- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kitą savaitę Palangoje vyks Vilniaus aukciono namų organizuojamas jau LIII meno kūrinių aukcionas.
Labdaringas gestas
Šį kartą aukciono rinkinį sudaro 200-ų lotų kolekcija, suskirstyta į temines rubrikas: „Labdaros aukcionas: Benas Šarka“, „Marinistika, pajūris, prieplaukos“, „Lietuvos dailė“, „Išeivijos dailė“, „In Focus: Vytautas Kazimieras Jonynas“, „Lietuvos grafika“, „Varia Lituanica“, „Kitų šalių dailė“.
Palangoje vyksiantis aukcionas tarsi savaime asocijuojasi su jūra, kopomis ir saule. Šie motyvai dominuoja kolekcijos rinkinyje. Tačiau ne tik jie lemia aukciono „vėjo kryptį“. Aukciono vakaras prasidės nuo labdaros aukciono, kuriame pristatomos klaipėdiečio menininko, akcionisto Beno Šarkos guašo improvizacijos. Visos surinktos lėšos už parduotus kūrinius bus skirtos A.Mončio namams-muziejui paremti.
Marinistinio žanro gerbėjai turės galimybę išvysti chrestomatinius pajūrio peizažus A.Žmuidzinavičiaus, Č.Janušo, J.Vaičio drobėse. Gausus J.Buračo akvarelių rinkinys, akį traukia S.Gračiovo Baltijos pakrančių tapyba. Išsiskiria monumentali J.Čeponio drobė su laivų uoste motyvu.
K.Šimonis ir Š.Sauka
O štai rubrika „Lietuvos dailė“ prasideda nuo ankstyvą pavasarį vaizduojančio P.Kalpoko kūrinio. Tai viena ankstyviausių klasiko drobių, sukurta 1905 m. Miunchene. Kūriniui būdinga melancholiška atmosfera bei secesinis dekoratyvumas. Stilistiškai visai kitokia – lengva ir skaidri – K.Sklėriaus Venecijos šv. Morkaus aikštės akvarelė. Aukcione nemažai ir K.Šimonio darbų. Ryškaus kolorito, melancholiškas A.Petrašiūnaitės paveikslas, šį kartą eksponuojamas šalia gerai pažįstamos A.Gudaičio drobės „Veidas ir gėlės“. Dėmesį atkreipia L.Surgailio, A.Savicko ekspresija pulsuojantys kūriniai. Dailininko ir poeto E.Juchnevičiaus darbų mini retrospektyva leidžia atidžiau pažvelgti į šio, tarsi nuošalėje esančio, talentingo lietuvių dailininko kūrybą.
O tikras rubrikos netikėtumas yra ankstyvas, bet jau demonstruojantis ikoninę autoriaus stilistiką, Š.Saukos kūrinys „12 mergelių ir kiaušinis“.
Truputis rafinuoto antikvaro
Jau tradiciškai susiklostė, kad Vilniaus aukciono rubrikoje „Išeivijos dailė“ dominuoja V.Kasiulio, K.Žoromskio, J.Rimšos, P.Domšaičio, A.Galdiko drobės, kurias organiškai papildo P.Gailiaus grafikos darbai iš serijos „Incablock“. Rubrikoje „In Focus“ dėmesys atkreiptas į grafiko, skulptoriaus, vitražų kūrėjo ir pedagogo V.K.Jonyno kūrybą – pristatoma 10 autoriaus darbų, tarp kurių – ofortai, litografijos, medžio raižiniai, piešiniai tušu.
Rubrikos „Lietuvos grafika“ puslapį atveria S.Romerienės ofortas, klaipėdietės I.Kačenauskaitės dokų šurmulio litografijos, D.Tarabildienės lino raižiniai, taip pat L.Lagausko darbai, sukurti 7 dešimtmetyje autoriaus ištobulinta minkštojo lako technika.
Rubrika „Varia Lituanica“ atkreipia dėmesį į unikalią Kriaunų bažnyčios 1888 m. inventorinę knygą su Žemaičių vyskupo Mečislovo Leonardo Paliulionio (1834–1908) Kriaunų bažnyčios vizitacijos ataskaita. Taip pat šiame aukcione pristatoma nedidelė, bet rafinuota XIX a. Vakarų Europos antikvaro skiltis, leidžianti konstatuoti labai aukštą XIX a. peizažistų profesionalumą.
LIII Vilniaus aukcionas įvyks rugpjūčio 4 d. 19 val. A.Mončio namuose-muziejuje Palangoje (S.Daukanto g. 16). Aukciono ekspoziciją bus galima apžiūrėti rugpjūčio 1–4 d. 13–19 val. ten pat.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Palangoje prasidės Jurginių festivalis „Jurgi, paimk raktus“
Po rekonstrukcijos atidarytas Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras13
Klaipėdoje liepsnos tango aistros1
Po savaitės Klaipėdoje galėsime išvysti vieną garsiausių šių dienų Argentinos tango šokėjų ir jo suburtą grupę. Pasaulio tango čempionu pripažintas šokėjas Marcos Ayala kitą penktadienį kaitins žiūrovų kraują ant...
Spektaklyje „Atžalynas“ – vertybių priminimas1
Pagerbti ryškiausi metų kultūros ir meno šviesuliai bei jaunieji talentai
„Mūzos“ statulėlė – aktorei E. Barauskaitei3
Pažintis su švyturiais – ir ekskursijoje
Klaipėdai šiemet minint Švyturių metus, uostamiestyje šiandien vyksta įvairūs renginiai. Vienas jų – ekskursija po Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus erdves, kuriose jau dešimtys klaipėdiečių turėjo galimybę susi...
Kare – laikantis Dievo įsakymo?
Bėgant tretiems karo Ukrainoje metams, Lenkijos menininkai susivienijo ir sukūrė parodą „Penktasis Dievo įsakymas“. Joje dėmesys skiriamas ne tik karo žiaurumams išryškinti, bet ir priminti, ką reiškia Dekalogo įsakyma...
Klaipėdoje – populiariųjų „Žemaitukų“ koncertas su gyvo garso grupe
Sakurų parke – koncerto repeticija2