Po priekabiavimo skandalo iš akademijos bėga dėstytojos

"Man telieka tik apgailestauti, kad tokios menininkės kaip Vita Gelūnienė palieka akademiją", – pareiškė Vilniaus Dailės akademijos (VDA) rektorius Audrius Klimas po to, kai Kauno fakultetą (KF) paliko jau šešta dėstytoja.

Sukėlė konfliktą

Tekstilės katedroje dirbusi V.Gelūnienė apie savo išėjimą "dėl VDA vadovybės negebėjimo spręsti lyties diskriminacijos problemų šioje institucijoje" pareiškė prieš porą savaičių, praėjus metams po VDA KF priekabiavimo skandalo.

"Kauno diena" rašė, kad skandalas kilo, kai tapytojas, VDA KF dėstytojas Pranas Griušys nutapė paveikslą pavadinimu "Jų ieško policija" ir iškabino jį parodoje. Jame prie beždžionių portretų buvo pavaizduoti trys dailės klasikų stiliumi nutapyti moterų aktai. Trys nuogalės turėjo tapytojo kolegių dailininkių Jovitos Aukštikalnytės-Varkulevičienės, Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės ir Jūratės Jarulytės portretinių bruožų.

Pirmoji apie priekabiavimą dėl lyties išdrįso prabilti dėstytoja J.Jarulytė, kuri kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą (LGKT). Praėjusių metų birželį tarnyba pripažino galimus sisteminius etikos pažeidimus ir priekabiavimą dėl lyties, tačiau tuo viskas nesibaigė.

Priešiškas elgesys

Pasak V.Gelūnienės, LGKT išvada yra dviprasmiška: tarnyba nustatė galimą priekabiavimą dėl lyties, tačiau LGKT įstatyme atsakomybė už tokį pažeidimą numatyta tik darbdaviui.

"Tarnyba tyrimo metu nenustatė, kad darbdavys VDA rektorius, reziduojantis Vilniuje, yra asmeniškai atsakingas dėl moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo nevykdymo, tačiau VDA rektoriaus atstovo Kaune dekano atsakomybės šiuo klausimu visai neanalizavo", – pastebėjo menininkė.

Ji neslepia, kad tokia dviprasmiška LGKT išvada toliau sudarė prielaidas problemai gilėti: "Kauno fakultete J.Jarulytė ir toliau patyrė priešišką elgesį: rugsėjį, jai būnant nėščiai, po penkerių metų darbo stažo buvo nepratęsta darbo sutartis ir ji neteko darbo. Savo atsistatydinimu noriu atkreipti dėmesį į lygių galimybių pažeidimus VDA ir pareikšti nepasitikėjimą šios institucijos vadovais."

Prieš ją iš fakulteto pasitraukė penkios dėstytojos, dirbusios skirtingose katedrose: J.Jarulytė, Auksė Petrulienė, Vilūnė Grigaitė, Arūnė Ščiupokaitė ir Greta Grendaitė. Dauguma jų išėjo paskatintos ne tiek įvykusio seksualinio skandalo, o jau ne vienus metus fakultete trunkančios konfliktiškos atmosferos ir nesiskaitymo su darbuotojais.

"Visos mes buvome įdarbintos pagal terminuotas metines darbo sutartis. Tokių darbuotojų balsas fakultete buvo negirdimas, jie nebuvo įtraukiami formuojant studijų programą, patirdavo nuolatinę atskirtį. Metinis įdarbinimas sukuria sąlygas susidoroti", – gilesnę sisteminę institucinę problemą įvardijo J.Jarulytė.

Uždraudė parodą

Menininkė Auksė Petrulienė VDA KDF Grafikos katedroje lektore dirbo nuo 2009 m. Vis dėlto, anot jos, situacija paaštrėjo paskutinius dvejus metus.

"Kauno fakulteto politika suabejojau prieš porą metų, kai buvo uždrausta mano dėstomo dalyko paroda – studenčių sukurtos erdvinės instaliacijos įspūdingose KF patalpose, buvusioje ligoninėje. Uždraustosios parodos idėja buvo atverti patį ligoninėspastatą su specialiai šioms erdvėms sukurtomis studenčių instaliacijomis viešai lankyti. Buvo sumanytas ekskursijos formatas, kai lankytojų grupė kartu su parodos autorėmis tam tikru suplanuotu maršrutu aplanko pastatą ir apžiūri instaliacijas. Turėjo būti įdomus eksperimentas tiek studentėms, tiek kauniečiams, atveriantis nepatirtų ir dar neišbandytų dalykus", – pasakojo menininkė.

A.Petrulienė prisimena draudimo motyvus: fakulteto vadovybės argumentai apsiribojo "gėda rodyti netinkamą aplinką ir prastas studentų darbo sąlygas", juolab, ano jo, paroda neatitiko įstaigos politikos.NAUJAUSI KOMENTARAI

,

, portretas
Iš pirmo žvilgsnio žmogus atrodo stiprus ir sudėtingas, bet pažvelgus giliau ir detaliau, panagrinėjus pačia žmogaus prigimtį, jo savybes ir darbus, mes matome, kad žmogus labai paprastas, dėsningas ir ribotas, gal dėl to sugeba, taip supainioti savo gyvenimą, kad šis pasidaro nebepakenčiamas.

Valio

Valio portretas
kad liko stabiliai nykūs ponai ir ponios, galės savo docentūrom-profesūrom tarpusavy pūstis, vieni kitus patapšnot per petį su Audėjaičiu priešaky, nes tuos laipsnius fakultete didelė dalis gavo "iš bėdos", pritrūkus docentų ir profesorių katedrose, kitose aukštosiose mokyklose tokie geriausiu atveju būtų lektoriais.

VALIO

VALIO portretas
PRAĖJO NEMAŽAI LAIKO. LABAI GERAI, KAD PABĖGO NESTABILŪS PONAI. PUIKU
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių