A. Blinkenas: Rusijai nepavyks užgrobti Ukrainos ir ukrainiečių protų

Į Lietuvą atvykęs JAV diplomatijos vadovas Antony Blinkenas teigia, kad neproporcingas karines pajėgas į Ukrainą metusi Rusija neturi šansų laimėti pačios sukelto karo. Jo teigimu, nepaisant to, kiek ilgai truks susirėmimai ir kokius miestus Kremliui pavyks užimti, užgrobti Ukrainos valstybės Rusijai nepavyks.

„Net jei Rusija galbūt nugalės mūšį Ukrainoje, tai nereiškia, kad ji laimės visą karą. Ir jei Rusija užgrobs kokį vieną miestą, tai nereiškia, kad ji užgrobs visą Ukrainos teritoriją ar Ukrainos žmonių protus. Ji to tikrai negali padaryti, nesvarbu, ar tai (karas – ELTA) bus mėnuo, ar savaitė ar net ilgesnis laikotarpis. Esu įsitikinęs, kad ukrainiečiai atsilaikys“, – po susitikimo su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Blinkenas.

„Rusija turi neproporcingas pajėgas lyginant su Ukraina. Ji gali tęsti karą ir kovoti su Ukrainos kariais ir imtis siaubingų veiksmų prieš Ukrainos žmones, įskaitant išpuolius prieš civilius. Norime, kad tai sustotų kiek galima greičiau. Turime didinti spaudimą Rusijai – tą ir darysime. Turime toliau remti Ukrainą“, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius.

Net jei Rusija galbūt nugalės mūšį Ukrainoje, tai nereiškia, kad ji laimės visą karą. Ir jei Rusija užgrobs kokį vieną miestą, tai nereiškia, kad ji užgrobs visą Ukrainos teritoriją ar Ukrainos žmonių protus.

„Mes teikiame Ukrainai vis daugiau paramos. Mes sakėme, kad Rusija patirs didžiules pasekmes agresijos atveju. Ir agresijos pasekmes ji jau jaučia ir tos pasekmės yra nuožmios (...) Jos turi didžiulį poveikį jau dabar“, – teigė jis, pridurdamas, kad parama, kurios sulaukia Ukraina, padeda priešintis.

„Parama, kurią mes toliau teikiame Ukrainai, padeda jai gintis ir stiprėti. Tai stiprina drąsą, su kuria ukrainiečiai kaunasi su rusais“, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius.

Surengtoje spaudos konferencijoje A. Blinkenas kelis kartus pakartojo besąlygišką Jungtinių Amerikos Valstijų paramą bei esamus gynybinius įsipareigojimus Lietuvai ir bet kuriai kitai NATO valstybei.

„Jeigu bus bet kokia agresija bet kur NATO teritorijoje, prieš NATO valstybes, mes – JAV ir visi mūsų sąjungininkai ir partneriai, imsis veiksmų, kad apgintume kiekvieną NATO teritorijos colį. Tai yra aišku ir nesvarstytina“, – teigė jis.

Remsime Lietuvą ir kitas šalis, kurios renkasi savo kelią

JAV remia Lietuvą jos ginče su Kinija ir padės stiprinti šalies ekonominį atsparumą, sako JAV valstybės sekretorius A.  Blinkenas. Vizito Lietuvoje metu JAV pareigūnas išreiškė palaikymą ir Lietuvos ambicijoms plėsti prekybos santykius su Taivanu.

„Kiekviena valstybė yra laisva ir ji gali bendrauti su kita šalimi taip, kaip pati apsisprendžia. Būtent dėl to mes remiame Lietuvos siekius plėsti prekybinius ryšius su Taivanu, pritariame priešinimuisi ekonominiam spaudimui“, – pirmadienį žurnalistams teigė A. Blinkenas, taip pat išsakęs palaikymą Europos Sąjungos (ES) sprendimui iškelti bylą Kinijai Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) dėl jos esą neteisėtų prekybos su Lietuva apribojimų.

Remiame ES sprendimą imtis veiksmų prieš Kiniją, kad išlaikytume nešališką ir sąžiningą prekybą.

„Remiame ES sprendimą imtis veiksmų prieš Kiniją, kad išlaikytume nešališką ir sąžiningą prekybą. JAV siekia išlaikyti stabilumą, suverenumą ir apsisprendimo laisvę visoms valstybėms“, – tęsė JAV valstybės sekretorius.

„JAV ir toliau palaiko Lietuvą ir kitas šalis, kurios renkasi savo kelią (...) Kol Lietuva ir toliau laikosi šių principų, ji gali kliautis JAV parama“, – pabrėžė jis.

Kalbėdamas žurnalistams, A. Blinkenas dar pažymėjo, kad Lietuva sulauks JAV paramos ekonominiam atsparumui stiprinti, ypač skatinant nuo Kinijos apribojimų nukentėjusius sektorius, tokius kaip biotechnologijos ar puslaidininkių gamyba.

„Lapkričio mėnesį 6 mln. eurų priemonė buvo sukurta siekiant paskatinti Lietuvos įmonių eksportą tuose sektoriuose, kurie labiausiai nukentėjo nuo Kinijos priemonių“, – sakė A. Blinkenas.

ELTA primena, kad įtampa tarp Vilniaus ir Pekino kilo dar gegužės mėnesį, Lietuvai pasitraukus iš Kiniją ir Vidurio bei Rytų Europos valstybes vienijančio „17+1“ formato.

Vilniaus ir Pekino santykiai dar labiau paaštrėjo, kai Lietuva lapkričio mėnesį leido Vilniuje atidaryti Taivaniečių atstovybę. Kinija teigia, kad sprendimas pavadinti atstovybę „taivaniečių“ vardu rodo Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei, o tai, komunistinės valstybės atstovų įsitikinimu, prieštarauja „Vienos Kinijos“ politikai.

Dėl jai neįtinkančio atstovybės pavadinimo Kinija ėmė Lietuvai taikyti politinio ir ekonominio spaudimo priemones, dėl kurių Lietuvos verslas skaičiuoja apie 300 mln. eurų vertės nuostolius.

ES, reaguojant į Pekino spaudimą, vasario pradžioje kreipėsi į PPO dėl, Bendrijos teigimu, diskriminacinės Kinijos prekybos praktikos Lietuvos atžvilgiu.

Sekmadienį į Lietuvą atvykęs JAV diplomatijos vadovas A. Blinkenas pirmadienį susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda, premjere Ingrida Šimonyte ir užsienio reikalų ministru G. Landsbergiu.


Šiame straipsnyje: Antony BlinkenasJAV valstybės sekretoriuskaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių