Įkvepianti istorija: kas nesužlugdo – užgrūdina

Indų kilmės britės Madi Sharmos vardas žinomas daugelyje pasaulio šalių. Tarptautinės įmonių grupės vadovė, knygų autorė, lektorė, motyvatorė yra laimėjusi ne vieną Didžiosios Britanijos apdovanojimą. Namų šeimininkė, kentėjusi vyro smurtą, rado jėgų jį palikti, o tapusi vieniša mama nepalūžo ir pradėjo verslą savo namų virtuvėje.

Nebesitaikstė su smurtu

M.Sharma dažnai sulaukia klausimo, o kas ją pačią palaikė sunkiausiu momentu? Ji teigia, kad stiprybės sėmėsi iš keturių svarbių jos gyvenime žmonių – tėvo, kuris išgyveno Indijos padalijimą ir dalyvavo kovoje už jos nepriklausomybę, mamos austrės, kurios šeima nukentėjo karo metu, ir dviejų močiučių, kurios buvo labai stiprios moterys, be jokių skundų sutikusios likimo iššūkius ir sugebėjusios juos įveikti.

Madi gyvenime jų taip pat netrūko. Ją domino verslas, tačiau stereotipiškai mąstantis tėvas įtikino, kad moteriai jame nėra ką veikti. Tada Madi nusprendė tapti farmacininke ir įstojo į universitetą. Deja, po kelių mėnesių iškrito, o tėvai devyniolikmetę tuoj pat ištekino už jų parinkto vyresnio vyro. Kurį laiką M.Sharma dirbo banke, tačiau sutuoktinis privertė darbą mesti, sakydamas, kad ji vis tiek nieko nepasieks. Prasidėjo psichologinis smurtas, vėliau – ir fizinis.

Tuomet šeimoje jau augo dvi dukterys. Lūžis įvyko Madi sulaukus 29-erių, kai vyras ją suspardė taip, kad dvi dienas negalėjo atsikelti. Ji suprato, kad arba tai tęsis visą likusį gyvenimą, arba ji turi kažką keisti. Pasiryžimą sutvirtino šeimos gydytojas, suteikęs jai pagalbą. "Supratau, kad bus labai sunku, bet turėjau imtis atsakomybės ne tik už save, bet ir už savo vaikus", – prisimena M.Sharma.

Socialinė kapitalistė

Mergaitėms tuomet buvo treji ir penkeri. Išsiskyrusi moteris vertėsi sunkiai, vyro mokami alimentai buvo maži, socialinė pašalpa nepriklausė, net maistui trūko pinigų. Kartą prekybos centre su beveik tuščia pinigine svarstė, kaip prasimaitinti dar dvi savaites. Ir tada mažoji ištarė žodžius, kurie pamėtėjo verslo idėją. Pažvelgusi į parduodamas samosas, indiškus pyragėlius su įdarais, ji konstatavo: "Mama, tavo iškepti daug skanesni."

Madi grįžo namo ir iš turimų produktų pagamino keletą samosų. Dalį suvalgė, o likusius nunešė į netoliese esančią parduotuvę. Jos savininkas britas nenorėjo priimti, tikino, kad niekas nepirks. Moteriai vargais negalais pavyko jį įkalbėti, pasakius, kad sumokėti jai galės, kai parduos. Kitą dieną sulaukė žinutės, kad ateitų pasiimti užmokesčio ir atneštų daugiau savo kepinių. Jie buvo populiarūs ir kitoje parduotuvėlėje. Taip viskas ir įsisuko.

Po kelerių metų ji jau turėjo du fabrikus, gaminusius po dešimt tūkstančių pyragėlių per savaitę, juose dirbo 35 darbuotojai. Visi jie buvo vadinamieji nurašyti žmonės, ilgalaikiai bedarbiai, neturintys patirties. M.Sharma įvertino jų begalinį norą dirbti.

"Jei per dieną nesugebu pakeisti bent vieno žmogaus gyvenimo, ta diena neverta mano dėmesio", – mėgsta sakyti verslininkė. Madi save vadina socialine kapitaliste ir paaiškina, ką tai reiškia: "Aš gaunu pelną, kaip ir visi verslininkai, tačiau renkuosi ne tik kaupti jį, ne tik naudoti tolesnei plėtrai, bet ir skirti socialiniams projektams, susijusiems su mergaičių išsilavinimu, moterų pasitikėjimo didinimu, lyčių lygybės užtikrinimu."

M.Sharmos darbotvarkėje svarbią vietą užima dalyvavimas konferencijose, mokymuose. Juose ji siekia kuo plačiau paskleisti žinutę "Jeigu galėjau aš, galite ir jūs". Įmonių, kurioms ji vadovauja, tikslas – inovatyvių idėjų, susijusių su tvarios visuomenės kūrimu skleidimas, pagalba vietinėmis bendruomenėmis, socialiai pažeidžiamoms žmonių grupėms, pradedantiems savo verslą asmenims.

Nemažai dėmesio ir laiko skiria moterims, nukentėjusioms nuo smurto namuose. Tokiu būdu M.Sharma tikisi prisidėti prie to, kad ateities kartoms būtų geriau gyventi šioje žemėje. Tarp jų – ir šešiamečiam anūkui, kuris ją įkvepia šiems darbams.

Svarbu neplaukti pasroviui

Ant M.Sharmos vizitinės kortelės yra M.Gandhi citata: "Būk tas pokytis, kurį nori matyti pasaulyje". "Ir jokių pasiteisinimų", – visuomet priduria ji.

Verslininkės įsitikinimu, kiekvienas galime pasiekti visko, ko norime, bet tai įmanoma tik aiškiai matant savo tikslą, kitaip tik plauksime pasroviui. Tačiau einant link jo nevalia užmiršti, kad galime ir turime padėti kitiems, ištiesti jiems ranką.

Madi ragina kiekvieną dieną kam nors nusišypsoti ir padėkoti tam, kuris valo tualetus, parduoda jums kavą, atlieka bet kokį kitą darbą, kad jis pasijustų svarbus.

M.Sharma yra užsibrėžusi tuos tarsi nematomus žmones paversti matomais, padėti jiems pasijusti reikalingiems, padėti įgyvendinti idėjas, kurių jie turi.

"Pasinėrėme į technologijų pasaulį ir užmiršome žmones. Tuo tarpu tik bendraudami vieni su kitais galime tobulėti", – tvirtina žinoma moteris. Šiandien ji įvairiais būdais padeda keliems šimtams asmenų visame pasaulyje, yra jų mentorė. Jie mokosi iš jos, o ji iš jų. Tokie tarpusavio manai kuria didelę pridėtinę vertę.

Madi tiki, kad jos sėkmei daug įtakos turėjo asmeninės savybės – valia niekada nepasiduoti, kovoti už jai svarbias vertybes, nesileidžiant į kompromisus, pagarba kitiems žmonėms. Ir, žinoma, atvirumas. Tai, ko gero, buvo sunkiausia.

Laikosi duoto pažado

Kaip ir daugelis smurtą patyrusių moterų, iš pradžių ji jautė gėdą ir kaltę, niekam apie šią skaudžia patirtį neprasitarė. Kol kartą susitiko su likimo sesėmis, išgyvenusioms tai, ką ir ji. Tai paskatino papasakoti apie save visą tiesą.

Pažadėjau, kad visuomet sakydama kalbą, kad ir kokia būtų jos tema, prisipažinsiu, jog esu patyrusi smurtą namuose, taip siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą.

Viena iš moterų, atėjusių pasiklausyti M.Sharmos paskaitos apie tai, kaip ji tapo verslininke, pasakė: "Tai, ką pasakojate, puiku. Tačiau nė neįsivaizduojate, ką reiškia, patyrus prievartą, namuose likti vienai ir rūpintis vaikais, bandyti išgyventi, kai visai nebepasitiki savimi, nebeturi jėgų, nebegali apmokėti sąkaitų." Madi prisipažino, kad jas supranta geriau, nei bet kas kitas, nes pati buvo atsidūrusi lygiai tokioje pat sunkioje padėtyje.

"Visos kartu apsiverkėme ir aš pažadėjau, kad visuomet sakydama kalbą, kad ir kokia būtų jos tema, prisipažinsiu, jog esu patyrusi smurtą namuose, taip siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą. Šio pažado sąžiningai laikausi, nes smurtas artimoje aplinkoje nesiliauja, o aplinkiniai tai toleruoja. Kai mane vyras daužė, spardė, tampė, šaukiau ir verkiau, dukros klykė. Tą dieną mūsų kaimynai su vaikais buvo lauke ir viską girdėjo, bet neatėjo į pagalbą", – prisimena skausmingą patirtį.

Pasitarnavo skaudi patirtis

M.Sharma dažnai kartoja, kad vyro smurtas, kad ir kaip paradoksaliai tai skamba, jai atvėrė akis. Jei ne jis, greičiausiai taip ir būtų likusi pareiginga namų šeimininkė, besirūpinanti vaikais ir buitimi, neturinti jokių profesinių ambicijų, nebūtų radusi jėgų kažką keisti. Tai, kas jai atsitiko, padėjo tapti stipria, nepriklausoma moterimi.

"Turi suvokti, kad šiame kelyje esi viena. Nors tave supa šeima, artimieji, pirmiausia pati turi sau padėti", – tikina M.Sharma.

Kad ir kokia sėkminga verslininke ji tapo, kaip ir visoms moterims, jai iškilo sunkumų derinant karjerą ir motinystę. Savas verslas leidžia susidaryti tokį darbo grafiką, koks tau patogus, kita vertus, tai reiškia, kad turi būti pasirengęs dirbti visada, kai to prireikia: ar naktį, ar savaitgalį, ar per šventes. Todėl dukterims neretai tekdavo pačioms pasirūpinti savimi.

"Jei galėčiau grįžti į praeitį, nieko nekeisčiau, – tikina sėkmės lydima verslininkė. – Man pasisekė, kad nuoširdžiai myliu tai, ką darau, mano veikloje nėra rutinos. Kiekviena diena – kitokia, daug keliauju, nuolat susitinku su naujais, įdomiais žmonėmis, todėl nejaučiu didelės įtampos, ir poilsio, atostogų man reikia ne tiek daug. Kai pritrūksta energijos, dvasinės stiprybės, keliauju į Indiją, tėvo gimtinę."

M.Sharmos principai

• Pirmiausiai pasirūpink savimi, tik tada galėsi padėti kitiems.

• Gyvenimas – tai dovana, net jei turime sunkumų.

• Galime leistis valdomi arba patys valdyti savo likimą ir pasirinkimus.

• Niekas jumis nepatikės, jeigu savimi netikėsite patys.

• Gyvenimas trumpas, todėl nėra laiko ginčytis.

• Veiksmai visuomet kalba garsiau nei žodžiai, todėl aš neaušinu burnos, o tiesiog imu ir darau.

• Jeigu priėmei sprendimą, iš karto veik. Neapsisprendimas yra silpnumo požymis ir kelia įtampą.

• Nesileisk užvaldomas baimės, kad nepasiseks.

• Mokėk iš anksto ir stenkis grąžinti skolą – turiu galvoje ne pinigus, o žmonių tarpusavio santykius.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių