Pavojingos atliekos išpiltos tyčia?

Domeikavos seniūnijoje, Eigirgalos kaime, į aplinką patekusios pavojingos cheminės atliekos užteršė dirvožemį, galbūt – ir gruntinius vandenis. Įtariama, kad dalis jų išpiltos sąmoningai, siekiant pasisavinti lėšas.

Domeikavos seniūnijoje, Eigirgalos kaime, į aplinką patekusios pavojingos cheminės atliekos užteršė dirvožemį, galbūt – ir gruntinius vandenis. Įtariama, kad dalis jų išpiltos sąmoningai, siekiant pasisavinti lėšas.

Sunkieji metalai

Pavojingomis atliekomis užteršta atliekų tvarkymo įmonei "Jukneda" priklausanti buvusių kiaulių fermų teritorija Eigirgaloje. Nustatyta, kad grunto užterštumas sunkiaisiais metalais (alavu, chromu, cinku, švinu, variu) leistinas normas viršija nuo kelių iki keliasdešimt kartų, kai kuriais – iki 100 kartų.

Šalia pavojingų atliekų konteinerių telkšo didžiulė neaiškaus rudo skysčio bala, su įmonės teritorija beveik besiribojančio nedidelio tvenkinio link veda kelios rūdžių spalvą įgavusios žolės nuošliaužos. Buvusios fermos pastate užgula slogūs tepalų ir kiti neaiškūs kvapai – čia suverstos įvairios atliekos.

Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) inspektoriai dar balandžio mėnesį nustatė, kad "Jukneda" pavojingas atliekas Eigirgaloje laiko neteisėtai ir grėsmę aplinkai keliančiu būdu. Ėsdinimo rūgštys, dažai, lakai, cheminiai tirpikliai ir jų mišiniai, naftos produktai ir kitos pavojingos atliekos čia laikomos nesandariose, atvirose talpose, tam nepritaikytoje vietoje. Manoma, kad gruntą užteršė šios išbėgusios ir galbūt išpiltos pavojingos cheminės medžiagos.

Gyventojams nepranešė

Aplinkosaugininkų teigimu, Eigirgaloje išsiliejusių cheminių medžiagų poveikį aplinkai, galimą žalą žmogaus sveikatai su panašiais atvejais palyginti sunku. "Pavyzdžiui, gyvsidabris – garuoja, o čia viskas subėgę į gruntą", – užsiminė Kauno RAAD Kauno rajono agentūros vedėjas Vytautas Rimas.

Pavojingos medžiagos galėjo pasiekti ir gruntinius vandenis. Lietuvos geologijos tarnybai ir bendrovei "Grota" atlikus ekogeologinius grunto ir gruntinių vandenų tyrimus turėtų paaiškėti taršos mastas ir neigiamas poveikis aplinkai. Jei bendrovė "Jukneda" bus pripažinta aplinkos teršėja, ji turės apmokėti tyrimų ir neigiamo poveikio aplinkai pašalinimo darbus.

Apie galbūt užterštus gruntinius vandenis Eigirgalos gyventojai nebuvo įspėti. "Išsiliejo kažkokios cheminės medžiagos? Mes nieko nežinome. Geriame centralizuoto vandentiekio vandenį. Jei ir gruntiniai vandenys užteršti, mums tai neturėtų pakenkti", – vylėsi neprisistačiusi jauna moteris.

V.Rimo teigimu, apleistoje fermoje anksčiau veikė kiaulių kompleksas, todėl labai mažai tikėtina, kad šalia tokio objekto yra gyventojų, geriančių šulinių vandenį.

Galutiniam tvarkytojui neperdavė

Pasak V.Rimo, fermos teritorijoje likusios žymės rodo, kad skystosios pavojingos atliekos ne tik išbėgdavo, bet ir buvo išpilamos, grubiai pažeidžiant šių atliekų tvarkymo taisykles. Įtariama, kad taip įmonė siekė pasisavinti atliekoms tvarkyti skiriamas lėšas.

"Įmonė "Jukneda" nėra galutiniai atliekų tvarkytojai – jie turėjo teisę tik surinkti ir laikyti pavojingas atliekas. Toliau jas turėjo perduoti galutiniams atliekų tvarkytojams, kaip ir dalį tam skirtų lėšų, tačiau to nedarė, pasilikdami sau visus už šių atliekų tvarkymą gautus pinigus", – pastebėjo aplinkosaugininkas.

Vienas brangiausiai įvertintas ėsdinimo rūgščių tvarkymas – už toną iš įmonių priimtų ėsdinimo rūgščių atliekų tvarkytojai gauna apie 500 eurų. Šių atliekų "Jukneda" galutiniam atliekų tvarkytojui beveik neperduodavo. "Jie perduodavo tik tokias mažai kenksmingas atliekas kaip tepaluotas pašluostes. Tačiau pastaruoju metu matyti, kad jie vežė ne atliekas, o užteršto grunto sluoksnį, kurį ruoštasi tirti nustatant aplinkai padarytą žalą", – atkreipė dėmesį V.Rimas.

Buvusių fermų teritorijoje įmonė nelegaliai laikė apie 350 t atliekų. Daugiau kaip pusė šio kiekio – skystosios ir aktyvintos anglies pavojingos atliekos. Rinkti ir laikyti atliekas įmonė gali tik Ateities plente 31E Kaune esančioje aikštelėje. Pasak aplinkosaugininko, Eigirgaloje įmonė neturėjo teisės laikyti jokių atliekų, jau nekalbant apie pavojingas, kurių tvarkymui keliami daug griežtesni reikalavimai.

Panaikino įmonės licenciją

Aplinkosaugininkams pareikalavus, "Jukneda" dokumentais negalėjo pagrįsti, kur padėjo beveik 500 t atliekų. "Kyla įtarimų, kad bent dalį jų išpylė ar kitaip nelegaliai jomis atsikratė", – pastebėjo V.Rimas.

Kaune registruotos bendrovės "Jukneda" direktorius Dainius Juknevičius neigė, kad skystos pavojingos atliekos buvo išpilamos. "Mes nieko neišpylėme, viską vežame ir priduodame – neturiu ko daugiau komentuoti", – nukirto D.Juknevičius. Tačiau jis negalėjo paaiškinti, iš kur įmonei priklausančioje buvusių fermų teritorijoje ir šalia jos atsirado neaiškių skysčių balos. "Klauskite buvusių šio pastato ir sklypo savininkų. Mes jį įsigijome tik šių metų vasario mėnesį. Kas anksčiau čia buvo ir ką darė, aš negaliu pasakyti", – tikino "Juknedos" vadovas.

Pasak jo, įmonė buvo gavusi leidimus Eigirgaloje saugoti atliekas. "Pritrūko tik vieno parašo. Tai, kas dabar vyksta, yra verslo žlugdymas", – komentavo vadovas.

Kauno apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galbūt neteisėtos bendrovės "Jukneda" veikos netinkamai tvarkant ir laikant pavojingas atliekas bei klastojant jų apskaitą.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

s

s portretas
nuodytojai ykaliuze tokius

retorinis klausimas

retorinis klausimas portretas
Už atliekų surinkimą tokias bapkes lupant galima padaryti taip kad apsitrauktų katarakta ne tik Kauno raj. bet ir visos lietuvos aplinkosaugininkų akys. Bet čia jau kaip sakoma "Godumas frajerį pražudė". Taip akiplėšiškai daryti tokį siaubingą aplinkai nusikaltimą ir tik būti "kelis kartus nubaustam 450 eu bauda daug ką pasako. Tie patys aplinkosaugininkai Kauno rajone medžioklės vadovui kad patikrinimo metu nebuvo spėjęs medžiolės lape pažymėti jau pradėtų lupti 2 kito medžiotojo sumedžiotų šernų (šernai medžiojami be jokių apribojimų ar licencijų, jų medžioklė ryšium su plintančiu afrikiniu kiaulių maru reikalaujama intensyvinti)- skyrė 3180 eurų baudą "už padarytą žalą gamtai". Jaučiate skirtumą? Skaičiukas medžioklės lape ar šimtai tonų nuodų išpilti į gruntą ir vandenis atnešė didesnę žalą gamtai?

Jk

Jk portretas
Skaitant straipsnius susidare ispudis, kad pats Vytas Rimas, ar kaip jis ten vadinas, pats ispyle, nes is jo kalbos ir zurnalistu papirkinejimo tikrai matosi, kad nori imone suzlugdyti. Ikiteisminis tyrimsas, kaip atsimenu, jau buvo, bet buvo nutrauktas. Butu gerai, kad pati aplinkosaugininka prokuratura pakratytu, nes jau koktu darosi, kai spauda raso ta pati per ta pati, jau toks ispustas burbulas, kada jis supliuks?
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių