Sumaištis daugiabutyje: gyventojai įtaria susidūrę su kriminaline turto perėmimo schema

Klaipėdoje esančiame daugiabutyje kilo sumaištis, kai butų savininkai išgirdo dalyvavę susirinkime, apie kuri nieko nežinojo. Gyventojai įtaria susidūrę su kriminaline turto perėmimo schema, esą kurios smaigalyje – bendrovė "Civinity".

Kalbos – ne gandai

Taikos pr. 49 daugiabučio butų savininkai praėjusių metų pabaigoje išgirdo kalbas, neva buvo renkami namo gyventojų parašai ir įvyko būtų savininkų susirinkimas, kuriame dauguma balsavo, kad būtų pakeistas daugiabučio administratorius. Naujuoju administratoriumi neva tapo "Civinity Namai Klaipėda".

Norėdami išsklaidyti abejones, gyventojai pasidomėjo valstybės įmonėje Registrų centras esančia informacija.

"Negalėjome tuo patikėti, kol nepamatėme savo akimis. Paaiškėjo, jog kalbos – ne gandai. Registrų centre buvo užregistruotas naujas daugiabučio administratorius – "Civinity Namai Klaipėda", – pasakojo namo gyventojas Aurimas (redakcijai šio asmens tapatybė žinoma).

Pasak jo, paaiškėjus netikėtam faktui, netrukus atsiskleidė daugiau akibrokštų.

"Pasidarė įdomu, kaip tas susirinkimas vyko, kiek žmonių pasirašė, kad būtų pakeistas administratorius, nes aš apie tai visiškai nieko negirdėjau. Apie jokį namo gyventojų susirinkimą nebuvau informuotas, nemačiau jokių apie susirinkimą pranešančių skelbimų. Ir ne tik aš, manau, daugelis. Juk susirinkimų rengimo procedūros yra reglamentuotos ir jų, kaip visi supranta, būtina laikytis", – kalbėjo pašnekovas.

Protokolas nustebino

Nerimą keliančių klausimų apnikti gyventojai Registrų centre užsisakė susirinkimo protokolą.

Jį gavę patyrė dar vieną akibrokštą: anot protokolo, lapkričio 29 dieną vykusiame susirinkime dalyvavo ir balsavo visų name esančių šimto butų savininkai: kad namo administratoriumi taptų "Civinity Namai Klaipėda" balsavo 56, susilaikė 44 susirinkimo dalyviai.

"Aš, kaip name esančio buto savininkas, tame susirinkime nedalyvavau. Visiškai nesuprantama, kokiu būdu, kokiu pagrindu buvau įskaičiuotas kaip susirinkimo dalyvis. Išeitų, kad buvau įtrauktas kaip susilaikęs asmuo. Tai panašu į dokumento klastojimą", – dalijosi nuogąstavimais Aurimas.

Anot jo, netrukus paaiškėjo, jog kaip susilaikę galbūt buvo įvardinti visi susirinkime nedalyvavę būtų savininkai.

"Ėjau nuo buto prie buto, šnekėjausi su kaimynais ir bandžiau išsiaiškinti, kokiu būdu buvo surinkti tie protokole esantys 56 parašai", – pasakojo pašnekovas.

Jo tvirtinimu, iš Registrų centro gautame protokole akis bado abejotino patikimumo lapai su parašais – lapuose nėra preambulės, nurodančios, už ką būtent yra pasirašyta.

Taip galima pasirašyti ir už kačiukų prieglaudos steigimą, ir už ką tik nori.

"Taip galima pasirašyti ir už kačiukų prieglaudos steigimą, ir už ką tik nori. Surinkęs parašus, paskui ant to lapo gali užrašyti bet ką. Be to, visiškai nesuprantama, kaip tokio protokolo pagrindu Registrų centras užregistravo to keisto susirinkimo nutarimą, kad daugiabučio administratoriumi taptų "Civinity Namai Klaipėda", – stebėjosi buto savininkas.

Jis tvirtino įsitikinęs, kad iš tiesų buvo ne susirinkimas, bet tiesiog parašų rinkimas vaikštant į butus.

"Tai yra du skirtingi dalykai – ar eini per butus ir renki parašus, ar darai viešą susirinkimą, kur gyventojai gali diskutuoti, išsakyti savo požiūrį, užduoti klausimus pretenduojantiems administratoriams, palyginti kainas ir panašiai. Netikėjome, kad galima taip manipuliuoti ir pasiekti rezultatą?" – stebėjosi buto savininkas.

Sulaukė pažadų?

Taikos pr. 49 namo gyventojai informavo, kad gruodžio 21 dieną "Civinity Namai Klaipėda" surengė iš tiesų įvykusį, anot žmonių, realų daugiabučio gyventojų susirinkimą.

"Susirinkimo tikslas buvo "Civinity" prisistatymas – jie pristatė vadybininką, norėjo išsirinkti įgaliotąjį asmenį. Čia vėl labai keista – kaip galėjo būti užregistruota ta sutartis, jei jie tik dabar renka įgaliotąjį atstovą? Susirinkime be manęs dar dalyvavo vienuolika butų savininkų. Bandė rinkti parašus. Pasirašė keturi. Kiti norėjo, kad liktų senas administratorius", – pasakojo pašnekovas.

Anot Aurimo, pakalbėjęs su gyventojais, suprato, kad lapkričio 29 dienos susirinkimo protokole esantys parašai galėjo būti surinkti savitais būdais.

"Parašus dėl nežinia ko padėję gyventojai pasakojo, neva buvo žadama padidinti balkonus, padaryti taip, kad nereikėtų jokios renovacijos ir panašiai. Žodžiu, manau, ką norėjo girdėti, tas žmonėms ir buvo žadama", – įtikinėjo Aurimas.

Panaikinti nepavyko

Siekdami panaikinti lapkričio 29 dieną abejotinomis aplinkybėmis surengto susirinkimo nutarimą dėl "Civinity Namai Klaipėda" paskyrimo administratoriumi, daugiabučio gyventojai surinko 55 parašus, kuriais prašoma nutraukti jungtinės veiklos sutartį su "Civinity Namai Klaipėda".

"Net neabejoju, kad parašų būtų dar daugiau, bet ne visus gyventojus namuose pavyko rasti. Visi pasirašė žinodami aiškų tikslą, kuris buvo suformuluotas parašų lapo viršuje", – atkreipė dėmesį Aurimas.

Lapai su parašais ir prašymu nutraukti jungtinės veiklos sutartį su "Civinity namai Klaipėda" buvo pateikti Registrų centrui, tačiau norimo tikslo gyventojams pasiekti nepavyko.

"Mūsų prašymas buvo atmestas, nes penki gyventojai suklydo rašydami savo gimimo metus. Šioje situacijoje labai įdomus darosi Registrų centro darbo pobūdis – akivaizdžiai abejotini "Civinity namai Klaipėda" pateikti protokolai tampa pagrindu užregistruoti privačiai bendrovei "Civinity" palankią sutartį, nekalbant jau apie jokių standartų neatitinkančius parašų lapus, kuriuose ne tik nenurodytas pasirašymo tikslas, bet nėra nei pasirašiusiųjų gimimo datų, nei butų numerių. O mūsų raštas užkliuvo ir buvo atmestas dėl kelių klaidingų skaičių. Tai visiškai nesuprantama. Kyla klausimas – kodėl jie priima beveik tuščią lapą, o mūsų nagrinėja iki smulkmenų", – dalijosi abejonėmis Aurimas.

Nerado nieko įtartina

Pasak redakcijai komentarus atsiuntusio Registrų centro atstovo Mindaugo Samkaus, įregistruojant juridinį faktą dėl sudarytos veiklos sutarties ir administravimo buvo įvertinti kartu su prašymu pateikti dokumentai (jungtinės veiklos sutartis, daugiabučio namo butų savininkų susirinkimo protokolas ir sutartis).

Nagrinėjant prašymą, Registrų centro atstovo teigimu, nebuvo rasta aplinkybių, kurių pagrindu būtų galima atsisakyti įregistruoti prašomus juridinius faktus.

"Vėliau išregistruoti juridinį faktą atsisakyta nustačius, kad pateikto susitarimo nepasirašė daugiabučio namo butų savininkų dauguma – pateiktame dokumente buvo įrašytos klaidingos kelių butų savininkų gimimo datos, susitarimą pasirašė asmenys, kurie nėra nurodytų butų savininkai ir neturi teisės pasirašyti. Atkreiptinas dėmesys, kad abiem atvejais pateikti prašymai buvo priimti. Sudarydami jungtinės veiklos sutartys gyventojai patys nusprendžia, kokiu būdu ją sudaryti ir kokius duomenis joje nurodyti: ar patalpų savininkams pasirašyti po tekstu, ar sudaryti atskirą savininkų sąrašą. Bet kuriuo atveju pateikiamuose dokumentuose asmens gimimo datos neprivalo būti nurodytos. Taigi, pirmojo prašymo atveju dokumentuose asmenų gimimo datos nebuvo nurodytos ir nesant aplinkybių, kurių pagrindu būtų galima atsisakyti prašymą priimti, jis buvo priimtas. Antrojo prašymo atveju pateiktuose dokumentuose buvo rastos klaidos (klaidingi gimimo metai, pavardės, butų savininkai, nepateikta sutarties nutraukimo sutartis), buvo priimtas sprendimas atsisakyti išregistruoti prašomus juridinius faktus", – dėstė Registrų centro atstovas.

Kaltina šališkumu

Tačiau apgauti besijaučiantys gyventojai dar nepraranda vilties panaikinti, jų įsitikinimu, įtartinomis aplinkybėmis sudarytą sutartį.

Gruodžio 24 dieną jie raštu kreipėsi į Registrų centro generalinį direktorių Saulių Urbanavičių, priekaištaudami Registrų centrui dėl biurokratizmo ir šališkumo.

"Įvertinus Registrų centro man pateiktus atsakymus, pastebiu, kad užsiimate biurokratizmu ir be reikalo stojate į į vieno juridinio asmens, t.y. "Civinity Namai Klaipėda" pusę dėl mums nesuprantamų priežasčių. Atlikdami registraciją dėl namo administratoriaus "Civinity namai Klaipėda" įregistravimo "nepastebėjote", kad 2021 m. lapkričio 29 d. tariamai vykęs gyvenamųjų patalpų savininkų susirinkimas yra niekinis, nes nėra pateiktas susirinkime dalyvavusių savininkų sąrašas", – pabrėžiama laiške.

Generaliniam direktoriui skirtame rašte pakartotinai reikalaujama išregistruoti lapkričio 29 dieną įregistruotą Jungtinės veiklos sutartį su "Civinity Namai Klaipėda" ir pateikti gyventojams šios sutarties kopiją.

Kopija buvo pateikta, tačiau apgautų besijaučiančių gyventojų nepasitenkinimą kelianti Jungtinės veiklos sutartis liko galioti.

Gali pakeisti

Situaciją Taikos pr. 49 daugiabutyje pakomentavusi Klaipėdos miesto savivaldybės Statinių administravimo skyriaus vedėja Diana Gerasimovienė plačiau nekomentavo butų savininkų nuogąstavimų, kad jie galbūt susidūrė su sukčiavimo schema.

Anot šios specialistės, gyventojai dar turi galimybę pakeisti jiems įtarimų keliančia sutartį.

Skyriaus vedėjos komentare rašoma: "Kylant abejonių dėl paminėto protokolo klastojimo, minima iniciatyvinė grupė turėtų kreiptis į teisėsaugos organus ar protokolą skųsti Civilinio kodekso 2.82 straipsnyje nustatyta tvarka. Sudarant susirinkimo protokolą jį pasirašo susirinkimo pirmininkas ir sekretorius , kurie ir yra atsakingi už protokole nurodytų duomenų teisingumą".

D.Gerasimovienė pabrėžė: jeigu žurnalisto pašnekovai turi kokių nors įrodymų apie neteisėtus veiksmus ar priemones, turėtų apie tai pranešti teisėsaugos pareigūnams.

"Iš turimo Nekilnojamojo turto 2021-12-01 išrašo matyti, kad pastate Taikos pr. 49 yra nustatytas bendrojo naudojimo objektų valdymas - sudaryta Jungtinės veiklos sutartis su UAB "Civinity namai Klaipėda" (įrašas galioja nuo 2021-11-30). Šiuo atveju savivaldybė laikosi nuostatos, kol duomenys "Registrų centras" yra teisėti, nes jie nėra užginčyti. Akcentuotina, kad pavyzdinėje Daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektų valdymo, naudojimo ir priežiūros jungtinės veiklos sutarties formoje, kuri patvirtinta 2012-12-04 Aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-1047, skiltyje "Sutarties galiojimas ir ypatumai" yra numatytos sąlygos sutarties pakeitimui, papildymui ar nutraukimui, todėl jeigu gyventojų daugumos netenkina esama sutartis, yra galimybė ją keisti", – paaiškino savivaldybės specialistė.

Įtaria suokalbiu

Įtarimų keliančia sutartimi nepatenkinti butų Taikos pr. 49 name savininkai pakartotinai kreipėsi į žurnalistus, nurodydami daugiabučio gyventoją, kuris, jų įsitikinimu, galėjo būti suinteresuotas, kad namo administravimą perimtų "Civinity namai Klaipėda".

Butų savininkai informavo, kad šis asmuo paaiškėjo tuomet, kai iš Registrų centro pagaliau pavyko išsireikalauti lapkričio 29 dieną įvykusio susirinkimo visų dokumentų kopijas.

Tačiau gyventojų pateiktais kontaktais susisiekti su minėtu asmeniu nepavyko.

"Dabar tas asmuo niekam neatsiliepia ir vengia kaimynų, nes jie jam turi labai daug klausimų", – tvirtino viena daugiabučio gyventoja (jos tapatybė redakcijai yra žinoma).

Įtarimų neišsklaidė

Redakcijai atsiųstame "Civinity Namai Klaipėda" komentare šios bendrovės direktorius Artūras Kavaliauskas nepaaiškino gyventojams įtarimų sukėlusių susirinkimo aplinkybių (kad susirinkime nedalyvavę butų savininkai protokole nurodomi kaip balsavimo metu susilaikę ir kt.) ir nepakomentavo gyventojų įtarimų, jog galbūt sudarant sutartį buvo sukčiaujama.

"Daugiabučio namo patalpų savininkai turi teises ir pareigas rūpintis ir priimti sprendimus dėl savo bendro turto. Savininkai gali rinktis bet kurią įstatymuose numatytą daugiabučio namo valdymo formą: steigti bendriją arba sudaryti jungtinės veiklos sutartį arba nustatyta tvarka pasirinkti bendrojo naudojimo objektų administratorių, kurį skiria savivaldybė. Iniciatyvą pasirašyti jungtinės veiklos sutartį ir pakeisti administratorių išreiškė patys daugiabučio namo savininkai, o tie, kurie pritarė – pasirašė protokole, t. y. 56 butų savininkai iš 100, kas yra dauguma namo gyventojų. Dar kartą norime akcentuoti, kad gyventojai gali ir turi priimti sprendimus dėl savo turto ir gyventojų nuomonės išreiškimas šioje situacijoje yra svarbiausias. "Civinity Namai Klaipėda" su Taikos pr. 49 jungtinės veiklos sutarties pagrindu išrinktu jungtinės veiklos sutarties įgaliotu asmeniu sudarė sutartį dėl administravimo paslaugų teikimo. Mes gerbiame gyventojų priimtą sprendimą ir vertiname jų pasitikėjimą. Stengsimės tą pasitikėjimą pateisinti, tačiau pabrėžiame, kad gyventojai bet kada gali pakeisti tokį sprendimą ir pasirašyti administravimo sutartį, su bet kuria daugiabučius namus administruojančia įmone. Tokiu atveju, esama jungtinės veiklos sutartis lieka galioti", – sakoma "Civinity Namai Klaipėda" paaiškinime.NAUJAUSI KOMENTARAI

pinigelis

pinigelis portretas
DNB- tai draugu , broliu , sugulovu ir visokiu ,, darmajedu'" irstvos.

Deivis

Deivis  portretas
Jacka noramliai juda..:))

va va

va va  portretas
Rumpiškės bendrijos protokolus ir balsavimus raštu norėčiau patikrinti, kai kur sprendimai galimai abejotini
VISI KOMENTARAI 31

Galerijos

Daugiau straipsnių