Pavojingas žaislas ar tik suvenyras? Kaunietę papiktino aštri meškiuko akis

Kaunietę Giedrės N. (pavardė redakcijai žinoma) išgąsdino jos dukrai padovanotas meškiukas. Iš jo itin lengvai iškrito aštri akis. Meškiuko kūrėja tikina gaminusi suvenyrą ir nesitikėjo, jog juo žais nė metų neturintis vaikas.

Akis – aštrus sraigtas

„Mano mažylei, kuri yra dešimties mėnesių amžiaus, brangi draugė padovanojo mielą meškiuką. Paprastas, rankų darbo meškiukas. Daviau mažylei pažaisti lovytėje. Po kiek laiko pastebėjau, kad meškiukas be akies. Radau akį. Akis – sraigtas. Mano vaikas jį galėjo praryti, užspringti ar susiplėšyti žarnyną“, – pasakojo kaunietė.

Mergytė šį meškiuką gavo po Kalėdų, jis buvo pirktas kalėdinėje mugėje. „Tai pirmas kartais, kai susiduriu su nesaugiu žaislu, nes dukra yra pirmasis vaikas. Tačiau vaikystėje aš, mano sesė turėjo minkštų žaislų, niekas iš jų neišsilupdavo, neiškrisdavo. O čia tas sraigtas tiesiog buvo įkištas į medžiagą ir nebuvo jokios apsaugos, – pasakojo moteris. – Dabar sužinojau, kad čia yra specialios akytės meškiukams, bet jos negali būti tiesiog įkišamos į medžiagą, jos turi būti užlydomos, su apsauga. Čia niekas nebuvo užlydyta, sraigto galas yra aštrus, nors ir plastikas, bet į akį galima įsidurti. Iš pradžių galvojau, kad čia vinis.“

Ji aiškino, kad meškiukas neskirtas vaikams. Klausiu – o kur parašyta, kad meškiukas ne žaislas ir kad akys ne sagos, o vinys?

Skambino kūrėjai

Pašnekovė pasakojo, kad vieną akytę ištraukė mažylė, kitą – ji pati. Sunku nebuvo – tai pavyko padaryti lengvu judesiu dviem pirštais. Šalia meškiuko buvo ir etiketė, kurioje užrašyta tik kūrėjos vardas ir pavardė, elektroninis paštas.

Kaunietė paskambino meškiuko kūrėjai Sigitai Dacienei. „Ji aiškino, kad meškiukas neskirtas vaikams. Klausiu – o kur parašyta, kad meškiukas ne žaislas ir kad akys ne sagos, o vinys? Kodėl nėra jokio perspėjimo?“ – stebėjosi Giedrė N.

Pokalbio metu moterims sukilo emocijos, tad meškiuko kūrėja padėjo ragelį. Giedrė N. dėl nesaugaus meškiuko žada kreiptis į atsakingas institucijas.

Mama pasipiktino, kad žaidžiant mažylei iš padovanoto meškiuko iškrito aštri akytė. (Giedrės N. nuotr.)

Didesniems vaikams?

„Kauno dienai“ meškiuką kūrusi tautodailininkė S.Dacienė teigė, kad šį daiktą gamino pirmą kartą ir ne viską iki galo apgalvojo.

„Aš akytes pritvirtinau (atrodė, kad gerai), bet nepagalvojau, kad reikėjo stipriai įklijuoti. Šis suvenyras yra skirtas didesniems vaikams, tai nėra žaislas dešimtiems mėnesių vaikui. Šis rankų darbo žaislas kaip suvenyras, juk mamos turi žiūrėti, ką lėliukams duoda – ten gal ir siūlai, medžiagos nėra tinkamos mažiesiems. Čia suvenyrinė dovana“, – teigė tautodailininkė.

Ji patarė mažiesiems geriau duoti žaislus, prie kurių yra instrukcija, surašytos naudotos medžiagos. „Manęs paprašė pagaminti meškiukų Kalėdų Senelio ambasados mugei ir padariau kaip suvenyrus. Aš jų neparduodu, nesu verslininkė. Norėjau papuošti ambasadą, – sakė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė. – Kaip galėjau pagalvoti, kad juos duos žaisti tokiems mažiems vaikams. Esu močiutė, turiu tris anūkes, žinau, su kokiais žaislais turi žaisti maži vaikai.“

Moteris teigė, jeigu dar kurs panašius daiktus, tikrai parašys instrukciją. „Tikrai parašysiu. Prie pavardės parašysiu, kad neduotų žaisti vaikams, kad tai suvenyras“, – sakė S.Dacienė.

Ji teigė, kad šias žaislams skirtas akytes parsisiuntė iš Kinijos, o instrukcijos neparašė, nes mugėse esą retas kas jas parašo.


Naudingi patarimai

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) specialistai yra pateikę praktinius patarimus, kaip pasirinkti saugius ir patikimus žaislus mažiesiems.

Net iš pirmo žvilgsnio nekaltai atrodantis žaislas gali būti pavojingas, jei jo tinkamai neįvertinsite. Žaislai vaikams iki trijų metų turėtų būti pagaminti iš švarių, lengvai valomų medžiagų, o žaislų detalės neturi turėti aštrių šerpetų, briaunų ar smaigalių, kad vaikas nesusižeistų.

Įsitikinkite, kad barškučių korpusas yra tvirtas ir nesuduš ant jo užlipus arba jį daužant, pavyzdžiui, į lovelės kraštus. Taip pat įsitikinkite, kad barškučių ir sukučių konstrukcijose nebūtų lengvai nuplėšiamų smulkių detalių, kurias vaikas galėtų įsidėti į burną ir jomis užspringti.

Tempiamų žaislų ilgos virvelės gale neturi būti detalės, galinčios padėti virvelei sudaryti kilpą.

Pirkdami triratuką, automobiliuką ar kitą žaislą, kuris turi išlaikyti vaiko svorį, įvertinkite ar žaislas pakankamai tvirtas ir stabilus, o vaiko galūnės neįsiterps į ratų angas.

Pavojų vaiko sveikatai gali kelti ir žaislai iš polivinilchlorido (PVC). Kad žaislai būtų minkšti ir lankstūs, jų gamybai dažnai naudojami ftalatai, kurių per didelis kiekis gali sukelti astmą, pažeisti kepenis, inkstus, sutrikdyti medžiagų apykaitą, silpninti imuninę sistemą ir kt. Vaikų organizmas pasisavina daugiau pavojingų medžiagų, nei suaugusiųjų, todėl geriau nesirinkite žaislo su užrašu „vinilas“, „PVC“ ar žaislų su stipriu specifiniu kvapu. Stenkitės pirkti natūralesnių medžiagų žaislus.

Elektroniniai žaislai turi būti maitinami iš baterijų, kurių įtampa neviršija 24 V. Be to, žaislų, skirtų patiems mažiausiems (kurie gali seilėti žaislą), baterijos neturi būti lengvai pasiekiamos. Jos turi būti žaislo viduje arba įdėtos į dėžutę, kurios dangtelis gali būti atidaromas tik naudojant įrankį arba vienu metu atliekant mažiausiai du nepriklausomus judesius (laikoma, kad maži vaikai vienu metu negali atlikti dviejų nepriklausomų judesių). Ypač mažiesiems gali būti pavojingos diskinės baterijos, pagamintos ličio pagrindu, kurias prarijęs vaikas gali patirti sunkų audinių nudeginimą.

Prieš pirkdami žaislą, visuomet perskaitykite ženklinimo etiketę, žaislo surinkimo, naudojimo instrukciją bei saugos patarimus, įvertinkite, ar žaislas tiks vaikui pagal amžių. Žaislas gali būti nesaugus ne tik dėl gamybai panaudotų medžiagų ar konstrukcijos – vyresnio amžiaus vaikams skirti žaislai gali būti pavojingi jaunesniems jų broliams ir seserims. Prie sudėtingos konstrukcijos žaislų privalo būti pateikiamos naudojimo instrukcijos, kurios turi aiškiai atkreipti dėmesį į galimus žaislo pavojus ir būdus šių pavojų išvengti. Atkreipkite dėmesį, ar etiketėse esanti įspėjamoji informacija neįpareigoja stebėti žaidžiantį vaiką. Jei žaislas nėra paženklintas valstybine kalba, geriau jo nepirkite.

Žaislai, skirti vaikams iki trejų metų, turi būti lengvai valomi. Prieš žaislų naudojimą rekomenduojame juos išplauti arba nuvalyti. Žaislus iš tekstilės turi būti galima plauti, išskyrus atvejus, kai žaisluose įtaisyti mechanizmai, kurie gali sugesti panardinus juos į vandenį.


Šiame straipsnyje: meškiukasiškrito akytėskaitytojo naujienanesaugus žaislas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių