Į Lietuvą atplukdytas galingiausias Baltijos šalyse autotransformatorius

 • Teksto dydis:

Į Klaipėdos uostą atgabentas ir ketvirtadienį į baržą pakrautas autotransformatorius, skirtas Lietuvos ir Lenkijos elektros sistemų jungties „LitPol Link“ išplėtimui. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ teigimu, vykdomas šalies energetinę nepriklausomybę didinantis projektas yra vienas svarbiausių Lietuvai kryptingai siekiant sinchronizacijos ir integracijos su žemyninės Europos tinklais.

„Lietuvos elektros energetikos sistemos techninis pasirengimas sinchronizacijai – esminis energetinės nepriklausomybės stiprinimo elementas. Galingiausias Baltijos šalyse autotransformatorius – pirmasis iš trijų įrenginių, kurie sudarys „LitPol Link“ jungties šerdį ir leis Baltijos šalių elektros sistemoms veikti vienu dažniu – kitaip tariant, sinchroniškai – su žemynine Europa. Po kelių mėnesių užbaigus „LitPol Link“ projektą būsime pasiruošę sinchroninio prisijungimo prie žemyninės Europos bandymui“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

„LitPol Link“ jungtis su Lenkija yra mūsų vartai į Vakarų Europą, o šis autotransformatorius – raktas į juos. Naujoji įranga atveria mums galimybę jau šiemet išbandyti mūsų pasirengimą sinchroniniam darbui su Lenkijos energijos perdavimo sistema, jei to prireiktų. Dar du autotransformatoriai Lietuvą pasieks artimiausioje ateityje“, – sako „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Kaip praneša „Litgrid“, „General Electric“ gamykloje Gebzėje, Turkijoje, pagamintas 400/330 kV galios autotransformatoriaus buvo nugabentas į Derindžės uostą ir, pakrautas į laivą, iki Lietuvos keliavo daugiau nei 7000 km per Viduržemio jūrą, Atlanto vandenyną ir Baltijos jūrą.

Atplukdytas į Klaipėdą autotransformatorius ketvirtadienį buvo pakrautas į baržą Klaipėdos konteinerių terminale.

„Didžiuojamės galėdami dalyvauti šiame strateginiame tarpvalstybiniame energetikos projekte ir prisidėti prie Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su žemyninės Europos tinklais. Nors mūsų terminalas ir specializuojasi sunkiasvorių ir nestandartinių gabaritų krovinių krovoje, kiekvienas toks unikalus krovinys reikalauja preciziško operacijos planavimo ir ypač aukšto visų bendradarbiaujančių šalių profesionalumo. Džiaugiamės, kad krovinys pristatytas saugiai ir operatyviai“, – teigia bendrovės „Klaipėdos konteinerių terminalas“ generalinis direktorius Vaidotas Šileika.

Vidaus vandens kelių direkcijos barža autotransformatorių Kuršių mariomis ir Nemunu iki Kauno krovinių uosto plukdys tris paras. Kaune 164 tonas sveriantis įrenginys bus perkeltas ant 39 m ilgio vilkiko ir specialios platformos sąstato, kuris, padedamas dar vieno vilkiko, nugabens krovinį į Alytaus rajone esančią „LitPol Link“ keitiklių stotį. Vežant autotransformatorių bus stabdomas eismas, todėl jo kelionė iš Kauno į Alytų vyks nakties metu.

Iš viso „LitPol Link“ bus sumontuoti trys tokie autotransformatoriai, planuojama, kad antrasis ir trečiasis bus atgabenti vasarą.

Įrengus autotransformatorius, po sinchronizacijos 2025 metais, „LitPol Link“ jungtis galės veikti visu galingumu ir sinchroniniu režimu su Lenkijos tinklais. Šalia Alytaus esanti elektros infrastruktūra – kertinė visam sinchronizacijos projektui, kadangi būtent per „LitPol Link“ jungtį bus sinchronizuojamas Baltijos šalių ir žemyninės Europos elektros tinklų dažnis.

Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS / UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Prisijungimas prie žemyninės Europos tinklų ir veikimas sinchroniniu režimu su Lenkija, Vokietija ir kitomis kontinentinės Europos valstybėmis bus užtikrintas ne vėliau nei 2025 m.NAUJAUSI KOMENTARAI

Alis...

Alis... portretas
kad suderinus 2 skirtingo kintamos srovės dažnio elektros sistemas, reikia vieno kintamos srovės dažnio elektrą paversti į nuolatinės srovės elektrą, o po to tą elektrą vėl paversti į kito kintamos srovės dažnio elektra...

Alis...

Alis... portretas
"pagamintas 400/330 kV galios autotransformatoriaus"... atsiprašau, ponai korespondentai... tai yra ne galios, o elektros įtampos keitiklis... jis keičia 300 000 V įtampą į 400 000 V įtampą arba atvikščiai, nes veikia kaip elektros įtampos autotransformatorius... o jo galia, tai matuojama kW (kilo vatais)... tai yra galingas solenoidas su atvadu (ritė su vidiniu atvadu)...

opa.

opa. portretas
Tai kaip paminkla turesim?
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių