Valstybės diena pakaunėje: šventė surengta atnaujintose Zapyškio bažnyčios erdvėse

Pakaunės gyventojai ir svečiai valstybės gimtadienį Liepos 6-ąją tradiciškai jau buvo įpratę švęsti Raudondvario dvare, kuriame tarsi vadovėlyje atsispindi įvairūs mūsų valstybės istorijos tarpsniai. Šiemet šventė persikėlė į Zapyškį, prie atnaujintos Šv.Jono Krikštytojo bažnyčios. Tradicija pagerbti labiausiai nusipelniusius žmones išlieka nepriklausomai nuo to, kur vyksta šventės.

Šventė sakralioje vietoje prie Nemuno įgavo naujų atspalvių. Pažvelgus giliau – šiek tiek netradicinis buvo ir Garbės ženklų nominantų sąrašas. Visi jie vienaip ar kitaip prisidėjo ir tebeprisideda, kad Kauno rajono gyventojai turėtų išskirtinę aplinką švęsti svarbias valstybei datas ir mėgautis jomis kasdienybėje, kuria šventinę nuotaiką.

Saugo ir puoselėja paveldą

Pirmojo lygio Garbės ženklu apdovanota VšĮ "Raudondvario dvaras" direktorė Snieguolė Navickienė daug prisidėjo saugant ir puoselėjant Lietuvos istorijos ir kultūros paveldą, garsinant Raudondvario dvarą. Ji įgyvendino ne vieną techninį, kultūrinį, meninį projektą, puoselėja profesionalias ir originalias idėjas bendruomenėje, propaguoja dvaro ansamblį, populiarina jį ne tik rajono, Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu.

2018 m., minint Europos kultūros paveldo metus, Raudondvario dvarui įteiktas Europos kultūrinio turizmo tinklo ir partnerių apdovanojimas už įgyvendintą projektą "Raudondvario dvaro žirgyno pritaikymas menų inkubatoriaus veiklai" ir jame vykdomas kultūrines veiklas.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, šventėje sveikindamas susirinkusius ir teikdamas apdovanojimus, pabrėžė: Zapyškio Šv.Jono Krikštytojo bažnyčią naujam gyvenimui pavyko prikelti tik surėmus pečius: bendradarbiaujant su Vilkaviškio vyskupija ir Kultūros ministerija.

Dabar bažnyčia tarnaus profesionalaus meno, miestelio ir religinėms šventėms. Archeologiniai kasinėjimai liudija, kad šalia bažnyčios plytėjo aikštė, kurioje virė gyvenimas. Atnaujinta aikštė atgimsta kaip sakralinio meno ir kultūros erdvė.

Pirmo lygio Garbės ženklas už žmonių dvasinės gerovės, gyvenimo ir būties vertybių puoselėjimą ir indėlį, įgyvendinant Zapyškio Šv.Jono Krikštytojo bažnyčios ir jos aplinkos projektus – šventėje įteiktas Vilkaviškio vyskupijos vyskupui Rimantui Norvilai.

Gintaras Prikockis, UAB "Erdvės norma" architektas, už reikšmingą veiklą išsaugant autentišką Zapyškio Šv.Jono Krikštytojo bažnyčios interjerą ir Zapyškio senojo miesto pritaikymą bendruomenės poreikiams apdovanotas antro lygio Garbės ženklu.

Kuria šventinę nuotaiką

Dalyvaujantys svarbiausiuose Kauno rajono renginiuose pastebėjo: dažnas jų vyksta vedant Egidijui Stancikui. Jis ne tik sugeba sukurti išskirtinę nuotaiką vedamose šventėse, bet ir stengiasi, kad pakaunės neaplenktų profesionalus menas. Už ilgametį bendradarbiavimą ir profesionalaus meno skleidimą Kauno rajone E.Stancikas, Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius, apdovanotas pirmo lygio Garbės ženklu.

Kauno rajono savivaldybės nuotr.

O štai Margininkų kaimo ir Taurakiemio seniūnijos renginiai neįsivaizduojami be vietos ūkininko Audriaus Banionio. Jis vietos bendruomenės lyderis, apsiskaitęs, išsilavinęs, kupinas jėgų ir idėjų, negailintis jėgų nei daugiašakio ūkio plėtotei, nei bendruomenės veiklai. A.Banionis buvo Margininkų seniūnaitijos seniūnaičiu, Kauno rajono savivaldybės tarybos nariu. Šis ūkininkas daug padeda seniūnijai – pakeitė seną elektros instaliaciją Margininkų maldos namuose, atstatė iš kapinių pavogtus vartus, dosniai prisideda prie labdaros sunkiau gyvenančioms šeimoms. Už bendrystę, didelius ir gražius darbus Kauno rajone Audriui Banioniui, įmonės "Audriaus Banionio ūkis" savininkui įteiktas antro lygio Garbės ženklas.

Tarp garsinančių Kauno rajono vardą neseniai atsirado nauja pavardė Vaidotas Valiukevičius, tekstų autorius ir dainų atlikėjas, Lietuvos atstovas 2020 m. "Eurovizijos" dainų konkurse. Jis užaugo Kauno rajone, Akademijos miestelyje, baigė Akademijos Ugnės Karvelis gimnaziją. Pagrindinis grupės "The Roop" solistas turėjo atstovauti Lietuvai 2020 m. "Eurovizijos" dainų konkurse su daina "On Fire", bet dėl pandemijos renginys buvo atšauktas. "The Roop" triumfavo daugelio šalių surengtuose vietiniuose "Eurovizijos" konkursuose, 1 vietą pelnė specialiame Vokietijos renginyje Hamburgo Elbės filharmonijoje: tiesioginiame ARD TV eteryje atliko savo dainą 5 mln. žiūrovų ir sulaukė beveik 300 tūkst. palaikymo balsų.

Pirmą kartą per 64 metus atšaukus "Euroviziją: konkurso naujienų portalas kvietė internetu balsuoti už labiausiai patikusias šių metų dainas. Neoficialiu nugalėtoju tapo "The Roop". Konkursine "On Fire" ir kitomis V.Valiukevičiaus atliekamomis dainomis Liepos 6-ąją mėgavosi ir Zapyškyje Valstybės dieną šventę Kauno rajono ir iš kitų vietovių žmonės. Prieš šarmingą koncertą V.Valiukevičius buvo apdovanotas trečio lygio Garbės ženklu.

Ideali vieta pagerbti

Turbūt Kauno rajone nerastume idealesnės vietos ir progos tautodailininkui Kazimierui Martinaičiui pagerbti. Save vadina dievadirbiu, o šiuo metu drožia koplytėles, kurias dovanoja. Nemažai darbų K.Martinaičio darbų stovi Kryžių kalne, Šiluvos piligrimų kelyje, galima aptikti Amerikoje, Vokietijoje, Latvijoje, Estijoje, vis dėlto didžiausia dalis darbų yra Kauno rajone.

Garliaviškio menininko kūriniai eksponuoti dainų švenčių parodose, Nacionaliniame dailės muziejuje, o šiemet – Tautodailės metams skirtoje respublikinėje skulptūros parodoje Lietuvos liaudies buities muziejuje.

Talentingas ir kūrybingas menininkas 2014 m. tapo "Aukso vainiko" laureatu vaizduojamosios dailės srityje, 2013 m. – "Aukso vainiko" Kauno turo laureatas vaizdines dailės ir kryždirbystės nominacijose Kazimieras Martinaitis už kryždirbystės meno puoselėjimą ir Lietuvos vardo garsinimą apdovanotas trečio lygio Garbės ženklu.NAUJAUSI KOMENTARAI

e

e portretas
Ar karaliaus į šventę nepakvietė?

Kaimiete

Kaimiete portretas
Vilnietei Zapyskis yra Kauno rajone ir su miestu neturi nieko bendro

Vilniete

Vilniete portretas
Šaunuolis Kaunas ir kauniečiai!
VISI KOMENTARAI 18
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių