Liaudies buities muziejų nusiaubė gaisras: iki pamatų supleškėjo du vertingi pastatai

Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse sekmadienio naktį kilus gaisrui visiškai sudegė du ekspozicijos pastatai.

Muziejaus direktorės pavaduotojas informacijai ir muziejininkystei Eligijus Juvencijus Morkūnas BNS sakė, kad didesnio už kilusį šįkart gaisro muziejuje nėra buvę. Pasak jo, vieno sudegusios statinio statyba dar nebuvo baigta.

Sudegė du senieji pastatai

„Pastatas buvo iš Mažosios Lietuvos. Bus galima padaryti jo kopiją. Bet bus tik kopija“, - teigė vienas muziejaus vadovų, kuris naktį buvo gaisravietėje, kai gaisras jau buvo užgesintas.

E.J. Morkūnas tikino, kad priešgaisrinė muziejaus sistema buvusi gera.

Tuo tarpu pavaduotojas bendriesiems ir ūkio reikalams Antanas Andriulaitis apie gaisrą sužinojo tik iš BNS ir tuoj pat išvyko į gaisro nuniokotą muziejaus teritoriją. 

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui taip pat buvo keblu rasti muziejaus vadovus. Departamento Situacijų koordinavimo skyrius vyresniojo specialisto Igorio Voverio teigimu, muziejuje kilus gaisrui, ugniagesiai negalėjo susisiekti su jo vadovybe. „Neįmanoma prisiskambinti, norėjom pasitikslinti, ar ten kultūros paveldas, ar tik taip pastatai, esantys toje teritorijoje,“ - BNS teigė specialistas.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vyriausiasis specialistas Giedrius Vaičiulis Lietuvos radiją informavo, kad gaisras Rumšiškėse jau likviduotas. Pavojaus miškui ar kitiems pastatams nėra. „Apsaugai lieka pora cisternų, dar prižiūri tą vietą“, - teigė jis.

G.Vaičiulis taip pat pranešė, kad sudegę ekspoziciniai pastatai buvo gyvenamasis namas ir rastinis ūkinis pastatas, kur buvo eksponuojama paroda „Mažoji Lietuva“.

„Kadangi pastatai vienas karkasinis, o kitas medinių rąstų, o stogas uždengtas nendrėmis, tai ugnis padarė savo“, - teigė G.Vaičiulis.

Pranešimą apie gaisrą Bendrasis pagalbos centras gavo 2.04 val., o ugnis galutinai sutramdyta paryčiais - apie 4.37 val.

Gaisrą gesino didelė ugniagesių pajėgos, pasak I. Voverio, iš viso į Rumšiškes išsiųsti 9 ugniagesių automobiliai, o vienu metu gesino net septyni. „Buvo dar grėsmė kitiems pastatams“, - aiškino jis, ko dėl tiek daug automobilių atsiųsta gesinti gaisro.

Paklaustas, ar galėjo gaisras kilti nuo fejerverkų, I.Voveris sakė, kad tokios informacijos nėra. „Neturime tokios informacijos“, - teigė jis.

I.Voveris BNS informavo, kad Rumšiškėse dirba ekspertai - jie nustatys gaisro priežastį.

Rumšiškėse šį savaitgalį vyko festivalis „Granatos Live“.

Festivalio linksmybių teritorijoje kilo sumaištis – per mikrofonus buvo pranešta, jog linksmybės baigtos. Festivalio dalyviams rekomenduota kuo ramiau pasišalinti iš festivalio teritorijos.

Per gaisrą žmonės nenukentėjo.

Festivalių nebeįsileis

Nuostolius dėl sudegusių Rumšiškių liaudies buities muziejaus pastatų atlygins festivalis „Granatos“, sako muziejaus direktorė Violeta Reipaitė. Pasak jos, po šio gaisro greičiausiai daugiau festivalis nebebus rengiamas muziejaus teritorijoje.

„Pamoka čia yra aiški. Nu kam problemos? Manau, kad ne (Rumšiškėse festivalis nebevyks - BNS)“, - pareiškė sekmadienio naktį nuo gaisro nukentėjusio muziejaus vadovė.

Tačiau V.Reipaitė BNS dar negalėjo pasakyti, kokie nuostoliai patirti dėl sudegusių pastatų. 

„Paveldas yra sunkiai įvertinamas. Žinoma, yra piniginė išraiška, pažiūrėsiu, kiek tuos pastatus, kaip eksponatus, buvome įvertinę, bet šiaip festivalis yra draustas ir mums bus atlyginta 100 proc. Tuo metu, kai vyksta festivalis jie neša visą atsakomybę, kas benutiktų,“ - teigė muziejaus vadovė, pasak kurios, muziejus su festivaliu yra pasirašęs sutartį.

Paveldas yra sunkiai įvertinamas. Žinoma, yra piniginė išraiška, pažiūrėsiu, kiek tuos pastatus, kaip eksponatus, buvome įvertinę, bet šiaip festivalis yra draustas ir mums bus atlyginta 100 proc.

Vis dėlto dėl nelaimės ji kaltina festivalį, bet dėl kokios priežasties įsiplieskė gaisras - dėl fejerverko, numestos nuorūkos ar degtuko, direktorė neprognozavo. Ji tikino, kad pastatuose „užsidegimo židinių nebuvo“.

„Tyrėjai aiškinasi priežastis. Bet pastatas tas nebuvo įrengtas, jo vidus, ten eksponatų nebuvo, pastatai buvo tušti, buvo rengiami ekspozicijai, nebuvo jokių elektros instaliacijų, nebuvo šildymo prietaisų, tai... Tame ir esmė, kad jie (pastatai - BNS) nutolę nuo veiksmo centro,“ - aiškino V.Reipaitė.

Muziejus pats nebuvo apdraudęs pastatus, kurie sudegė. „Ne, nu muziejuje yra daug pastatų, 150, mes fiziškai jų negalime apdrausti visų ir nelabai kas draudžia, žinokite, medinius pastatus“, - sakė V.Reipaitė.

Anot jos, tokia sutartis su „Granatos“ pasirašoma kiekvienais metais.

„Didelė masė žmonių ir visada kažkaip reikia draustis. Maža kas gali būti... Čia yra penkti metai. Ketverius metus nuostoliai būdavo išmindžiota žolė ir tikrai nieko nebuvo daugiau jokių materialinių, nebuvo pažeidimų“, - aiškino muziejaus direktorė. 

Paklausta, ar festivalio dalyviai galėjo laisvai prieiti prie muziejaus pastatų, ji tokios galimybės neatmetė: “Naktis buvo, sunku pasakyti. Visi muziejaus pastatai, sodybos apsaugotos. O kada yra daug žmonių, visko gali būti“, - tikino muziejaus vadovė.

V.Reipaitė BNS sakė, kas sudegę pastatai „bus atstatyti kaip įmanoma greičiau“.

Pasak jos, iš Mažosios Lietuvos - Šilutės rajono Vabalų kaimo pastatai į Rumšiškes buvo atgabenti 1988 metais ir dėl pinigų stygiaus nebuvo tvarkomi - atnaujinti buvo pradėti neseniai, bet V.Reipaitė negalėjo pasakyti, kiek tiksliai į jų atnaujinimą buvo investuota: „Nedidelės sumos, pavyzdžiui, tik stogas perdengtas“. 

Iki šiol Rumšiškėse dirba ekspertai - jie nustatys gaisro priežastį.NAUJAUSI KOMENTARAI

Viktorija

Viktorija portretas
bet tai kokie debilai jus... paskaito antraste ir komentuoja. jus paskaitykit visa straipsni berasciai ir tada komentuokit...galetu sujungti su facebook komentarus, o tai tada geda jum butu durneliai kai visi matytu ne anonimus o vardus ir pavardes

nyksta ir naikinasi toliau mūsų gimtas kraštas--

nyksta ir naikinasi toliau mūsų gimtas kraštas-- portretas
įtariu, kad KALTŲ NĖRA.

Vacys

Vacys portretas
Taigi skaitykit berasciai. Jum gi raso kad viska atlygins festivalis, o jus vis tiek savo daina giedat.
VISI KOMENTARAI 20
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių