Kitokie mokslo metai, kitokia ir jų pabaiga: nuo kompiuterių – į pramogas po atviru dangumi

Pakoregavusi praėjusių mokslo metų pabaigos šventes, pandemija nagus prikišo ir prie šiųmečių ugdymo įstaigų renginių. Iš uždarų erdvių jie keliasi į lauką.

Išvyka į sodybą

Šiųmetės mokslo metų pabaigtuvės – ir vėl kitokios. Vieni moksleiviai klasės draugams mojavo ir geros vasaros linkėjo iš kompiuterių ekranų, kiti – per saugų atstumą atvirose mokyklų erdvėse. Vis dėlto nemaža dalis 5–11 klasių moksleivių, nuotoliniu būdu besimokiusių ilgiau nei kiti, mokslo metus nusprendė palydėti susirinkę kartu ir ne mokyklų stadionuose ar vidiniuose kiemuose.

Antai, vienos Kauno gimnazijos devintokė Emilija jau kitą savaitę kartu su klasiokais planuoja išvažiuoti į sodybą, esančią kiek tolėliau už Kauno. Moksleiviai ten praleis dvi dienas ir vieną naktį. Už tokią mokslo metų pabaigą pasisakė dauguma. Tiesa, buvo ir tokių, kurie išvyka nesusigundė.

Vilmanto Raupelio nuotr.

„Trys vaikinai nenorėjo važiuoti – liks prie kompiuterių namie. Jie ir mokykloje buvo mažiau bendraujantys, todėl toks jų pasirinkimas nenustebino. Vienas bendraklasis profesionaliai sportuoja, ruošiasi varžyboms, tai negali dalyvauti išvykoje. Dar keturios klasiokės išvažiuoja atostogauti, tai ir jų nebus“, – mergina skaičiavo, kad į sodybą važiuos kiek daugiau nei 20 žmonių – mokiniai, klasės auklėtoja ir keli tėvai. Norinčių esą buvo ir daugiau, bet ne visi yra persirgę COVID-19 arba pasiskiepiję.

„Tie, kurie neturi galimybių paso, nevažiuoja kartu, nes vietų miegoti nelabai daug, todėl kambarius teks dalytis. Klasės auklėtoja labai paiso taisyklių, o ir tėvai atsakingai žiūri, – Emilija nenusiminė, kad šie mokslo metai švenčių prasme buvo išties nepalankūs, svarbiausia, anot devintokės, kad bent juos užbaigti pavyks drauge. – Jei atvirai, tai nebuvau tikra, kad pavyks visiems susitikti, bet labai apsidžiaugiau išgirdusi apie atlaisvinimus ir tokią galimybę. Per tą laiką, kol sėdėjome prie kompiuterių, taip smarkiai vieni kitų pasiilgome.“

Švęs du kartus

Šeštokės Dorotėjos mama Rasa juokavo, kad jos dukra mokslo metus palydės su dvigubu trenksmu. Kartu su klase prieš savaitę ji lankėsi viename didžiausių nuotykių parkų „Lokės pėda“ Lokėnėlių kaime Jonavos rajone, o jau kitą savaitę šeštokų laukia plaukimas baidarėmis. Šią pramogą klasės tėvai užsakė maždaug prieš mėnesį, tačiau jau tada laisvų, daugumai patogių laikų buvo mažai belikę.

„Mažesnes grupes įterpti lengviau, o mūsų daug“, – Rasa pasakojo, kad pavyko rasti ne tik visiems tinkamiausią variantą, bet ir sudėlioti tolesnę dienos programą. Po plaukimo baidarėmis iškylautojai miško aikštelėje pasities pledus ir surengs pikniką su vaišėmis.

„Planuojame įveikti 10 km atstumą Dubysos upe. Vieni jau ne kartą plaukę, kitiems tai bus pirmas kartas. Bet kokiu atveju visų laukia nuostabus laikas. Pasiskirstėme, kas ką nešis, kas už ką atsakingas, – šeštokės mama džiaugėsi visų tėvų iniciatyva ir klasės auklėtojos pritarimu šventės scenarijui. – Būtume ir taip plaukę, bet labai smagu, kad klasės auklėtoja dalyvauja visame veiksme. Kaip žinote, tokios neformalios išvykos visus labai suartina, o po nuotolinio mokymosi ir kontakto nebuvimo gyvi susitikimai yra tiesiog neįkainojami. Dabar tai vertiname dar labiau.“

Patinka orientacinis

Kai kurie Kauno vyresniųjų klasių moksleiviai su šiais mokslo metais atsisveikino arba dar tik atsisveikins Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode. Toks pasirinkimas darbuotojų nė kiek nestebino. Vyresnėliams ši vieta esą patinka ne tik dėl vaizdų, kurie papuošia bet kokią nuotrauką feisbuke ar instagrame, bet ir dėl siūlomų edukacijų. Kaip pasakojo VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė, visos programos tokios pat įdomios kaip ir anksčiau, tik šiek tiek pakoreguotos karantino. Neformaliojo švietimo užsiėmimus atvirose erdvėse galima vykdyti, tačiau grupėje negali būti daugiau nei 25 asmenys. Neformaliojo vaikų švietimo užsiėmimus uždarose erdvėse leidžiama organizuoti tada, kai dalyvauja ne daugiau kaip dešimt vaikų. Tėvai tuo metu gali pasėdėti lauke ant suoliukų, pasivaikščioti sodo takeliais ar pasigėrėti žydinčiais augalais.

„Mes siūlome daugybę įdomių veiklų įvairaus amžiaus moksleiviams, todėl mus renkasi ne tik pradinukai“, – K.Mulevičienė pasakojo, kad jaunieji tyrėjai edukacijų metu gamina aromatines druskas, augina kristalus, randa atsakymų į įvairius klausimus, susipažįsta su viso pasaulio augalų įvairove.

Aktyvią edukaciją mėgstantys moksleiviai kviečiami dalyvauti įvairiose teminėse arba apžvalginėse ekskursijose, smagiose orientacinėse varžybose. Pastarosios vis dažniau sudomina ne tik moksleivius, bet ir jų tėvus, todėl ne vienas jų, prieš palikdamas VDU Botanikos sodą pasiteirauja, ar panašią pramogą galima surengti ir suaugusiesiems, tarkim, gimtadienio proga.

Per vėlai susigriebė

Linksmybes už ugdymo įstaigos ribų šiemet pasirinko ir kai kurie pradinukai. Priešingai nei ankstesniais metais, jų akiratyje atsidūrė ne uždaros žaidimų erdvės ar vaikų kambariai, o pramogos po atviru dangumi.

„Praėjusį birželį turėjome du pasirinkimus – nuotykių parką ir batutų erdvę, jei netyčia subjurtų oras, – trečiokės Justinos mama Dalia prisiminė, kad tąkart visiems teko rinktis antrą variantą, mat išleistuvių dieną nuo ankstaus ryto merkė lietus. – Susirinkome batutų erdvėje. Klasės auklėtoja vaikams išdalijo simbolines dovanėlės, tėvai pasirūpino vaišėmis, gėlėmis mokytojai.“

O štai šiemet Dalios dukra liko be išleistuvių šventės. Tiksliau, ji bus, bet labai kukli su suneštinėmis vaišėmis ir tik mokyklos kieme, per ilgąją pertrauką. Moteris pasakojo, kad tėvai ilgai svarstė, kur galėtų paminėti mokslo metų pabaigą, o kai nusprendė, vietų jau nebuvo likę.

Taip, užklausų sulaukėme išties nemažai, tačiau žmonių skaičiaus nepadidinome.

„Vėl galvojome apie batutus, bet prieš buvo daugiau nei už. Norėjome į VII fortą, bet ten jau seniai viskas užimta. Kaip ir praėjusiais metais tarėmės dėl nuotykių parko Lampėdžiuose. Aišku, net nesusimąstėme, kad tokių kaip mes bus ir daugiau. Kai paskambinome, vietų buvo likę tik pačioje birželio pabaigoje“, – ši data, Dalios teigimu, klasės tėvams netiko.

Vieni jų buvo suplanavę atostogas, kiti išpirkę kelialapius į vaikų vasaros stovyklas, todėl išleistuves su dvigubai didesnėmis linksmybėmis būsimieji ketvirtokai perkėlė į kitų metų birželį.

„Jei tik vėl nebus kokia ketvirta ar penkta banga“, – pašnekovė vylėsi, kad šiems jos žodžiams nebus lemta išsipildyti.

Aktyvūs nuo žiemos

Anot „UNO Park“ atstovų, susidomėjimas laipynėmis ir tarp medžių besidriekiančiomis spalvotomis trasomis, pastebimas kiekvieną gegužę ir birželį. Vis dėlto šiemet interesantų skambučių būta daugiau nei įprastai.

Užsisėdėję prie kompiuterių, mokslo metų baigimo šventes moksleiviai perkėlė po atviru dangumi. (Vilmanto Raupelio nuotr.)

„Taip, užklausų sulaukėme išties nemažai, tačiau žmonių skaičiaus nepadidinome. Nors mūsų veikla atnaujinta ir pagal plotą galime priimti daugiau lankytojų, rūpinamės saugumu ir darome viską, kad pramogautojai turėtų dvigubai daugiau erdvės“, – „UNO Park“ Kauno padalinio vadovas Martynas Žemaitis džiaugėsi, kad ne tik darbuotojai, bet ir patys lankytojai į pramogą žiūri atsakingai. Skambindami ir rezervuodami laikus teiraujasi, ar reikalingas Galimybių pasas, apsauginės veido kaukės ir kitos priemonės.

Laiko patikrinti ištikimiausi nuotykių parko lankytojai apie mokslo metų baigimo šventes ėmė galvoti dar praėjusių metų gruodį. Kiti – balandžio pabaigoje, gegužės pradžioje. Bene aktyviausiai atsakinėti į telefono skambučius parko darbuotojams teko paskutinę gegužės savaitę ir pirmosiomis birželio dienomis.

„Mes esame aktualiausi priešmokyklinių grupių vaikams ir pradinukams. Jie pirmieji sukruto, todėl vyresniems nelabai kas liko“, – M. Žemaitis pabrėžė kalbantis tik apie išleistuvių savaitę. Norintys įveikti vieną ar kitą trasą pasibaigus mokslo metams, čia kaip visuomet laukiami.

Laisvi laikai birželiui, anot Martyno, pradėti graibstyti dar metų pradžioje. (Vilmanto Raupelio nuotr.)NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių