Lieja apmaudą: Registrų centras privėlė klaidų, todėl butą paveldėjo kiti

Prieš daugiau nei 20 metų kauniečiai Lelijų gatvėje nusipirko butą, tačiau dabar sužinojo, kad jis priklauso kitiems. Pradėjus aiškintis paaiškėjo, kad Registrų centras privėlė klaidų.

Netikėta žinia

Kauniečio Arvydo šeimos kasdienybę sujaukė netikėta žinia. Tvarkant namo administravimo klausimus paaiškėjo, kad butas, kurį nusipirko 1994-aisiais, priklauso ne jiems, o paveldėjimo teise buvo perleistas buvusios šeimininkės dukrai.

"Kam reikia registruoti būstą Registrų centre, jei nėra garantuojama nuosavybės apsauga?" – retoriškai klausė į redakciją parašęs vyras.

Ponas Algirdas pasakojo, kad prieš 26-erius metus Lelijų gatvės name su žmona įsigijo du butus. Buvo pasirašyta pirkimo–pardavimo sutartis, patvirtinta notaro parašais. Praėjus maždaug savaitei po turto įsigijimo, visi dokumentai buvo nunešti į Registrų centrą. Vyras tikino, kad vėliau iš Registrų centro gavo dokumentus, kuriuose buvo nurodytas registracijos numeris, uždėtas antspaudas, tad kauniečiai ramiai gyveno, manydami, kad butas tikrai priklauso jiems.

Registrų centras iki galo nesutvarkė registracijos proceso ir dokumentų neįtraukė į savo archyvus.

Tačiau šią vasarą paaiškėjo, kad vienas Lelijų gatvėje esančio namo butas priklauso ne jiems. Arvydas tikino, kad vieno buto dokumentai buvo tvarkingi, o kito – ne. Jis išsiaiškino, kad vienas butas dabar priklauso buvusios savininkės dukrai. Jis po buvusios šeimininkės mirties į dukros rankas buvo perleistas paveldėjimo tvarka. Tada paaiškėjo, kad Registrų centras 1994-aisiais iki galo nesutvarkė registracijos proceso ir dokumentų neįtraukė į savo archyvus.

"Registrų centras užregistravo pirkimo–pardavimo sutartį, tačiau jos nėra jų knygose. Tas darbuotojas, kuris tvarkė registraciją, jau atleistas. Labai keista situacija, nes tuomet pirkome du butus. Tas pats specialistas tvarkė abiejų butų dokumentus. Dabar sužinojome, kad vienas registruotas tinkamai ir priklauso mums, kitas – buvusios šeimininkės dukrai", – apie padarytą Registrų centro klaidą kalbėjo Arvydas.

Kaunietis Lelijų gatvės name pirko du butus, bet teisingai užregistruotas tik vienas. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Savo klaidos netaiso

Vyras pasakojo, kad ilgai teko ieškoti buvusios buto šeimininkės dukros, nes ji dabar negyvena Lietuvoje. Moteris geranoriškai pažiūrėjo į padarytą biurokratinę klaidą ir atsisako teisės į butą, nes dar pati prisimena, kad mama pardavė šį nekilnojamąjį turtą ir tai, kad už butą buvo sumokėti pinigai. Tačiau Registrų centras neskuba ištaisyti prieš daugiau nei dvidešimtmetį padarytos registracijos klaidos.

"Galima sakyti, kad man dar pasisekė, kad buvusios buto savininkės dukra atsisako teisės į butą. Tačiau kitam gali būti, kad vieną dieną kas nors pasibels į duris ir išmes lauk, nes sakys, kad jis yra buto savininkas. Juk visaip gali būti. Teisiškai kitas asmuo yra savininkas: jis gali ir išprašyti lauk gyventojus, ir taip nusavinti turtą", – mintį apie tai, kaip dėl biurokratų kaltės žmonės gali likti be namų, išsakė pašnekovas.

Kaunietis tikino, kad ne kartą ėjo į Registrų centrą, nešėsi turimus dokumentus, patvirtintą pirkimo–pardavimo sutartį, buto bylą, tačiau darbuotojai atsisakė perrašyti dokumentus ir juose nurodyti tikruosius savininkus. Specialistai dangstėsi esą jie niekuo negali padėti, nes pretenzijų į butą gali turėti paveldėtoja. Nors, pasak kauniečio, Registrų centras ir pripažino padaręs klaidą, dabar atsakomybės kratosi ir pasiūlė sudaryti naują pirkimo–pardavimo sutartį su buto paveldėtoja, patvirtinti ją notariškai ir tada jie esą užregistruos naujus buto savininkus.

"Sako, kad lengviausias būdas viską ištaisyti – nauja pirkimo–pardavimo sutartis. Patys daro klaidas, bet paskui nusiplauna. Tačiau nuėjus pas notarus, jie atsisako patvirtinti sandorį, kuriame būtų įrašyta simbolinė 1 euro buto kaina.

Notarai nurodė, kad gali patvirtinti tik tokią buto pardavimo sutartį, kurioje būtų nurodyta rinką atitinkanti kaina. Bet juk aš negaliu dar kartą mokėti už butą 40 tūkst. eurų, nes už šį turtą pinigus jau buvau sumokėjęs 1994-aisiais. Jei sutartyje bus įrašyta suma, notaras pažymės, kad pinigai buvo gauti, o aš realiai nieko nesumokėsiu, sutartis bus fiktyvi. Beje, dovanojimo sutarties su buvusios savininkės dukra pasirašyti taip pat negalime, nes man tada mokesčių inspekcijoje reikės sumokėti nemažus mokesčius", – dėstė Arvydas.

Stebisi aplaidumu

Supratęs, kad notarai nepadės išspręsti buto nuosavybės klausimo, vyras grįžo į Registrų centrą, tačiau vėl gavo atsakymą, kad jie negali perrašyti savininko, o jei nesutinka su jų pozicija, tegul kreipiasi į teismą. Tačiau čia vėl būtų išlaidų, kurias kauniečių šeima turėtų patirti dėl biurokratų aplaidumo.

"Kauno dienai" Arvydas nurodė, kad dar kartą kreipėsi į Registrų centrą. Praėjusį mėnesį jis šioje institucijoje parašė skundą, dar kartą išdėstė visas faktines aplinkybes, prisegė turimus buto dokumentus, tačiau nustebino dar viena detalė.

"Ant mano skundo tiesiog uždėjo antspaudą "Gauta". Jokios datos, jokių parašų, kas priėmė. Paskui taip ir išeina, kad dokumentai dingsta, nes kai jie priimami, niekas už tai neatsako. Tokį antspaudą bet kas gali turėti. Jis neturi jokios galios, jei šalia jo nėra žmogaus, kuris tuos dokumentus priėmė, parašo. Fantastiškai valstybės įmonė dirba. Beje, kai rašiau skundą, sutikau dar kelis asmenis, kurie susidūrė su tokia pat Registrų centro klaida ir dabar jiems teks taip pat eiti kryžiaus kelius tam, kad įrodytų, jog jų įsigytas turtas iš tiesų priklauso jiems", – kalbėjo Lelijų gatvės gyventojas.

Nauja sutartis negalima

Apie tai, kad nauja buto pirkimo–pardavimo sutartis būtų negalima, patvirtino ir Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis. Anot jo, notarai neturėtų taisyti Registrų centro klaidų, todėl ir neuždėjo antspaudų ant naujos sutarties.

"Jūsų aprašytoje situacijoje akivaizdžiai bandoma perkelti bėdą nuo sergančios galvos ant sveikos. Nėra jokio teisinio pagrindo, įtraukti notarus į šios problemos sprendimą. Ir net priešingai, pageidaujamas naujas sandoris būtų apsimestinis ir neteisėtas. Būsto perleidimo sandoris buvo patvirtintas teisėtai, jis galioja ir jo niekas neginčija. Savo funkcijas netinkamai atliko valstybės įmonė Registrų centras. Ir būtent jis privalo panaikinti padarytą klaidą. Registrų centras pagal Nekilnojamojo turto registro įstatymo 33 straipsnį turi pareigą ištaisyti arba patikslinti netikslius ir klaidingus duomenis", – dienraščiui komentavo M.Stračkaitis.

Jis padarė išvadą, kad notaras privalo atsisakyti tvirtinti nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutartį, kuri neatitinka tikrosios šalių valios.

"Sutartimi yra siekiama ne pirkti ar paduoti nekilnojamąjį turtą, o ištaisyti viešajame registre esančią klaidą. Civilinis kodeksas numato, kad tik dėl akių (neketinant sukurti teisinių pasekmių) sudarytas sandoris yra negaliojantis, o Notariato įstatymas, kuriuo vadovaujasi notarai, nurodo, kad jei dėl asmenų teisių ar juridinių faktų kyla abejonių, notaras privalo atsisakyti tvirtinti tokias teises ar faktus", – apie tai, kodėl notarai nesutiko patvirtinti naujos buto pirkimo–pardavimo pardavimo sutarties, aiškino Lietuvos notarų rūmų prezidentas.

Teisiškai kitas asmuo yra savininkas: jis gali ir išprašyti lauk gyventojus, ir taip nusavinti turtą.

Viską ištaisys?

Registrų centro atstovai "Kauno dienai" aiškino, kad Arvydui esą tereikia pristatyti seną pirkimo–pardavimo sutartį, buto bylą bei paveldėtojos sutikimą, kad ji neturi pretenzijų, ir esą viskas bus atitaisyta. Tokia pozicija visai priešinga, nei kauniečiui aiškino Kaune įsikūrusio Registrų centro padalinio specialistai.

Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus negalėjo paaiškinti, dėl kokių priežasčių registruojant du butus, vieno jų registracija nebuvo atlikta tinkamai.

Registrų centras neužregistravo buto pirkimo–pardavimo sutarties, todėl jį paveldėjo buvusių savininkų artimieji.

"Duomenys apie minėtą buto pirkimo–pardavimo sandorį 1994 m. buvo kaupiami tuomečiame Valstybiniame žemės kadastro duomenų registre ir Respublikiniame inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biure ir tik nuo 1998 m. šie duomenys buvo pradėti perrašyti į Registrų centro tvarkomą Nekilnojamojo turto registrą. Perrašant duomenis, jie nebuvo revizuojami, todėl šiandien pasakyti, kodėl minėtų įstaigų duomenų bazėse buvo įrašyti ne visi duomenys, t.y. nebaigta registracijos procedūra, negalime", – teigė atstovas.

Jis nurodė, jog įstatymas numato, kad asmenys, sužinoję, jog į Nekilnojamojo turto registrą įrašyti duomenys neatitinka dokumentų, kurių pagrindu šie duomenys buvo įrašyti, gali pareikalauti netikslius ir klaidingus duomenis patikslinti, ištaisyti ar papildyti.

"Vis dėlto, reikia pažymėti, kad klaidos gali būti ištaisytos, jei nėra pagrindo manyti, kad toks ištaisymas pažeistų teisių į nekilnojamąjį daiktą turėtojų ar trečiųjų asmenų teisėtus interesus. Taigi, atsižvelgiant į tai, kad duomenų tvarkymas šiuo atveju gali pažeisti trečiųjų asmenų interesus, duomenų keitimo klausimas galėtų būti sprendžiamas suinteresuotiems asmenims išreiškus valią bei pateikus nuosavybės teises pagrindžiančių dokumentų originalus", – kokius dokumentus kaunietis turi pristatyti į Registrų centrą, nurodė M.Samkus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Daiva

Daiva portretas
Pridarė klaidų, tai prie ko čia dar paveldėtojos sutikimo, kad neturi pretenzijų.

Agnė

Agnė portretas
Bet ir gerai dirba. Kol į žiniasklaidą nesikreipi, tol ir varinėja žmogų su nelegaliom užduotim. Gal reiktų į valstybės įstaigas po žurnalistą įdarbinti. Greičiau reikalai judėtų.

Spekuliantas

Spekuliantas portretas
Pirkau du butus uz talonus o dabar dar 40 tukstanciu euru turiu susimoketi.o siaip ta dukra tai keista kazkokia.as atsiimciau ta buta ir kazkam kitam parduociau
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių