Išgelbėjęs skęstantį žmogų, atvertė naują savanorių ugniagesių istorijos puslapį

Palyginti trumpoje šalies savanorių ugniagesių istorijoje Lapių komandos narys Gražvydas Prostenas atvertė naują puslapį. Jis tapo pirmuoju savanoriu ugniagesiu, išgelbėjusiu skendusį žmogų.

Statybų sektoriuje dirbantis jaunas vyras birželio 22 dieną sulaukė tuo metu budėjusio kolegos Viliaus Galinausko skambučio. Gavęs pranešimą, kad Drąseikių karjere, už 20 m nuo kranto, skęsta žmogus, Vilius suprato, kad vykti vienam į tokį iškvietimą yra rizikinga.

"Jis tik paklausė, ar važiuoju. Nedvejojau nė akimirkos, pasakiau "taip" ir iš karto išbėgau. Pakeliui automobiliu pasivijo Vilius, paaiškino, kad karjere skęsta žmogus. Spaudėme kiek įmanoma, automobilis tikrai kentėjo. Važiuojant pasiruošiau turimą įrangą. Atvykę su ta įranga iššokau ir kartu su Vilium nubėgome prie kranto. Dar spėjau nusirengti kai kuriuos drabužius", – pasakojo G.Prostenas.

Lapėse gyvenantis G.Prostenas ne kartą pats yra maudęsis Drąseikių karjere, puikiai pažįsta šį vandens telkinį.

Lėmė greitesnė reakcija

Lapėse gyvenantis Gražvydas ne kartą pats yra maudęsis Drąseikių karjere, puikiai pažįsta šį vandens telkinį. Tačiau, plūstelėjus adrenalinui, iš karto susiorientuoti buvo sunku, todėl savanoris paklausė besibūriuojančių, kur skęsta žmogus. Ta akimirka ir lėmė, kad Gražvydas tapo pirmuoju savanoriu ugniagesiu, išgelbėjusiu skęstantįjį, mat jis pirmas jį pamatė ir su virve pririštu gelbėjimo ratu metėsi į vandenį.

"Atrodė, kad plaukiu ilgai. Pamatęs, kad artėju, žmogus pradėjo skęsti, keliskart paniro po vandeniu. Gal jį apleido jėgos, gal atsipalaidavo", – prisiminė drąsus vyras.

Tačiau, pristūmus gelbėjimo ratą, vyras dar sugebėjo į jį įsikibti. Kad ranka nenuslystų nuo rato, o galva būtų virš vandens, Gražvydas, taip pat laikydamasis už rato, skęstantįjį apkabino ir jau leido imtis veiksmų Viliui, kuris juos abu virve ir ištraukė į krantą.

"Abu vyrą išnešėme ant kranto, kažkas patiesė rankšluostį, ant jo šonu paguldėme skendusįjį, tuomet atvyko policija, medikai ir narai. Išgelbėtąjį perdavėme medikams, sėdome į automobilį, palaukėme, kol visi pasitrauks, ir išvažiavome. Tik po kiek laiko suvokiau, kad kažkam išgelbėjau gyvybę", – prisipažino pašnekovas.

Jo žodžiais, tik filmuose atrodo, kad skęstantįjį lengva ir paprasta išgelbėti, realybėje viskas yra gerokai sudėtingiau, o visą įvykių eigą jis atkūrė tik grįžęs namo. "Pačiam keista buvo, iš kur tuo metu tiek jėgų atsirado", – neslėpė savanoris ugniagesys.

Šįkart adrenalino išsiskyrė daugiau, juk gelbėjau žmogų, o ne pastatą ar žolę gesinau.

Svarbus tik pats faktas

G.Prostenas, forminant įvykį, girdėjo išgelbėto vyro vardą ir pavardę, tačiau jų neįsiminė. Jis mano, kad svarbiau pats faktas, o ne kam padėjo. "Iš pažiūros tai buvo mano bendraamžis, gal šiek tiek jaunesnis. Tam ir esu savanoris, kad padėčiau ir nedvejodamas tą patį padaryčiau dar kartą", – tvirtino Gražvydas.

Beje, tai ne pirmas atvejis, kai jis pagelbėjo nelaimės ištiktam –  vaikystėje jis išgelbėjo tvenkinuke skęstantį draugą. G.Prosteno manymu, sėkmingą pabaigą tokiais atvejais užtikrina aplinkinių reakcija, kaip greitai jie iškviečia pagalbą. "Nereikėtų šokti gelbėti patiems ir tik nepavykus kviesti pagalbą. Be gelbėjimo rato ar pripučiamo čiužinio ir neturint žinių, kaip elgtis, geriau nesiimti veiksmų", – pastebėjo savanoris.

Pats Gražvydas yra išklausęs paskaitą apie skęstančiųjų gelbėjimą, per "YouTube" matęs vaizdo įrašą. "Būtent ta peržiūra labai pravertė", – prisipažino vyras.

Savanoriai ugniagesiai V.Galinauskas ir G.Prostenas (kairėje) kartu darbavosi gesinant ne vieną gaisrą.

Realizavo vaikystės svajonę

Savanoriu ugniagesiu G.Prostenas tapo prieš dvejus metus. Jį savanoriauti pakvietė geras pažįstamas. Jaunas vyras iš karto sutiko papildyti Lapių komandos gretas. "Norėjau save labiau realizuoti. Kai buvau jaunesnis, su draugu svajojome tapti statutiniais ugniagesiais gelbėtojais. Nors svajonės nepavyko įgyvendinti, dabar galiu ją realizuoti būdamas savanoris ugniagesys", – teigė Gražvydas.

Iki tol jam teko atlikti įprastus darbus – padėti gesinti įvairius gaisrus. "Šįkart adrenalino išsiskyrė daugiau – juk gelbėjau žmogų, o ne pastatą ar žolę gesinau", – patikino pašnekovas.

Pasak Kauno rajono priešgaisrinės saugos tarnybos (KRPST) direktoriaus pavaduotojo Algirdo Žandaro, G.Prostenas yra labai pareigingas ir vienas aktyviausių savanorių ugniagesių, kuris dažnai važiuoja padėti gesinti gaisrų. Vien birželio 24-ąją, praėjus vos dviem dienoms po skęstančiojo gelbėjimo, Gražvydas net tris kartus vyko gesinti žolės.

Kalbėdamas apie birželio 22-osios įvykį, A.Žandaras pabrėžė, kad tai išskirtinis atvejis. "Žmogus paprastai skęsta labai greitai, kartais išgelbėti nespėja net ant kranto budintys gelbėtojai. Gavę iškvietimą, Lapių savanoriai ugniagesiai dar turėjo atvykti iki vandens telkinio. Laimei, skęstantysis sugebėjo išsilaikyti tas 5 ar 6 minutes", – sakė KRPST direktoriaus pavaduotojas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Dirbu

Dirbu portretas
Atlyginimas už toki darba neadekvatus, lyginant su rizika ir atsakomybe. O savanoriai, gerai kad jie yra, tokie kaip šis, nors jie ir rizikuoja sveikata ir gyvybe iš idejos....

Gaisrininkas

Gaisrininkas portretas
Tik jau tas atlyginimas eilinių rajono ugniagesių juokingas,vos 420.Žada meras,žada vyriausybė,bet vispo rinkimų pamiršta

Anonimas

Anonimas portretas
Šaunuolis. Jei visi vyrai būtų tokie, netekčių būtų mažiau.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių