „Tai žinoma, duok Dieve, kad grįšime į normalų darbą ir tai ne laikinas koks nors reiškinys, o nuolatinis sveiko proto sugrįžimas į parlamentą“.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tikėjosi, jog konfliktas Seime išspręstas.

„Vakar buvome susitikę dialogo grupėje, kalbėjome apie situaciją, jos išsprendimo būdus, ir opozicijos buvo labai stiprus pageidavimas, kad jų klausumai atsirastų darbotvarkėje, ir ne šiaip sau darbotvarkėje, o rytinėje jos dalyje, pirmajame šios dienos posėdyje. Į tą siūlymą, prašymą, buvo atsižvelgta ir manau, kad tai pakankamos priežastys tam ,kad ta situacija Seime pagaliau išsispręstų“, – prieš posėdį žurnalistams sakė Seimo pirmininkė.

Opoziciniai „valstiečiai“ tvirtinant darbotvarkę siūlė, kad opozicijos teikiami projektai būtų svarstomi pirmu klausimu, tačiau tam Seimas nepritarė. Projektai liko įrašyti po kitų svarstomų projektų, jų pateikimas numatytas prieš 12 valandą.

Seimo pirmininkė pažymėjo, kad konfliktui spręsti sudaryta dialogo grupė lieka veikti Seime, kad kilus nesutarimams juos būtų galima aptarti dar prieš imantis demaršų.

Aš pasiūliau atstovams iš opozicijos, kad dialogo grupės formatą iš principo mes išlaikytumėm. Tais atvejais, kai kyla kokių nesutarimų, ypatingai dėl atmosferos Seimo salėje, galima būtų jį naudoti kaip tarpinį prieš demaršus, o šiaip žmogiškai tikiuosi, kad tokių situacijų daugiau nesikartos.

„Aš pasiūliau atstovams iš opozicijos, kad dialogo grupės formatą iš principo mes išlaikytumėm. Tais atvejais, kai kyla kokių nesutarimų, ypatingai dėl atmosferos Seimo salėje, galima būtų jį naudoti kaip tarpinį prieš demaršus, o šiaip žmogiškai tikiuosi, kad tokių situacijų daugiau nesikartos“, – kalbėjo parlamento vadovė.

Opozicija siūlo šildymui, karštam vandeniui, kūrenamai medienai gyventojams laikinai iki 2023-ųjų balandžio 30 dienos taikyti nulinį pridėtinės vertės mokestį (vietoje 9 proc. dabar), o 9 proc. – elektrai ir dujoms (vietoje 21 proc. dabar).

Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) prilygintų minimaliai mėnesio algai (MMA). NPD nuo birželio siekia 540 eurų, o MMA šiuo metu yra 730 eurų.

Elektros energetikos įstatymo pataisa siūloma atidėti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo terminą, o Akcizų įstatymo pataisomis – sumažinti akcizą degalams.

Opozicija Seimo plenarinius, komitetų ir komisijų posėdžius boikotavo nuo birželio 8 dienos, kai valdantieji sušaukė nenumatytą posėdį, kad užbaigtų interpeliacijos žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui procedūrą. Ministras po šio proceso liko poste.

Spręsti konfliktui Seime buvo sukurta dialogo grupė.

Pirmadienį su valdančiųjų ir opozicijos atstovais susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda prašė jų „ieškoti dialogo galimybės, neblokuoti, nemarinuoti vieni kitų iniciatyvų“, teigė šalies vadovo patarėjas Povilas Mačiulis.

I. Šimonytė neslepia, kad į Seimą po konflikto prasprūdusių opozicijos pasiūlymų nepalaikys

Premjerė Ingrida Šimonytė neslepia – ji savo balso už opozicijos siūlomus projektus dėl infliacijos pasekmių mažinimo neatiduos.

„Aš tikrai nebalsuosiu už juos po pateikimo, nes, man atrodo, kad tai būtų nesąžininga mano pačios pasiūlymų atžvilgiu“, – žurnalistams antradienį sakė Vyriausybės vadovė, pridurdama, kad po dvi savaites trukusio konflikto parlamentą pasiekę opozicijos siūlymai nedera su tuo, dėl ko Seimas jau apsisprendė.

„Dalis, sakyčiau, yra net nederantys su tuo, dėl ko Seimas jau apsisprendė. Seimas jau apsisprendė, kiek leidžiama augti dujų ir elektros kainoms antrą šių metų pusmetį. Tam buvo numatyta dotacija dujų ir elektros tiekėjams, biudžete suplanuota, kad kainos neaugtų labiau. Dabar ateina kai kurie kolegos ir sako: ne, taip negerai, mes paimkime dar ir PVM lengvatą – nustatykime tam pačiam dalykui“, – sakė I. Šimonytė, pažymėdama, kad visgi yra nusiteikusi dirbti su opozicija dėl infliacijos pasekmių mažinimo.

„Aš mielai esu pasiryžusi kalbėtis su opozicija taip, kaip esu kalbėjusi ne vieną kartą apie įvairius labai svarbius projektus. Klausimas, ar opozicijai tai bus įdomu. Iš to kaip įnirtingai norima pateikti projektus būtent plenariniame posėdyje... Nežinau, ar opozicijai tai yra įdomu“, – apibendrino premjerė.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Antanas

Antanas portretas
Dabartinė dauguma - Lietuvos tragedija.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių