Lietuviai „Burning Man“ festivalio dalyvius vaišins bulviniais blynais

JAV, Juodosios uolos dykumoje Nevadoje, savaitę vykstantis „Burning Man“ festivalis vieniems dvelkia mistika, kitiems – fantastika. Tačiau grupelei lietuvių – šis festivalis kasmetinė patirtis.

Grupė lietuvių jau ruošia kuprines, akinius nuo smėlio, respiratorius, gertuves ir palapines vienam iš „nežemiškiausių“ festivalių pasaulyje. Giedrius Kavaliauskas dykumoje vykstančiame festivalyje pirmą kartą sudalyvavo prieš penkerius metus.  

Portalo 1diena.lt pašnekovas pasakojo, kad apie festivalį sužinojo visai netikėtai. „Tuo metu gyvenau Amerikoje. Festivalis vyko netoli nuo tos vietos, kur buvau apsistojęs. Mane patraukė įspūdingos instaliacijos ir nusprendžiau patikrinti, kas ten vyksta“. Nuo tada vyras negali nustoti svajoti ir planuoti ateityje vykstančio renginio.

Jokių pinigų ar mainų

Festivalio vieta – dykuma, tik vienas iš stebinančių „Burning Man“ atributų. Festivalio dalyviai, nusipirkę bilietus, privalo susipažinti su reginio principais, kurių šiukštu negalima pažeisti.

Pirmiausia festivalio dalyviai skatinami atsisakyti pinigų ir pamiršti vartotojiškumą. „To, kas vyksta festivalyje, negalėčiau pavadinti barteriniais mainais. Greičiau ten vyksta dalijimasis bei dovanojimas. Viduje nėra nieko perkamo ar parduodamo. Vieni dovanoja maistą, gėrimus, kiti dalijasi savo talentais ir rengia pasirodymus vieni kitiems“, - pasakojo renginio dalyvis.

Paklaustas, ar festivalio svečiai nepasinaudoja tokiu aplinkinių geranoriškumu, G.Kavaliauskas pripažino, kad visur ir visada yra įvairių žmonių. „Didžioji dalis bendruomenės suvažiuoja tam, kad gerai praleistų laiką ir padėtų kitiems būti linksmiems, tačiau atsiranda ir tokių, kurie atkeliauja pasinaudoti kitų gerumu“, - teigė pašnekovas.

Kitas „Burning Man“ principas – atvirumas. Renginio durys atidarytos visiems, todėl niekas negali atsisakyti jūsų įleisti, jei tik turite bilietus.

Ekologiškumas ir švara – kitas akcentuojamas festivalio organizatorių aspektas. Kviečiama „jautrią“ žmogaus veiklai dykumą palikti švaresnę, nei ji buvo prieš atvažiuojant. Netgi  panaudotą vandenį raginama išsivežti ir nepalikti festivalio teritorijoje. G.Kavaliauskas pasakojo, kad šiais metais nuo 40 lietuvių grupės panaudoto vandens gelbės „evapotronas“ – baseinėlis, garinantis vandenį.

Kosmosas ar žemė?

Festivalio teritorijoje „apgyvendintos“ instaliacijos, netradicinė veikla, transporto priemonės bei dalyvių apranga dykumą paverčia nežemiška aplinka. Į festivalį greitai išvyksiantis G.Kavaliauskas pasakojo, kad renginio dalyviai pasaulį daliją į du. „Vienas pasaulis – tas, kuriame gyvename (angl. „default“), kitas – „Burning Man“. Šis renginys – tai savotiška utopija, atitrūkimas nuo realybės. Žmonės, kurie pripratę prie pinigų bei vartotojiškumo, kasdieną pasąmonę veikiančios reklamos, nuo viso to pailsi. Net bendravimas čia yra visai kitoks“, - teigė pašnekovas.

Laisvė, savirealizacija, marga bei triukšminga aplinka. Ar tai nėra tik dar vienas hipių susiėjimas? „Tikrai nematau daug bendro tarp hipių ir „Burning Man“ festivalio dalyvių. Hipiai turi savo festivalį „Rainbow Gathering“, kuris vyksta panašiu metu JAV. "Burning Man“ – daugiau meno, instaliacijų bei pasirodymų festivalis. Čia nuolat palaikoma tvarka, užtikrinamas saugumas. Gal dėl dalijimosi principo ir galima matyti panašumo su hipiais, tačiau specifika vis vien yra skirtinga“, - aiškino lietuvis.

Nuo molio iki lietuviškų gėrimų

Atvykimas į „Burning Man“ festivalį – tai ne atėjimas į koncertą. Festivalio principai liepia ne tik džiaugtis aplinkinių kuriamais stebuklais, bet ir pačiam įsitraukti į festivalio programą.

Šiais metai lietuvių delegacija, kurią sudaro 40 lietuvių iš gimtosios šalies ir iš JAV, jau suplanavę, kaip linksmins amerikiečius ir kitus renginio svečius.

Lietuviai į JAV vežasi Degantį blukį (aut. Blukis – rąstgalis, kelmas), kelmo formos švytintį tamsoje paviljoną. Festivalio dalyviai galės klausytis perkusininko ir džiazo muzikanto Tomo Dobrovolskio perkusijos pasirodymo bei Fluxus keramikos molio dirbtuvėlėje Donatas Jankauskas mokys dirbti su moliu. „Jis taip pat mokys amerikiečius, kaip iš molio išraityti riestainius, laikant rankas už nugaros“, - pasakojo G.Kavaliauskas. Lietuviai į festivalį pirmą kartą atsiveš savo mobilią instaliaciją – įspūdingo dydžio Donato Jankausko ir Povilo Vaitkaus pagamintą dirbtinį kelmą ant ratukų – kurį bus galima vilkti per „Burning Man“ kaimą, užsukant į kitas temines stovyklas.

„Ruošiamės kepti ir dalytis bulviniais blynais. Tam pasiruošėme vežtis 20 kilogramų bulviniams blynams skirto mišinio“, - pasakojo festivalio dalyvis.

Naktinėje programoje lietuviais galės džiaugtis elektroninės muzikos gerbėjai, kuriems muziką „suks“  Gintaras Sketerskas (DJ Subflu) ir Džiugas Bražiūnas (DJ Kim Wild/Metalon Metal).

Užgimsta bandos instinktas

Paprašytas palyginti „Burning Man“ festivalį su Lietuvoje vykstančiais festivaliais, G.Kavaliauskas teigė: „Pirmiausia stebina pinigų bei reklamos nebūvimas. Jei esi su marškinėliais, ant kurių yra kokios nors įmonės reklama, gali tavęs paprašyti juos apsirengti išvirkščiai ir tai greičiausia reiškia, kad esi čia pirmą kartą. Kitas skirtumas – tai bendruomeniškumas. Ekstremalios dykumos sąlygos, smėlio audros paveikia žmones ir priverčia juos susivienyti. Atsiranda savotiškas bandos instinktas ir bendras bandymas išgyventi“.

Pašnekovas minėjo, kad ne visi festivalio dalyviai atvažiuoja gerų kėslų vedami. Ar žmonės, nesilaikantys festivalio principų, kaip nors baudžiami? „Yra toks dalykas kaip iškraustymas ar išvarymas iš festivalio. Tačiau nežinau, ar jis dažnai taikomas. Esu girdėjęs, kad vienai moteriai buvo pasiūlyta išvažiuoti, nes ji neprižiūrėjo savo vaiko. Žinoma, tokie atvejai labai reti. Festivalyje labai daug policijos, savanorių festivalio reindžerių todėl su problemos ir konfliktai yra sprendžiam su jų pagalba, o principų nesilaikantiems žmonėms tiesiog gali būti pasiūlyta ar padedama palikti renginį“, - pasakojo G.Kavaliauskas.

Jei susidomėjote „Burning Man“ festivaliu, teks palaukti kitų metų. Visi bilietai buvo parduoti daugiau nei mėnuo iki renginio. G.Kavaliausko teigimu, tai pirmas toks atvejis festivalio istorijoje, rodantys, kaip auga renginio populiarumas. Oficiali festivalio kaina 360 dolerių (865 litai). Festivalis šiais metais vyksta rugpjūčio 29 – rugsėjo 4 dienomis.

Jei susižavėjote nuotraukomis iš praėjusių metų "Burning Man" festivalio, daugiau pamatyti išradingų instaliacijų ar susipažinti su menininkais galite paspaudę ČIA. 2007 metų instaliacijų ir menininkų informacija bei nuotraukos ČIA.


Šiame straipsnyje: Burning ManplukisfestivalisJAV

NAUJAUSI KOMENTARAI

XRumerTest

XRumerTest portretas
Hello. And Bye.

XRumerTest

XRumerTest portretas
Hello. And Bye.

Pekneuche

Pekneuche portretas
Задняя тег особый тип тега установлен на кронштейне, который простирается от 12 до 15 футов (от 3,66 до 4,57 м) за грузовиком рамка устанавливается общая внешняя длина моста транспортного средства.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Istorijos puslapiuose – viešbučio didybė
  Istorijos puslapiuose – viešbučio didybė

  Šeštadienio popietę Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Pempininkų padalinyje vyko istoriko, kraštotyrininko, leidėjo Kęstučio Demerecko knygos „Viktorijos“ viešbučio paslaptys&ldq...

  2
 • „Mūzos“ statulėlės – J. Vanžodytei ir D. Meškauskui
  „Mūzos“ statulėlės – J. Vanžodytei ir D. Meškauskui

  Artėjant Tarptautinei teatro dienai, penktadienio vakarą, Klaipėdos dramos teatre prieš prasidedant režisieriaus Elmars Senkovs spektakliui „Varovai“, vyko tradicija tapusi „Mūzų“ įteikimo ceremonija. Tai – jau a&sca...

  3
 • Fotografė A. Bekeraitytė-Popierė: svarbiausias kadras – žmogaus istorija
  Fotografė A. Bekeraitytė-Popierė: svarbiausias kadras – žmogaus istorija

  Agnė Bekeraitytė-Popierė – fotografė, iš kurios įamžintų portretų žvelgia tokie žymūs aktoriai ir kūrėjai kaip Quentinas Tarantino, Willemas Dafoe, Danielis Craigas, Marina Abramovič. Nuo  paauglystės fotoaparato iš rank...

  3
 • Elizabet, Aladinas ir čiurlioniškoji J. Daunytės arfa
  Elizabet, Aladinas ir čiurlioniškoji J. Daunytės arfa

  Nors už lango kovas, orai marguoja kaip paukščio plunksnos. Dar vakar, rodos, mačiau baloje besišvarinančius kėkštus, vėl trumpam grįžo žiema, o dabar vos ne vasara. Tiesiu ranką į mėgstamą vartyti Czesławo Miłoszo „Ab...

 • Kokius portretus tapo skirtingų kartų tapytojos?
  Kokius portretus tapo skirtingų kartų tapytojos?

  Laikui bėgant, portreto žanro populiarumas tai didėjo, tai mažėjo, bet įdomus jis išliko iki šių dienų. Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerijoje „Drobė“ veikianti keturių skirtingų kartų tapytojų – E...

  3
 • Kauno paveikslų galerijoje – „Vieno laiško istorija“
  Kauno paveikslų galerijoje – „Vieno laiško istorija“

  Kartu su paroda „Jonas Mekas iš arčiau ir iš toliau“ Kauno paveikslų galerijoje atidaryta ir kita ekspozicija, nenutolstanti nuo avangardinio meno, – „Vieno laiško istorija“. Parodos kuratorė Eglė Komkait...

  1
 • J. Meko metai – dabar ir visados
  J. Meko metai – dabar ir visados

  Dar vieni kalendoriniai metai pasistūmėjo tolyn, tačiau tik su žiemos pabaiga daugelis mintyse palieka praėjusius metus. Užmiršti 2022-ųjų nederėtų, juk jie buvo oficialiai paskelbti Jono Meko metais. ...

 • Praeities slėpiniai sugulė į knygą
  Praeities slėpiniai sugulė į knygą

  Ankstyvojo istorijos laikotarpio Klaipėdos gyvenimas buvo išties didingas. Jo tyrinėtojas žinomas archeologas Gintautas Zabiela su kolegų komanda išleido knygą „Atrasti praeitį. Išsaugoti ateičiai“. Tai – leidinys ...

 • Mirė skulptorė V. Skirgailaitė
  Mirė skulptorė V. Skirgailaitė

  Eidama 87-uosius metus trečiadienį mirė skulptorė Violeta Skirgailaitė, ketvirtadienį pranešė Lietuvos dailininkų sąjunga. ...

  2
 • Naujas Muziejų įstatymas: nebelieka respublikinių muziejų, atsiras darbuotojai emeritai
  Naujas Muziejų įstatymas: nebelieka respublikinių muziejų, atsiras darbuotojai emeritai

  Seimui ketvirtadienį priėmus naują Muziejų įstatymo redakciją patobulinta jų finansavimo tvarka, vadovų skyrimas, valdymas, įteisintas muziejaus emerito vardas nusipelniusiems darbuotojams. ...

Daugiau straipsnių