(Ne)laukta atomazga: pirmojo rinkimų turo incidentas Kaune – išpūstas burbulas?

 • Teksto dydis:

Panašu, kad bliūkšta vienintelis per pirmąjį rinkimų į Seimą turą Kaune pradėtas ikiteisminis tyrimas. Drobės rinkimų apylinkėje po jos komisijos pirmininko skambučio policijai sulaikytas šilainiškis teigia prieš tai fotografavęs dar keliose Kauno rinkimų apylinkėse ir niekur dėl to nekilo jokių incidentų.

Komisijos pirmininko tiesa

Kaip jau rašyta, dėl spalio 11-osios incidento Drobės rinkimų apylinkėje, įsikūrusioje Šančiuose esančiame Kauno suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre, Kauno policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

Kitą rytą portalo kauno.diena.lt kalbintas šios rinkimų apylinkės komisijos pirmininkas Vladas Sungaila pasakojo, kad jau 20 metų dirba apylinkės rinkimų komisijose. Ir su tokiu akibrokštu dar neteko susidurti. Tačiau pašnekovas prisipažino, kad apie 18 val. į jų rinkimų apylinkę atėjęs nepažįstamasis, dėvėjęs raudoną striukę, buvo pastebėtas savavališkai filmuojantis ne iš karto. O pasiteiravus jo, ką čia daro ir, kas jis toks, svečias atsakė rinkimų komisijos pirmininkui tuo pačiu „O kas tu toks?!“ Daugiau jis į kalbas nesileido, atsisakydamas ne tik prisistatyti, bet ir parodyti dokumentus. Be to, ėmė kilti sąmyšis, nes kai kurie jo spėti balsuojant įamžinti žmonės ėmė reikalauti jų nuotraukas ištrinti. „Mes nežinome, kur jos bus panaudotos!“ – toks buvo šių argumentas. Nepaisant to, nepažįstamasis pradėjo fotografuoti ir visus bandančiuosius jį sudrausminti. O iškvietus keistuoliui policiją, šios pareigūnams teko jį išvesti prievarta, nes svečias panašiai buvo linkęs bendrauti ir su pareigūnais.

Mes nežinome, kur jos bus panaudotos!

„Kodėl jis pasirinko būtent mūsų apylinkę, nors čia net nebalsavo, – neaišku. Galbūt netoliese gyvena. Nors greičiausiai – pilnatis, nes vizualiai svečias buvo blaivus“, – dalijosi savo bei kitų komisijos narių nuomone apie šį incidentą V.Sungaila, pridūręs, kad niekas iš balsavusiųjų šio įžūlaus keistuolio, tiesa, kaip ir priklausė, dėvėjusio apsauginę kaukę, nepažino.

Paryčių laiškas

Prieš pokalbį su V.Sungaila portalas paryčiais gavo ir elektroninį laišką, kurio niekas nepasirašė, bet jame buvo pasakojama apie tą patį incidentą. „Savo fotokamera nutariau įamžinti Seimo rinkimus“, – teigė šio apie penktą valandą ryto atsiųsto laiško autorius. Ir tikino, kad stengėsi niekam netrukdyti, būti atokiau nuo rinkėjų srauto ir nieko nekalbino – tiesiog fotografavo. Ir tuo nepatenkintiems vienos rinkimų komisijos nariams bei stebėtojams bandęs priminti, kad čia – vieša vieta. Tačiau jam buvo atsakyta, kad galima fotografuoti tik su komisijos leidimu. Laiško autorius teigė, kad jam neleidžiant to daryti, buvo pažeistos jo teisės, numatytos ir šalies Konstitucijoje, ir Visuomenės informavimo įstatyme.

Kaip jau rašyta, policija buvo sulaikiusi šį 1992 m. gimusį šilainiškį įstatymo leidžiamoms trims valandoms – kol bus surinkta pirminė medžiaga dėl galimai jo padaryto viešosios tvarkos pažeidimo. Be to, iš jo buvo paimta ir fotokamera. Nors jis buvo paleistas nepareiškus jokio įtarimo – tik apklausus specialiuoju liudytoju.

Anot šiam ikiteisminiam tyrimui vadovaujančios prokurorės, ir policijai šis aukštąjį išsilavinimą turintis asmuo teigė fotografavęs rinkimus į Seimą savo kolekcijai. Ir ne vienoje Kauno rinkimų apylinkėje. Teigė, kad prieš tai fotografavo Šilainių rinkimų apylinkėje, kurioje pats balsavo. Vėliau – esančioje miesto centre. Vienoje iš jų, anot sulaikytojo, po to, kai jis pasakė komisijos pirmininkui, kad nori padaryti kelias nuotraukas, šis dar šūktelėjo: „Visi šypsomės!“ Ir nieko nedraudė. Neturėjo jokių pretenzijų ir balsavusieji.

Teisiškai nieko neleistino?

Pasak prokurorės, peržiūrėjus vaizdo įrašą iš Drobės rinkimų apylinkės, matyti, kad šis iki tol jokių reikalų su policija neturėjęs fotografu-megėju pristatantis asmuo ten fotografavo ir filmavo apie pusvalandį. Kol panašu tai nepatiko vienam balsavusiajam.

„Norėjau nufotografuoti, kaip jis meta savo balsą į balsadėžę“, – teisinosi policijai fotografas, panašu, kad po to, kai dėl jo elgesio pradėta piktintis ir dėl to įsikišus rinkimų komisijos pirmininkui, jau nebesivaldęs.

Anot prokurorės, fotografo likimas priklausys nuo to, kas bus konstatuota peržiūrėjus jo padarytas nuotraukas. „Jeigu paaiškėtų, kad jis bandė pritraukti savo fotoobjektyvu balsavusiųjų veiksmus balsavimo kabinose, jam gali būti taikoma administracinė atsakomybė už balsavimo slaptumo pažeidimą. Peržiūrėjus vaizdo įrašą, nieko neleistino nekonstatavau. Seimo rinkimų įstatyme draudžiama tik filmuoti ar fotografuoti balsavimo kabinose. Apie draudimus tai daryti bendrose patalpose minėtame įstatyme neužsimenama", –teigė prokurorė.

Pasak jos, kol kas nėra duomenų ir, kad šis fotografas pažeidė viešąją tvarką. Baudžiamojo kodekso straipsnis, pagal kurį pradėtas ikiteisminis tyrimas, teigia: „Tas, kas viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, piktybiškai tyčiodamasis arba vandališkais veiksmais demonstravo nepagarbą aplinkiniams ar aplinkai ir sutrikdė visuomenės rimtį ar tvarką, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.“

Tačiau, anot prokurorės, kad būtų galima fotografui pareikšti tokį įtarimą, jis turėjo ką nors primušti, išdaužyti ar išvartyti rinkimų apylinkės inventorių ir pan.NAUJAUSI KOMENTARAI

Rūta

Rūta portretas
ta prokurorė gal girta komentuoja situaciją? Kodėl kažkoks trenktas molis gali atėjęs į rinkimus fotografuoti ir filmuoti "savo kolekcijai" žmones be jų sutikimo, nors nėra žurnalistas? Juk dabar balsavimo kabinos be užuolaidų, objektyvu jis ir biuletenį gali pritraukti. Labai įžūlu ir neleistina. Kažin, jei ho/mikų klube ar parade kiekvienas iš gatvės imtų filmuoti ir fotografuoti, ar ta pati prokurorė nerėktų, kad fotografuojant žmogų reikia jo sutikimo?

ANONIMAS

ANONIMAS portretas
KONSERVATORIAMS-NE KAUNE,

Jojonas

Jojonas portretas
Išeina ,kad bet kas gali mane fotografuoti viešoje vietoje,neklausdamaqs mano sutikimo!O kur garantija,kad tos nuotraukos nebus prieš ką nors netinkamai panaudotos ir be nufilmuotų žmonių sutikimo paskelbtos soc.tinkluose.Tam veikėjui reikėtų galvoti ne tik apie savo konstitucines teises,bet ir apie kitų...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių