Konservatoriai rengia pertvarką: nori naujos Seimo rinkimų sistemos

Didžiausia valdančioji konservatorių frakcija inicijuoja visų rinkimų sistemų peržiūrą, didžiausią dėmesį skiriant Seimo ir savivaldos rinkimams.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė išsiuntė laišką Seimo valdybai su siūlymu sudaryti darbo grupę iš visų parlamentinių frakcijų atstovų, kad ji po konsultacijų su visuomene, mokslininkais, partijomis iki rugsėjo parengtų siūlomus pakeitimus.

„Matome, kad parlamente kyla daug iniciatyvų, kuriomis norima koreguoti vieną ar kitą rinkimų sistemos aspektą. Tarkime, opoziciniai socialdemokratai siūlo keisti partijų ir politinių kampanijų finansavimo klausimus. Matome, kad koalicijos partneriai kalba apie amžiaus cenzo mažinimą, yra iniciatyva dėl smulkesnių pataisymų“, – BNS sakė TS-LKD frakcijos seniūnės pavaduotojas Andrius Vyšniauskas.

„Nenorime, kad rinkimų sistema būtų keičiama pavienėmis, smulkiomis iniciatyvomis, manome, kad šie metai yra tas laikas, kada galima normaliai peržiūrėti visų rinkimų tiek sistemas, tiek reglamentavimus“, – teigė jis.

P. Peleckio / Fotobanko nuotr.

Anot Seimo nario, būtina įvertinti tiesioginių merų rinkimų tvarką ir visuomeninių rinkimų komitetų reglamentavimą per savivaldos rinkimus. Juoba, kad pavasarį tikimasi sulaukti Konstitucinio Teismo išaiškinimo dėl tiesioginių merų rinkimų atitikimo Konstitucijai.

A. Vyšniausko teigimu, taip pat reikėtų panagrinėti, ar tiesioginiai prezidento rinkimai atitinka jo įgaliojimus.

Tokios apygardos tampa nebelogiškomis, jos mažina atstovavimą regiono gyventojų, tuo metu Vilniaus atstovavimas didėja.

„Kai kalbame apie Seimo rinkimų sistemą, manome, kad atėjo laikas iš esmės normaliai padiskutuoti, ar mišri rinkimų sistema atitinka visuomenės lūkesčius“, – teigė parlamentaras.

Pasak jo, konservatoriai mano, kad reikėtų išsamiau padiskutuoti apie perėjimą prie didesnio proporcinio atstovavimo Seime, nes dabar nuolat kintant rinkėjų skaičiui prieš kiekvienus parlamento rinkimus reikia perbraižyti vienmandačių apygardų ribas.

„Per kitus rinkimus turėsime vienmandates, kurios apims keturių savivaldybių teritorijas. Tokios apygardos tampa nebelogiškomis, jos mažina atstovavimą regiono gyventojų, tuo metu Vilniaus atstovavimas didėja“, – tvirtino konservatorius.

Jis priminė buvusio socialdemokratų teisingumo ministro Juozo Bernatonio projektą dėl regioninių daugiamandačių apygardų sudarymo per Seimo rinkimus.

„Manome, kad yra prasminga apie tai rimtai pasikalbėti, nes tai nebuvo daroma pastaruoju metu“, – sakė A. Vyšniauskas.

„Bet prieš visa tai darant reikia įsivertinti, ką gauname ir ką prarandame. Ko negalime padaryti, tai negalime padaryti, kad nebūtų jokio gyventojų regioninio atstovavimo. Tas būtų tikrai labai blogai“, – pridūrė jis.

Dabar Seimo rinkimų įstatymas nustato, kad 71 parlamentaras renkamas vienmandatėse apygardoje, 70 – daugiamandatėje, tai yra pagal partijų keliamus sąrašus.

A. Vyšniausko teigimu, rinkimų sistemų peržiūra aptarta valdančiojoje koalicijoje ir sulaukta pozityvios reakcijos.

„Koalicija tikrai šitą dalyką palaiko, partijų, frakcijų lyderiai kalbėjosi, su Seimo pirmininke suderinta“, – sakė jis.

Seimo pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen atstovas Paulius Žeimys BNS perdavė, jog parlamento pirmininkės nuomone, klausimas dėl dabartinės Seimo rinkimų sistemos efektyvumo kyla gana dažnai, kad „kad Seimo valdyba inicijuotų oficialią ekspertų diskusiją apie galimybes tobulinti mūsų rinkimų sistemą“.

Anot jos, išsamiai diskusijai šia tema pritaria ir Liberalų frakcija.

Konservatorių teigimu, šie metai yra tinkamiausias laikas keisti rinkimų sistemas, nes iki artimiausių rinkimų – savivaldos – yra dveji metai.NAUJAUSI KOMENTARAI

tai ka

tai ka portretas
dabar galima bus nebalsuot ,nes viskas aisku jau dabar ,kas bus po 4 m .valdzioje ,

jei leis dalyvauti vaikams

jei leis dalyvauti vaikams portretas
nebeisiu į rinkimus.taip pat nebėisiu jei leis taip vadinamą elektroninį balsavimą.hakerių balsavimo nenoriu ir tame cirke nedalyvausiu.

nuomonė

nuomonė portretas
Vinas iš pirmųjų klausimų tai b9t9 panaikinimas rinkimų pagal sąrašus ir seimo narių skaičiaus mažinimas. Dėl finansavimo-patys savo partijas išsilaikykite. Dabar patenkate į seimą už iš mūsų mokesčių skiriamus pinigus ir dar slapstotės ,kai Čmylytė.
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių