„Bliuzo naktyse 2009“ - variacijos bliuzo tema

Liepos 10-11 d. Varniuose (Telšių r.), Lūksto ežero pakrantėje vyksiančiame tarptautiniame bliuzo festivalyje „Bliuzo naktys 2009“, skambės dešimtys skirtingų bliuzo stiliaus atmainų.

Luizianos kreolų zaidekas, britiškas bliuzrokas, penktojo dešimtmečio svingas, skandinavų pamėgtas „purvinasis“ bliuzo skambesys Žemaitijoje taikiai sugyvens su žaisminga lietuviško bliuzo dvasia.

„Daugiau nei prieš šimtmetį gimęs bliuzas jau seniai nėra vien liūdnojo juodaodžio su lūpine armonikėle muzika - „Bliuzo naktų“ festivalis tai akivaizdžiai demonstruoja jau 17 metų iš eilės. Šiemetinis festivalis taps tikra švente muzikos gurmanams, o kai kam galbūt bus puiki proga pagilinti savo muzikinį išsilavinimą. Kai kuriuos bliuzo atspalvius, tarkime, zaideką, Lietuvoje girdėsime pirmą kartą“, - pažymėjo festivalio „Bliuzo naktys 2009“ prodiuseris Algirdas Barniškis-Blėka.

Didžiausia festivalio naujiena - zaideko stilius - atsirado etniškai margoje JAV Luizianos valstijoje XX a. pr. Greito tempo, atliekama akordeonu ir „skalbimo lenta“ muzika išsivystė iš tradicinio kreolų (maišytos ispanų, prancūzų, afroamerikiečių ir indėnų rasės žmonių) muzikavimo. Varniuose pasirodysiančios grupės „Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers“ (JAV) lyderis - legendinio „zaideko karaliaus“ Altono Rubino vyresniojo, žinomo „Rockin' Dopsie“ pseudonimu, jauniausias sūnus. Savo grupę talentingas akordeonistas įkūrė būdamas vos 19-os ir nuo to laiko spėjo pasirodyti žinomiausių JAV ir Europos festivalių scenose.

Žvaigždžių plejadą Varniuose papildys jaunieji britų bliuzo genijai Oli Brown, Dani Wilde bei Joanne Shaw Taylor, dalyvaujantys tarptautiniame projekte „The Blues Caravan“ (Jungtinė Karalystė). „Bliuzo karavanas“ - koncertinis projektas, organizuojamas Vokietijos įrašų kompanijos „Ruf Records“ ir kasmet keičiantis savo veidą. 2009-aisiais jo misija - „šviežias“ bliuzas („Fresh Blues“): elektrinių gitarų skambesiu paremta muzika su roko ir džiazo prieskoniais. „Bliuzo naktyse“ išvysime ir vieną jauniausių visų laikų festivalio dalyvių - 18-metį vaikiną iš Norvičo O. Brown.

Prie Lūksto užsuks ir patyrę britų bliuzo vilkai, šeši „kadilakų karaliai“ - grupė „The Cadillac Kings“ (Jungtinė Karalystė). Kiekvienas - savojo instrumento (lūpinės armonikėlės, gitaros ar kontraboso) virtuozas, o kartu jie - viena geriausių „senojo bliuzo“ grupių pasaulyje. Kritikai „karalius“ labiausiai vertina už autentišką penktojo dešimtmečio svingo skambesį.

Britų desantas tuo nesibaigs - jį papildys tarptautinis duetas, kurį sudarys savo šalyse puikiai žinomi L. R. Phoenix & Mr. Mo'Hell (Jungtinė Karalystė/Suomija). Įdomu tai, kad kažkada abu šie vyrukai grojo sunkųjį metalą. „Šėtono muzikos“ pėdsakų yra likę ir dabartinėje jų kūryboje.

Savo gyvenimo be gitaros taip pat neįsivaizduoja lenkų kilmės kanadiečių bliuzmenas Lester Kidson, pasirodysiantis su grupe „Lester Kidson Power Trio“ (Kanada/Lenkija). Ne veltui energingasis šiaurietis didžiausiomis savo įtakomis laiko Jimi Hendrixo ir Steve'o Ray Voughano muziką.

Gaivališkos energijos į Lūksto ežero sceną žada įnešti Maskvos klubų liūtai „The Jumping Cats“ (Rusija), kiekvieną pasirodymą paverčiantys emocinga improvizacija.

Tradiciškai „Bliuzo naktyse“ pasirodys geriausi Baltijos regiono bliuzmenai: Lenkijos avangardinės muzikos pažiba Romek Puchowski, „braliukai“ „Latvian Blues Band“ bei „Rebel & Bite Blues Band“. Lietuvos vardo tūkstantmetį minės itin gausus vietinių bliuzo grandų būrys. Tarp jų - prie gyvosios klasikos priskirtini Arina, „The Road Band“, „Blues Makers“, A. Belkinas, jaunimo atstovai grupė „Amarai“ bei publikos pageidavimu į festivalį po ilgos pertraukos grįžusi poeto Gintaro Grajausko grupė „Kontrabanda“.

Lietuviškasis „Vudstokas“ taip pat džiugins naktiniais „jam session“, fejerverkų šou Lūksto ežero viduryje „Bliuzo žiburiai“. Ypatingas šiemet bus „bliuzasriubės“ virimas, kuriuo bus siekiama pamušti ankstesnį rekordą - 1200 litrų sriubos. Norintys šventę švęsti jau gali įsigyti bilietus į „Bliuzo naktų 2009“ fiestą, kurie platinami „Tiketos“ tinkle.

Apie didžiausią Lietuvoje festivalį po atviru dangumi „Bliuzo naktys“:

Lūksto ežero pakrantėje rengiamas vienintelis bliuzo festivalis Lietuvoje „Bliuzo naktys“ Varnių gyventojų ramybę liepos pradžioje šiemet trikdys jau 17-ąjį kartą. Prieš šimtmetį JAV gimęs amžinai jaunas bliuzas į Varnius sutraukia 4-7 tūkst. įvairaus amžiaus, tautybės ir socialinės padėties žmonių. „Lietuviškasis Vudstokas“ įrašytas pasaulinių bliuzo ir soulo muzikos žvaigždžių „darbotvarkėse“. Šventė kasmet iš naujo įrodo, kad kitokia muzika, demokratiška dvasia ir laisvės troškimas Lietuvoje vis dar gyvi. Tai patvirtina tautiečių kalboje prigijęs terminas „bliuzai“, autostopininkų skaičiaus išaugimas ir neįtikėtinos Varnių maisto prekių parduotuvių apyvartos liepos pradžioje.

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių