Lietuviai „Burning Man“ festivalio dalyvius vaišins bulviniais blynais

JAV, Juodosios uolos dykumoje Nevadoje, savaitę vykstantis „Burning Man“ festivalis vieniems dvelkia mistika, kitiems – fantastika. Tačiau grupelei lietuvių – šis festivalis kasmetinė patirtis.

Grupė lietuvių jau ruošia kuprines, akinius nuo smėlio, respiratorius, gertuves ir palapines vienam iš „nežemiškiausių“ festivalių pasaulyje. Giedrius Kavaliauskas dykumoje vykstančiame festivalyje pirmą kartą sudalyvavo prieš penkerius metus.  

Portalo 1diena.lt pašnekovas pasakojo, kad apie festivalį sužinojo visai netikėtai. „Tuo metu gyvenau Amerikoje. Festivalis vyko netoli nuo tos vietos, kur buvau apsistojęs. Mane patraukė įspūdingos instaliacijos ir nusprendžiau patikrinti, kas ten vyksta“. Nuo tada vyras negali nustoti svajoti ir planuoti ateityje vykstančio renginio.

Jokių pinigų ar mainų

Festivalio vieta – dykuma, tik vienas iš stebinančių „Burning Man“ atributų. Festivalio dalyviai, nusipirkę bilietus, privalo susipažinti su reginio principais, kurių šiukštu negalima pažeisti.

Pirmiausia festivalio dalyviai skatinami atsisakyti pinigų ir pamiršti vartotojiškumą. „To, kas vyksta festivalyje, negalėčiau pavadinti barteriniais mainais. Greičiau ten vyksta dalijimasis bei dovanojimas. Viduje nėra nieko perkamo ar parduodamo. Vieni dovanoja maistą, gėrimus, kiti dalijasi savo talentais ir rengia pasirodymus vieni kitiems“, - pasakojo renginio dalyvis.

Paklaustas, ar festivalio svečiai nepasinaudoja tokiu aplinkinių geranoriškumu, G.Kavaliauskas pripažino, kad visur ir visada yra įvairių žmonių. „Didžioji dalis bendruomenės suvažiuoja tam, kad gerai praleistų laiką ir padėtų kitiems būti linksmiems, tačiau atsiranda ir tokių, kurie atkeliauja pasinaudoti kitų gerumu“, - teigė pašnekovas.

Kitas „Burning Man“ principas – atvirumas. Renginio durys atidarytos visiems, todėl niekas negali atsisakyti jūsų įleisti, jei tik turite bilietus.

Ekologiškumas ir švara – kitas akcentuojamas festivalio organizatorių aspektas. Kviečiama „jautrią“ žmogaus veiklai dykumą palikti švaresnę, nei ji buvo prieš atvažiuojant. Netgi  panaudotą vandenį raginama išsivežti ir nepalikti festivalio teritorijoje. G.Kavaliauskas pasakojo, kad šiais metais nuo 40 lietuvių grupės panaudoto vandens gelbės „evapotronas“ – baseinėlis, garinantis vandenį.

Kosmosas ar žemė?

Festivalio teritorijoje „apgyvendintos“ instaliacijos, netradicinė veikla, transporto priemonės bei dalyvių apranga dykumą paverčia nežemiška aplinka. Į festivalį greitai išvyksiantis G.Kavaliauskas pasakojo, kad renginio dalyviai pasaulį daliją į du. „Vienas pasaulis – tas, kuriame gyvename (angl. „default“), kitas – „Burning Man“. Šis renginys – tai savotiška utopija, atitrūkimas nuo realybės. Žmonės, kurie pripratę prie pinigų bei vartotojiškumo, kasdieną pasąmonę veikiančios reklamos, nuo viso to pailsi. Net bendravimas čia yra visai kitoks“, - teigė pašnekovas.

Laisvė, savirealizacija, marga bei triukšminga aplinka. Ar tai nėra tik dar vienas hipių susiėjimas? „Tikrai nematau daug bendro tarp hipių ir „Burning Man“ festivalio dalyvių. Hipiai turi savo festivalį „Rainbow Gathering“, kuris vyksta panašiu metu JAV. "Burning Man“ – daugiau meno, instaliacijų bei pasirodymų festivalis. Čia nuolat palaikoma tvarka, užtikrinamas saugumas. Gal dėl dalijimosi principo ir galima matyti panašumo su hipiais, tačiau specifika vis vien yra skirtinga“, - aiškino lietuvis.

Nuo molio iki lietuviškų gėrimų

Atvykimas į „Burning Man“ festivalį – tai ne atėjimas į koncertą. Festivalio principai liepia ne tik džiaugtis aplinkinių kuriamais stebuklais, bet ir pačiam įsitraukti į festivalio programą.

Šiais metai lietuvių delegacija, kurią sudaro 40 lietuvių iš gimtosios šalies ir iš JAV, jau suplanavę, kaip linksmins amerikiečius ir kitus renginio svečius.

Lietuviai į JAV vežasi Degantį blukį (aut. Blukis – rąstgalis, kelmas), kelmo formos švytintį tamsoje paviljoną. Festivalio dalyviai galės klausytis perkusininko ir džiazo muzikanto Tomo Dobrovolskio perkusijos pasirodymo bei Fluxus keramikos molio dirbtuvėlėje Donatas Jankauskas mokys dirbti su moliu. „Jis taip pat mokys amerikiečius, kaip iš molio išraityti riestainius, laikant rankas už nugaros“, - pasakojo G.Kavaliauskas. Lietuviai į festivalį pirmą kartą atsiveš savo mobilią instaliaciją – įspūdingo dydžio Donato Jankausko ir Povilo Vaitkaus pagamintą dirbtinį kelmą ant ratukų – kurį bus galima vilkti per „Burning Man“ kaimą, užsukant į kitas temines stovyklas.

„Ruošiamės kepti ir dalytis bulviniais blynais. Tam pasiruošėme vežtis 20 kilogramų bulviniams blynams skirto mišinio“, - pasakojo festivalio dalyvis.

Naktinėje programoje lietuviais galės džiaugtis elektroninės muzikos gerbėjai, kuriems muziką „suks“  Gintaras Sketerskas (DJ Subflu) ir Džiugas Bražiūnas (DJ Kim Wild/Metalon Metal).

Užgimsta bandos instinktas

Paprašytas palyginti „Burning Man“ festivalį su Lietuvoje vykstančiais festivaliais, G.Kavaliauskas teigė: „Pirmiausia stebina pinigų bei reklamos nebūvimas. Jei esi su marškinėliais, ant kurių yra kokios nors įmonės reklama, gali tavęs paprašyti juos apsirengti išvirkščiai ir tai greičiausia reiškia, kad esi čia pirmą kartą. Kitas skirtumas – tai bendruomeniškumas. Ekstremalios dykumos sąlygos, smėlio audros paveikia žmones ir priverčia juos susivienyti. Atsiranda savotiškas bandos instinktas ir bendras bandymas išgyventi“.

Pašnekovas minėjo, kad ne visi festivalio dalyviai atvažiuoja gerų kėslų vedami. Ar žmonės, nesilaikantys festivalio principų, kaip nors baudžiami? „Yra toks dalykas kaip iškraustymas ar išvarymas iš festivalio. Tačiau nežinau, ar jis dažnai taikomas. Esu girdėjęs, kad vienai moteriai buvo pasiūlyta išvažiuoti, nes ji neprižiūrėjo savo vaiko. Žinoma, tokie atvejai labai reti. Festivalyje labai daug policijos, savanorių festivalio reindžerių todėl su problemos ir konfliktai yra sprendžiam su jų pagalba, o principų nesilaikantiems žmonėms tiesiog gali būti pasiūlyta ar padedama palikti renginį“, - pasakojo G.Kavaliauskas.

Jei susidomėjote „Burning Man“ festivaliu, teks palaukti kitų metų. Visi bilietai buvo parduoti daugiau nei mėnuo iki renginio. G.Kavaliausko teigimu, tai pirmas toks atvejis festivalio istorijoje, rodantys, kaip auga renginio populiarumas. Oficiali festivalio kaina 360 dolerių (865 litai). Festivalis šiais metais vyksta rugpjūčio 29 – rugsėjo 4 dienomis.

Jei susižavėjote nuotraukomis iš praėjusių metų "Burning Man" festivalio, daugiau pamatyti išradingų instaliacijų ar susipažinti su menininkais galite paspaudę ČIA. 2007 metų instaliacijų ir menininkų informacija bei nuotraukos ČIA.


Šiame straipsnyje: Burning ManplukisfestivalisJAV

NAUJAUSI KOMENTARAI

XRumerTest

XRumerTest portretas
Hello. And Bye.

XRumerTest

XRumerTest portretas
Hello. And Bye.

Pekneuche

Pekneuche portretas
Задняя тег особый тип тега установлен на кронштейне, который простирается от 12 до 15 футов (от 3,66 до 4,57 м) за грузовиком рамка устанавливается общая внешняя длина моста транспортного средства.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

 • Į Lietuvą atvežant parodą apie Kyjivo Rusią, prašoma užtikrinti 10 mln. eurų kompensaciją
  Į Lietuvą atvežant parodą apie Kyjivo Rusią, prašoma užtikrinti 10 mln. eurų kompensaciją

  Į Lietuvą atvežant parodą apie Kyjivo Rusios susikūrimą, eksponatų sugadinimo ar netekimo atveju Vyriausybės prašoma įsipareigoti atlyginti virš 10 mln. eurų. ...

  6
 • V. Čepas laužo stereotipus <span style=color:red;>(interviu)</span>
  V. Čepas laužo stereotipus (interviu)

  Po kelerių metų teismų maratono, kurio priežastimi tapo dokumentinis romanas „Siena“, jo autorius klaipėdietis, visuomenės veikėjas, rašytojas ir psichologas Vytautas Čepas ką tik išleido naują kūrinį. Tačiau ir romanas &...

  17
 • Bibliotekos atiduoda nurašytas knygas
  Bibliotekos atiduoda nurašytas knygas

  Nuo liepos 1-osios miesto bibliotekos nurašytas knygas gali atiduoti miestiečiams. Sekite naujienas ir nesnauskite, jei norite papildyti asmeninę biblioteką. ...

  6
 • Limitai – varomoji kūrybiškumo jėga
  Limitai – varomoji kūrybiškumo jėga

  Belgų choreografo, šokėjo, trupės „Not Standing“ meno vadovo Alexanderio Vantournhouto kūryboje kūnas ir daiktas tampa vienu nedalomu dėmeniu. Naudodamas scenos menams neįprastus objektus ir atsižvelgdamas į pirminę jų funkciją &...

  1
 • Skulptūros mieste: erdvė ir iššūkis
  Skulptūros mieste: erdvė ir iššūkis

  Kas yra viešasis menas? Pasauliniai pavyzdžiai rodo, kad tai daugiakultūrių idėjų eklektika, kad ir kam dedikuojamas kūrinys, kad ir kur jis eksponuojamas, kad ir kokių intencijų būta jį kuriant ir komponuojant viešojoje erdvėje, ir, ...

  1
 • Ukrainiečių poetė J. Čornohuz: eilėmis įamžinu tuos, kurių netekome
  Ukrainiečių poetė J. Čornohuz: eilėmis įamžinu tuos, kurių netekome

  „Tikrąją Ukrainą galima pažinti per jos literatūrą“, – sako ukrainiečių poetė, karo medikė ir žvalgė Jaryna Čornohuz. Apsilankiusi Kauno literatūros savaitėje, ji priminė apie svarbią kovą, kurią ukrainiečiai šiandi...

 • Režisierės G. Griniūtės spalvos
  Režisierės G. Griniūtės spalvos

  Kino ir teatro režisierė, dramaturgė Greta Griniūtė šiuo metu gyvena Barselonoje, kur šių metų pradžioje viename miesto teatrų – „Theatre de Raval“ – pristatė pagal savo pjesę sukurtą ir pačios režisuotą spe...

 • Duoklė Lietuvos filatelistų bendruomenei: pašto ženkle įamžintas veiklos šimtmetis
  Duoklė Lietuvos filatelistų bendruomenei: pašto ženkle įamžintas veiklos šimtmetis

  Lietuvos paštas penktadienį išleidžia menininkės Augustinos Lubės kurtą pašto ženklą „Lietuvos filatelistų sąjungai – 100 metų“. ...

 • Žaislų nėrėjos be vąšelio ir siūlų iš namų neišeina
  Žaislų nėrėjos be vąšelio ir siūlų iš namų neišeina

  Šiais laikais nupirkti vaikui žaislą – juokų darbas, bet rasti tokį, su kuriuo mažasis norėtų ir keltis, ir gultis, ir dalytis dienos džiaugsmais – užduotis ne iš lengvųjų. Kaip tik tokius kuria Toma Martinaitienė ir Simon...

 • Kas mūsų laukia @eityje?
  Kas mūsų laukia @eityje?

  Akademinė bendruomenė Lietuvoje naudoja skirtingus lietuviakalbių mokslo šaltinių duomenynus – nacionalinius, institucinius, privačius – su skirtinga paslaugų pasiūla, skirtingu lankomumu ir panašiai. Vieną jų, @eitį (Ateiti...

  2
Daugiau straipsnių