Patriotinė roko opera „Priesaika“ – naujas senų istorijų skambesys

Roko opera „Priesaika“ – tai naujas patriotizmo gūsis Lietuvos muzikos padangėje, bendram kūrybiniam darbui apjungiantis ir roko muzikantus, ir garsius operos solistus.

Ši istorija yra apie partizanus, kurie pokario metais paliko savo gimtuosius namus ir pasitraukė į mišką, kad ten galėtų kovoti už tai, kas jiems brangiausia. Jie taip pat mylėjo, juokėsi, buvo kupini vilties, buvo jautrūs skausmui ir liūdesiui, bet nuo visų kitų skyrėsi tuo, kad turėjo savo gyvenime ypatingai kilnų tikslą, už kurį turime būti dėkingi kiekvienas. Apie ką jie kalbėdavo? Ką mylėdavo?  Ar tikėjo savo pergale? Ar bijojo mirties? Ar duota priesaika jiems reiškė tai, dėl ko buvo verta paaukoti gyvybę? Į šiuos klausimus gali atsakyti tik likę jų pačių prisiminimai, kurių pagrindu ir buvo sukurta roko opera „Priesaika“. „Priesaika“ – tai kūrinys apie tikrus žmones, tikrus jų likimus, apie tai, kas dovanojo mums laisvą ir nepriklausomą Tėvynę.

Visos kūrėjų grupės vienas svarbesnių tikslų – pabandyti atsakyti į dažniausiai jaunimui (ir ne tik) kylančius klausimus ar net abejones – vardan ko, kodėl, kas juos skatino kovai, dažnai beviltiškai, su daug gausesnėmis priešo jėgomis, paaiškinti tą tuometinius vaikinus vedantį ryžtą, idealus. Taigi per trijų skirtingų, įvairia, bet jau itin skaudžiai gyvenimiška patirtimi pagrįstus herojų dialogus, monologus, pasakojimus, atskleidžiamas to meto dramatizmas, persekiojimai, išdavystės, priešų klasta ir žiaurumas. Kaip sako kūrybinė grupė, tie personažai labai skirtingi, kai kada netgi svyruojantys, abejojantys, išgyvenantys dėl persekiojamų savo artimųjų, tremiamų tėvų ir šeimų, tačiau po dvejonių ir silpnumo akimirkų, jie lieka ištikimi Priesaikai.

Kaip rašoma kūrybinės grupės pranešime, Kunigo personažas – kilnus, taurus, visai partizanų kovai suteikiantis sakralumo ir pakylėjimo. Tokių Kunigų-Kapelionų tarp partizanų buvo tik vienetai, bet tai iš tiesų pasišventę žmonės. Šio herojaus prototipas – žinomiausias partizanų gretose kovojęs kunigas, Tauro apygardos kapelionas Justinas Lelešius. Jis paliko rašytą savo dienoraštį, kuriame daugybė ne tik partizanų kovos su rusų kariuomene ir stribais epizodų, bet ir gilių apmąstymų, kovos esmės atskleidimo ir ištikimybės idealams temų. 1947 m. rugsėjo 24 dieną partizanų bunkeris buvo išduotas ir apsuptas čekistų. Kapelionas Justinas Lelešius ir visi šeši priešui nepasidavę kovotojai susisprogdino.

„Garbė jiems – šauks tribūnose, -

Šventi  jų idealai.

Kai pakelėse kūnai mūs

Seniai jau bus sušalę...“

Tai Poeto, mokytojo Jurgio Urbono eilės. Jis pasirinko mirtį – apsuptas nepasidavė ir nusišovė 1948 m., tesulaukęs 24-erių. Kitas pagarsėjęs partizanų poetas Bronius Krivickas, pasirinkęs kovos kelią, žuvo 1952 metais. Jo dramatiškos eilės ypatinga jėga atskleidžia kovotojų pasiryžimą ir tuo pačiu suvokimą, kad jie likę vienų vieni. Reikia paminėti ir tik 24-erių sulaukusią partizanę Dianą Romualdą Glemžaitę-Bulovienę, talentingą poetę, kuri su vyru partizanu susisprogdino bunkeryje, nepasidavė. Jos itin pranašiškas eilėraštis skamba operos finale.

O jaunutis gimnazistas Juozas Nausėda, Tauragės gimnazijos abiturientas, su savo 11 bendraamžių-bendraklasių žuvo išduotas, sulaukęs vos 15 metų... Jis spėjo užrašyti prieš mirtį šiuos žodžius: „Ir jau nebežinau, ar gyvi sulauksią švintančio Laisvės ryto? Kažin? Laisvė reikalauja aukų iš geriausių sūnų tarpo. Ir aš šventai pasiryžau – jei Tėvynei reikės ir mano aukos, aš tada nesusvyruosiu. Priesaikai liksiu ištikimas...“

Šie jaunojo pasiryžėlio žodžiai bene tiksliausiai apibūdina ne tik jį, tačiau ir visus roko operos „Priesaika“ herojus. 

Mokytojas, kunigas, studentas, ryšininkė – šie personažai iš naujo leis pažinti partizanus, kurie širdyse karštai tikėjo, jog jų kova nebus veltui. Ar mūsų jaunieji amžininkai suvokia tą pasiaukojimą, tą pralieto kraujo kainą? Ar žino, ar domisi Laisvės kovų istorija?

Šiuos ir daugelį kitų retorinių klausimų į vieną kūrinį sudėjo visa kūrybinė komanda: libreto autorius Gediminas Jankus, muzikos autoriai Laurynas Baškys ir Jonas Chockevičius, režisierius Nerijus Petrokas, scenografas Sergejus Bocullo ir atlikėjai – išskirtinį žanrą pasirinkusi, patriotinio roko grupė „Thundertale“  bei operos solistai Liudas Mikalauskas (bosas), Egidijus Bavikinas (tenoras) ir kylanti žvaigždutė Sandra Lebrikaitė (sopranas).

Intriguojanti kūrinio idėja, pasiūlyta atlikėjams solisto L. Mikalausko ir pastatymo prodiuserio Valdo Andriuškevičiaus, iškart įtraukė visą kūrybinę komandą į intensyvų kūrybinį procesą. Kaip pasakoja kūrybinės grupės atstovai, viso proceso metu sunkiausia buvo pasivyti vieniems kitus, nes iniciatyva ir idėja buvo užvaldžiusi besąlygiškai. Todėl nepaisant smulkių kūrybinių nesutarimų, kurie kilo tik dėl bendro tikslo kokybės, visas procesas vyko ypatingai sklandžiai.

„Gaila, kad šis mūsų kūrinys nesudomino rėmėjų ir Kultūros ministerijos kuruojamo Kultūros rėmimo fondo, tenka suktis investuojant ir tikėtis pilnų salių žiūrovų, kuriuos kviečiame į tautinio patriotizmo, muzikos ir dramos kupiną renginį, –  sako pastatymo prodiuseris V. Andriuškevičius. – Ypatingai kviečiame jaunimą, nes roko operos kompozitorių L. Baškio ir J.Chockevičiaus dainos tikrai papildys jūsų muzikos kolekcijas nekasdien transliuojamomis melodijomis!“

Organizatoriai praneša, kad koncertų vietose jau galėsite įsigyti ir roko operos „Priesaika“ kompaktinį diską!

Kūrybinė grupė jūsų laukia jau nuo spalio mėnesio:

5 d. – Palangos koncertų salėje, 

15 d. – Utenoje,

22 d. –Jonavoje,

24d. – Birštone,

29d. – Marijampolėje.

Lapkričio mėnesį operą galima bus išgirsti:

10 d. – Radviliškyje ir Panevėžyje,

19 d. – Plungės kultūros centre,

20d. – Alytuje,

23d. –Ukmergėje ir Kauno „Girstučio“ kultūros rūmuose.

2020m. vasario 22d. jau pasirodymo laukia Čikagos (JAV) Lietuvių bandruomenė.

Bilietus galite įsigyti koncertų vietose arba www.bilietai.ltNAUJAUSI KOMENTARAI

kaunietis

kaunietis portretas
nuoširdžiai ačiū

buvau

buvau portretas
nerekomeduoju. Taip sakant - štampovkė
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių