Iš griūvančio daugiabučio evakuoti gyventojai pagaliau grįžo namo

Po maždaug pusmečio Biržiškų g. 11-ojo namo gyventojams pagaliau leista grįžti į butus.

Laimingi sugrįžę

Penktadienį nuo pat ryto prie Biržiškų g. 11-ojo daugiabučio būriavosi gyventojai. Atrakinus laiptinę, jie pamatė, kokie darbai atlikti. Daugumos gyventojų veidus puošė šypsena, kad pagaliau galės išsimiegoti savo lovoje. Kitų veiduose matėsi susirūpinimas, mat teks sumokėti nemenkas sąskaitas.

"Manau, kad būklė jau tikrai nebėra avarinė, ir ekspertai tai patvirtino. Juokavome su kaimynais, kad reikės aplaistyti visas sutvarkytas siūles ir plyšius, kad daugiau jie niekada neatsivertų", – džiaugėsi Laura ir pridūrė, kad visą tą laiką, kai pirmoji laiptinė buvo uždaryta dėl tikimybės sugriūti, ji su šeima glaudėsi kitos laiptinės kaimynės bute.

Dujos ir vanduo bus atsukti tada, kai į namus grįš visi gyventojai.

Ji pridūrė, kad atsivėrę namo plyšiai pridarė nemažai rūpesčių. Štai jos bute buvo momentas, kai dėl pakrypusių sienų neatsidarė šarvuotos durys. Pas kitus kaimynus, priešingai, – atidarę nebegalėjo uždaryti.

Kiti sutikti kaimynai įsileido į namus, kurių sienas taip pat teko suveržti masyviais metalo gabalais. Penkto aukšto gyventojai aprodė, kaip po sienų tvirtinimo atrodo jų butai. Čia tikrai reikės nemenko remonto, nes metalinės plokštės sutvirtintos koridoriuje ir viename kambaryje. Laikančioji siena tiesiog iš abiejų pusių viršuje ir apačioje apgaubtos įtvirtinimais, tad norint juos uždengti, teks įdėti nemažai lėšų.

Nors žmones užplūdo geri jausmai, kad gali grįžti į savo namus, kai kuriems nerimą kelia sąskaitos už atliktus darbus. Kalbinti Biržiškų g. 11-ojo namo gyventojai prisipažino, kad už sienose atsivėrusių plyšių tvarkymą teks pakloti nemenkas sumas. Priklausomai nuo buto ploto, kaina svyruoja.

"Už pirmo etapo darbus jau baigiame išsimokėti, už antro – gausime sąskaitą. Man apie 2 tūkst. eurų tai kainuos. Žinoma, dar bus trečias etapas, kiek ten kainuos, dar nežinome, nes tik ieškomi rangovai", – pasakojo Laura.

"Kauno dienai" kiti gyventojai prasitarė, kad jiems suma gali siekti ir 3 tūkst. eurų. Neaišku, kiek dar teks piniginę pakratyti po trečiojo tvarkymo etapo. Kai kurie nerimauja, kad tai gali tapti per didele finansine našta.

Specialistai apžiūrėjo, ar viskas gerai, ir leido gyventojams sugrįžti į namus.

Atlikti darbai

Pravėrus prieš pusmetį evakuotos laiptinės duris, iš karto pasitinka dažų kvapas. Visi plyšiai užsandarinti ir nudažyti, nesimato nė vienos vietos, kur jie buvo atsivėrę ir kuriose laiptinės vietose buvo vos ne kumščio dydžio tarpai. Akis tik užkliūva už bėgius primenančių metalo konstrukcijų, kurios pasitinka kiekvienoje laiptų aikštelėje.

"Šiuo metu yra sutvirtintos laiptų pakopos, sienos penktame aukšte ir išorinės sienos. Išorinė siena sutvirtinta metalinėmis sijomis, buvo veržiamos metalinės plokštelės. Viduje pakopos taip pat sutvirtintos metalinėmis sijomis, tik kitokios konstrukcijos. Jos dažytos specialiais dažais, atspariais ugniai. Laukia dar pamatų stiprinimo darbai. Tikimės, kad tai bus paskutinis darbų etapas. Planuojame darbus pradėti orams atšilus", – teigė daugiabutį administruojančios bendrovės "Būsto valda" atstovas Arūnas Armanavičius.

Statybų ekspertas Jurgis Ražaitis patvirtino, kad evakuotos Biržiškų g. 11-ojo namo laiptinės gyventojams saugu sugrįžti į savo namus. Specialistas šį atvejį įvertino kaip išties sudėtingą. Tokio masto savavališkos statybos padarinių jam likviduoti iki šiol neteko.

"Savavališkų statybų pasitaiko nemažai ir kaimynams paskundus paaiškėja, kad savininkai tai dažnai daro be projektų ir leidimų. Šį kartą problemą dar labiau sustiprino pamatus plaunantis gruntinis vanduo, todėl padariniai tikrai neeiliniai", – sakė ekspertas.

Tiesa, dar neįjungti vanduo ir dujos, tačiau elektra yra. "Dujos ir vanduo bus atsukti tada, kai į namus grįš visi gyventojai, nes turėsime patikrinti, ar tikrai visos sistemos veikia tinkamai, nėra dujų nuotėkio, vandeniu neapipilti kiti gyventojų butai", – pažymėjo būsto administratorius.

Pirmojo etapo darbai, kuriais buvo sutvirtintos išorinės sienos, kainavo apie 80 tūkst. eurų, antrasis, kuriame tvarkytos atkibusios laiptų pakopos, – apie 40 tūkst. eurų. 15 proc. visų darbų sąmatos padengė Kauno miesto savivaldybė. Miestas apgyvendino ir tuos žmones, kurie neturėjo artimųjų, pas kuriuos galėtų prisiglausti.

"Būsto valdos" atstovas informavo, kad yra svarstoma kreiptis į teismą ir iš vieno buto savininko išieškoti nuostolius, nes įtariama, kad namo skilimui įtakos galėjo turėti būtent tai, kad gyventojas savo bute nugriovė atraminę sieną, todėl pajudėjo kitos namo konstrukcijos. Neatmetama tikimybė, kad namas tik per plauką nenugriuvo ir dėl galimai paplautų pamatų.

Pusmetį gyveno kitur

"Kauno diena" primena, kad visos tarnybos į Biržiškų g. 11-ąjį namą sulėkė praėjusių metų liepos pabaigoje. Buvo pranešta, kad atsivėrė dideli plyšiai ir daugiabutis gali nugriūti. Į įvykio vietą atvykę ekspertai konstatavo, kad pirmojoje namo laiptinėje yra nesaugu, todėl žmonės nebegali grįžti į namus, reikia juos evakuoti.

Tąkart gyventojai pasakojo, kad sienos pradėjo skilti dar prieš keletą metų, tačiau tvarkymo darbai niekaip neprasidėjo, o vieną dieną situacija tapo tiesiog kritinė.

"Rengėme projektus, kad tvarkytų, bet viskas iki šiol derinta tik popieriuje. Pastarosiomis dienomis iškrito dideli luitai, atsivėrė centimetrais plyšiai, pradėjo judėti laiptai, nežinojome, ar grįšime į namus. Namas kiaurai skilo nuo penkto aukšto", – prieš pusmetį detalizavo evakuota namo gyventoja.

"Per pastarąsias dienas plyšys padidėjo per centimetrą. Yra rizika, kad laiptų aikštelės gali nuo atramų nuslysti ir tada griūtų visa laiptinė, todėl žmonėms ten vaikščioti pavojinga. Dėl šios priežasties nuspręsta, kad reikia laikinai paramstyti laiptų aikšteles, o gyventojai dabar galės tik daiktus pasiimti, nes yra atjungtos visos komunikacijos. Kol nebus sutvirtintos konstrukcijos, pirmos laiptinės gyventojai čia negalės gyventi. Manau, kad tvarkymo darbai gali trukti apie mėnesį", – apie susidariusią situaciją dėstė statybų ekspertas J.Ražaitis.

Deja, darbai truko beveik šešis kartus ilgiau, nei buvo prognozuota. Ledai pajudėjo tik tada, kai namo tvarkymo detalių ėmėsi miesto savivaldybės atstovai. Buvo surengtas specialus vizitas ir miesto atstovai patikino, kad darbų reikia imtis nedelsiant. Net ir dabar miestas laikosi pozicijos, kad būsto administratorius tinkamai nepasirūpino daugiabučiu.

 

 

"Daugiabučio administratoriui buvo keltas uždavinys kuo greičiau leisti gyventojams grįžti, nors suprantame, kad darbų apimtys yra labai didelės. Tai nėra tiesioginiai savivaldybės reikalai, tačiau mes gyventojų nepalikome likimo valiai", – pažymėjo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nusivyliau

Nusivyliau portretas
Tokie momentai rodo, koks žmogus yra beteisis. Niekas jo negina. Jokių garantijų nėra. Jokio stabilumo.

Crusciovkem garantija buvo 30 metu

Crusciovkem garantija buvo 30 metu portretas
Taip, garantija tu namu, vadinamu chrusciovkemis, VI forte ir Vilijampoleje , pasibaigusi . Birzisku gatves pirmieji namai buvo apgyvendinti 1962 metais, Taigi senai laikas juos nugriauti ir naujus pastatyti, o ne renovuoti , kaip dabar padare. Juk viduje kambariu isdestymas klaikus, o jei pajudini sienas , tai namas issiskecia. Dabar gi aplipde tas chrusciovkes is isores ir dziaugiasi, kad gyventojai susimokes ,kaip nauja busta isigije.

krusciofkom garantija pasibaigusi

krusciofkom garantija pasibaigusi portretas
kai juos state dave garantija50 metu.Per tv rode rusijoje tokiu vietoje naujis namus stato.
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių