Gražiausiose pakaunės vietovėse kuriasi lauko darželiai

Kauno rajone, garsėjančiame gražia gamta, kuriasi lauko darželiai. Jie veiks Kačerginėje ir Girionyse. Tokių eksperimentinių grupių lankytojai – nuo 15 iki 20 įvairaus amžiaus mažylių – praktiškai visą dieną leis gamtoje, jiems nebus draudžiama išsitepti drabužius, kūrenti laužą ar karstytis medžiuose.

Nesvetima tema

"Lauko darželiai mums nesvetima tema, juk Kauno rajonas yra gražios gamtos apsuptyje, o visos ikimokyklinio ugdymo įstaigos turi puikias erdves. Gamtiniu požiūriu labiausiai išskirčiau Kačerginę ir Girionis. Šių vietų bendruomenės ir išreiškė norą turėti lauko darželio grupes", – sakė Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas.

Mero nuomone, lauko darželis – tai ne tik galimybė įsikurti gražioje erdvėje, bet ir dar daugiau laiko būti gryname ore, naudoti natūralias gamtos priemones vaikų žaidimuose, stiprinti fizinius gebėjimus ir minimaliai būti stacionariose ugdymo patalpose.

"Kauno rajono savivaldybė tokioms iniciatyvoms pritaria, o tolesni žingsniai priklauso nuo bendruomenių. Tiek Kačerginėje, tiek Girionyse lauko darželiuose turėtų būti po vieną lauko darželio grupę, kurią lankytų nuo 15 iki 20 vaikučių", – planais dalijosi Kauno rajono vadovas.

Įžvalga: Kauno rajono meras V.Makūnas nuo pat Kačerginės daugiafunkcio centro įkūrimo čia veikiantį darželį pakrikštijo miško darželiu.

Jau vadina miško darželiu

Kačerginės mokyklos-daugiafunkcio centro vadovė Aurika Laurinaitienė atviravo: nuo pat daugiafunkcio centro įkūrimo čia veikiantį darželį meras pakrikštijo miško darželiu. "Ne kiekvienam duota tokia Dievo dovana – gyventi ir dirbti nuostabioje aplinkoje: šalia Liepų parko, Šaltinių tako, Nemuno prieplaukos, J.Biliūno aikštės. Mūsų darželis neoficialiai taip ir vadinamas – miško darželiu. Palaipsniui mes ėjome lauko darželio grupės įkūrimo link, nes mūsų vaikai labai daug laiko praleidžia gamtoje: keliauja į žygius, mes jiems organizuojame stovyklėles, jie kuria laužą, o kartais net valgo lauke", – patikino A.Laurinaitienė.

A. Laurinaitienė

Nuo rugsėjo 1-osios įkurtoje grupėje vaikai būtų ugdomi nuo ryto iki vakaro lauke, žinoma, priklausomai nuo oro. Šios grupės vaikai į patalpas grįš tik pavalgyti ir miegoti. "Gamta yra pati geriausia vaiko mokytoja. Ne visada vaikas turi piešti ant balto popieriaus, jis gali piešti ant klevo lapo, o lietaus vamzdis – būti pačia geriausia laboratorija. Vaikams ugdytis lauke, stiprinti sveikatą, pažinti gyvenimo ciklą, dirbti su gamtinėmis medžiagomis yra pats nuostabiausias dalykas. Manau, kad drąsūs, nebijantys iššūkių ir mylintys gamtą tėvai leis vaikus į tokią grupę. Ir čia galios taisyklė: murzinas, drabužius išsitepęs vaikas yra laimingas, nes jis tyrinės balą, lips į medį, pieš su akmenėliais ar pagaliukais, taip pažins gyvenimą ir pasiruoš mokyklai", – pasakojo Kačerginės mokyklos-daugiafunkcio centro vadovė.

Ne visada vaikas turi piešti ant balto popieriaus, jis gali piešti ant klevo lapo, o lietaus vamzdis būti pačia geriausia laboratorija.

A.Laurinaitienė neabejojo, kad norinčių patekti į lauko darželio grupę bus tikrai daug, nes Kačerginėje ir aplinkinėse vietovėse gyvenantys tėveliai investuoja į vaikus ir jų sveikatą. "Turbūt galime ruoštis rimtam konkursui, kurie vaikai pateks į šią grupę", – šypsojosi pašnekovė.

Mažiau serga ir pykstasi

Pandemija ir karantinas sujaukė Girionyse gyvenančios Jūratės Rumpienės planus. Moteris jau ir iki tol išbandė tokio darželio modelį paslaugą teikdama privačiai.

"Labai mylime, tausojame gamtą, patys joje gyvename, norėjome, kad ir mūsų vaikai augtų ir ugdytųsi kuo natūralesnėje ir sveikesnėje aplinkoje. Taip pat norėjome, kad ir kiti tėveliai galėtų rinktis kitokį darželį savo atžaloms. Tad, atsiradus galimybei, su vyru ilgai nedvejodami nusprendėme kurti gamtos darželį, juolab kad ir pati aplinka tą kuždėjo – esame Girionyse, šalia nuostabaus Kauno marių regioninio parko, kur ypač turtingas kraštovaizdis: su kalvomis, upeliais, pelkėmis, mariomis, miškais ir pievomis. Kitokio darželio čia neįsivaizduoju", – tvirtino lauko darželio "Vaivorykštės sodas" savininkė.

Vis dėlto J.Rumpienei labiau priimtinas ne lauko, o gamtos darželio pavadinimas. "Žodis "gamta" daug prasmingesnis ir natūralesnis, labiau tinka mūsų darželiui apibūdinti – tai ir paukščiai, ir miškas, grynas oras, ramybė, erdvė ir estetika. O laukas gali būti bet kur, net ir mieste tarp daugiabučių, – samprotavo pašnekovė ir pridūrė: – Lauko, miško, gamtos darželiai iš esmės yra vienas ir tas pats, visuose vaikai praleidžia kuo daugiau laiko lauke."

Laukimas: "Vaivorykštės sodo" jurta laukia sugrįžtančių vaikučių.

O gražus šio darželio pavadinimas – "Vaivorykštė sodas" – pasak moters, atsirado labai natūraliai. "Darželio teritorijoje yra senas sodas, o vaivorykštė vaikams – pats stebuklingiausias gamtos reiškinys, kuris dažnai apjuosia mūsų jurtas. Dar įtakos turėjo ir mano dukros vardas – Vaiva. Tad susiejome viską: ir gamtą, ir vietovės istoriją, ir šeimą", – pavadinimo kilmę atskleidė J.Rumpienė.

Pasak "Vaivorykštės sodo" savininkės, šis darželis nuo įprasto darželio skiriasi tuo, kad čia ugdymo procesas perkeltas į lauką. "Gal kai kuriais atvejais tai nėra patogu, bet mes esame lankstūs ir kūrybingi – randame sprendimus, kaip lauke atlikti veiklas, kurias paprastai patogiau atlikti viduje. Lauke dominuoja patyriminis ugdymas – vaikai ugdosi per asmenines patirtis", – pasakojo moteris.

Šiame darželyje naudojama daug gamtinių medžiagų, daug tyrinėjama, keliaujama į žygius, sportuojama. "Dažnai dienos eigą padiktuodavo pati gamta, nesame įsispraudę į rėmus, kad šiuo metu turi vykti būtinai tai, ką numatėme ar planavome. Jei oras blogas – būname jurtoje, žaidžiame, klausomės pasakų, dainuojame, darome darbelius ar tiesiog ilsimės. Vaikams čia suteikiame daug laisvės – laisvės žaisti tiek, kiek jie nori, leidžiame taškytis balose, purvynuose, ridentis nuo kalvų, karstytis medžiuose, žaisti su vandeniu, kūrenti laužą. Leidžiame patirti tikrą spalvotą vaikystę", – šypsojosi J.Rumpienė.

Jaukumas: iš natūralių medžiagų pastatytoje jurtoje vis dar kvepia medžiu.

Moteris pastebėjo, kad taip prižiūrimi vaikai mažiau serga, yra stipresni, ramesni, labiau pasitikintys savimi. "Būnant lauke tarp vaikų pasitaiko labai mažai konfliktų. Uždaroje erdvėje jų tikrai būna daugiau. Lauke  kiekvienas randa sau veiklos, nė vienas nenuobodžiauja, jei nori –  žaidžia pavieniui, jei nori – su draugais. Čia vaikai gauna realią galimybę geriau pažinti gamtą, augti ir žaisti joje, tyrinėti, išbandyti ir pažinti savo ribas, galimybes. Kadangi pagrindinis ugdymas vyksta per patirtis, per jų pačių realų patyrimą – vaikai labiau įsisavina žinias, mokosi praktiškai jas pritaikyti gyvenime", – pastebėjimais dalijosi pašnekovė.

Statytų ir antrą jurtą

Geru oru "Vaivorykštės sodo" vaikai miegodavo lauke hamakėliuose, prastesniu – jurtoje. "Didesniems vaikučiams sudarome sąlygas nemiegoti, bet pailsėti per ramybės valandėlę privalo visi. Kol vaikučių buvo nedaug, maitinimu pasirūpindavo patys tėveliai, tik pietus eidavome valgyti į Girionių valgyklėlę arba parsiveždavome. Ateityje, po karantino, jei padaugės vaikučių, ieškosime maitinimo įstaigos, kuri tiektų mums maistą", – planais dalijosi J.Rumpienė.

Kai bus leista vykdyti veiklą, girioniškė planuoja priimti iki 15–18 vaikučių. "Jei bus daugiau norinčių, teks statyti dar vieną jurtą, vietos tam turime sočiai", – šypsojosi "Vaivorykštės sodo" savininkė.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Tai Kaune jau visus darželių pastatus Krabas susiprichvatizavo?.. :s

Simona

Simona portretas
Jei vaikams būtų leidžiama rinktis, visi eitų tik į tokius darželius. Tegyvuoja laisvė žaisti!

Oho

Oho portretas
Kažkas baisaus,o sysiu kaku irgi lauke,ar į pampersus?
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių